Türkiye'de Yapılması Pek Mümkün Olmayan 9 Eylem Türü

-

Dünyada ses getirmek adına çok çeşitli eylemler yapılıyor. Mesela FEMEN eylemleri bu kategoride değerlendirilebilir. Son zamanlarda ülkemizde de sık görülen FEMEN eylemlerini de Türkiye'de yapılması güç eylemler listesine alabilirdik ama Türk halkı FEMEN'i kanıksamış gibi görünüyor. Ancak bazı eylemler var ki hala Türkiye şartlarında yapılması pek bir güç görünüyor. İşte onlardan bazıları.

1. Çıplaklığı yasaklayan yasayı protesto eden çıplak vatandaşlar

Bilmiyoruz belki oralarda da kendilerine tepki gösterilmiştir ancak mesela bu eylemi Güngören'de yaptığınızı düşünün... Fena.

2. Yine ülkelerindeki çıplaklık yasasını protesto eden başka ülke vatandaşları

Bu arkadaşlar yürümek yerine bisiklete binmeyi tercih etmişler. Bir taşla iki kuş. Hem çıplaklık yasasını protesto etmişler hem de çevreci bir mesaj vermişler.

3. Harçların fazlalığından şikayetçi öğrenciler

Anlaşılan o ki harçların fazlalığından şikayet etmenin etkili bir yolu olduğunu düşünmüşler. Ama sanırım orada da çok rahat bir ortam yok ki yüzlerini kapatarak bir önlem alma ihtiyacı duymuşlar.

4. Öğrenci hakları...

Bu arkadaşlar da harçları değil ama öğrencilerin hakları için böyle bir eylem yapma gereği duymuşlar.

5. Fransa'nın Nantes kentindeki binlerce lise öğrencisi cinsiyet ayrımcılığını protesto ediyor

Bunu okula etek giyip giderek yapmışlar. Gerçi benzer bir eylemi Fethiye'deki lise öğrencileri de yapmış olsa da bir sınıf öğrenci ile binlerce öğrenci arasında fark olsa gerek.

6. Çıplaklık iyidir...

Çırılçıplak soyularak gözaltına alınan öğrenciye destek vermek ve hükümeti protesto etmek için Venezüela vatandaşları "çıplaklık iyidir" demiş ve ülkeyi nüdist cennetine çevirmişlerdi. Düşün Yozgat'ta çıplaklık iyidir diyorsun ve olaylar gelişiyor.

7. Polonyalı öğrencilerin üniversite yönetimini protesto biçimleri

Yine çıplaklığın tercih edildiği bir protesto biçimi. Öğrenciler derslere çıplak girerek hatırı sayılır bir eyleme imza atmışlardı.

8. Beyaz Saray'ın, parlamento binalarının, vs. önüne çadır kurmak

Türkiye'de bakanlıkların önünden geçerken biraz yavaş yürüdüğünde gözaltına alınabileceğiniz düşünüldüğünde, bu eylem türünü de bizde görülmesi ihtimali hemen hemen sıfıra yakın.

9. Metroya donla bin

Gerçi bir eylem midir yoksa eğlence midir, eylemse neyi protesto ediyorlar tam bilinmese de ve Türkiye'de de kendisine uzun şortlar giyen destekçiler bulsa da yaygınlaşması pek mümkün görünmeyen bir eylem türü.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir