Türkiye'de Nesli Tükenmekte Olan Saz Kedisi Şans Eseri Görüntülendi

 > 
5.1bPAYLAŞIM

Türkiye’de nesli tükenmekte olan saz kedisi (Felis chaus), kuş gözlemcisi ve yaban hayatı uzmanı Emin Yoğurtcuoğlu tarafından şans eseri görüntülendi. Nesli tehlike altında olduğu için yer bilgisi paylaşmayan Yoğurtçuoğlu, karşılaşma anını hayatının en muhteşem akşamlarından biri olarak niteledi. 

Kendisinden uzaklaşan yabani kediyi "Pisi pisi" diyerek çağıran Yoğurtçuoğlu, "Tabii yabani saz kedisi ‘pisi pisi’ ne demek bilmiyor. Bir etkisi olmadı. İnsan 22 sene sonra böyle bir anda karşılaşınca o an bitmesin istiyor. " dedi.

Saz kedisini görüntüleyen Yoğurtçuoğlu, Türkiye'de en çok kuş türünün gözlem kaydı rekorunu elinde tutan bir yaban hayatı uzmanı.

Türkiye’deki 485 kayıtlı kuş türünden 433 tanesini gözlemleyen Yoğurtçuoğlu, 431 tanesini de fotoğrafla kayıt altına aldı.

Göç mevsimindeki kuşları gözlemlemek amacıyla gittiği bölgede ise saz kedisi ile karşılaşan Yoğurtçuoğlu, o görüntüleri Twitter hesabından paylaştı. 👇

"Avcıların hedefi olmasın diye lokasyonu paylaşmıyorum"

Hayvanlarla ilgili Anadolu Ajansı'na da konuşan Yoğurtcuoğlu, türün tehlike altında olması nedeniyle yer bilgisi paylaşmayacağını tekrar ederek şunları söyledi:

"Ancak bu alan bugüne kadar kayıtların olduğu yerlerden tamamen bağımsız yeni bir alan. Zaten korunaklı bir yer olduğunu düşündüğüm için türü riske atmamak adına lokasyonu şehir bazında bile paylaşmamayı uygun görüyorum. Maalesef bu endişem, yeri belli edilen hayvanların avcılar tarafından kaçak bir şekilde öldürülmesinden kaynaklanıyor. Ayrıca fotoğrafını çekmek isteyenler de rahatsız edecektir. Buna engel olmak istiyorum."

Amacı 2 türü daha görüntülemek

Türkiye'deki 5 kedi türünden yaban kedisi, vaşak ve saz kedisini görüntüleyen Yoğurtçuoğlu, bundan sonra ise karakulak ve Anadolu parsını görüntülemek istediğini söyledi.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir