Görüş Bildir

Türkiye Koronavirüs Tanısında Yeni Bir Sistem Geliştirdi

Anasayfa > Gündem

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Urartu Özgür Şafak Şeker ve ekibinin Kovid-19'a karşı yeni bir tanı sistemi geliştirdiğini duyurdu.

Bakan Varank, gelişmeyi Twitter hesabından paylaştı. Varank, 'Bayrama güzel bir müjdeyle başlıyoruz! Bilim insanlarımız dünyaya örnek olacak öncü işlere imza atıyor. Özgür hocamız ekibiyle, Kovid-19 tanısı için yeni bir sistem geliştirdi. Sentetik biyolojiyle geliştirilen tanı sistemi 3B teknolojisiyle cihaza çevrildi' dedi.

Şeker: "Tanılarda ciddi katkı sağlayacağımıza inanıyorum"

Şeker: "Tanılarda ciddi katkı sağlayacağımıza inanıyorum"

Doç. Dr. Urartu Özgür Şafak Şeker ise yaptığı paylaşımlarda sistemle ilgili şu bilgileri verdi:

'Sars-CoV-2 tanısı için geliştirdiğimiz herhangi bir karmaşık cihaza ihtiyaç duymayan sisteme dair öncül makalemiz linkte. Bu sistem sayesinde tanıya ciddi katkı sağlayacağımıza inanıyorum. Böylelikle RT-PCR'a paralel bir yöntem geliştirdik. En güzel yanı ise aynı şekilde yüksek hassasiyette ev kullanımı içinde düzenlenebilecek esnekliğe sahip. Şunu eklemekte tabii ki büyük faydalar var; hastalardan alınacak çok sayıda örneklerle validasyonumuzun tamamlanması gerekiyor. Resimde görülen 3D printerda basılan sistem oldukça basit, onun üst versiyonlarında miktar analizi yapmak da mümkün olabilecek.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
222
24
13
7
7
6
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Barney

sen istediğin kadar tanı koy. akşam tabloya yazılacak rakamlar belli olduktan sonra..

Emre Öztürk

ya güzelde üretiyorsunuz buluyorsunuz harika. da. tanı zaten yapılabiliyor. aşı çalışmaları ne alemde. entübe hastaların durumu nedir kaldırdınız.

csrnwaj

çok güzel bir haber. tam olarak yapmak isteyeceğim iş. umarım moleküler biyoloji ve genetik ülkemizde çok daha iyi bir konuma gelir, çok daha değerli görülür