Türkiye'de Kurulması Planlanan 'Organ Takas Merkezi' Her Yıl 5 Bin Kişinin Hayatını Kurtaracak

 > -

Finans uzmanı Dalınç Arıburnu, Prof. Tayfun Sönmez ve Prof. Utku Ünver'in geliştirdiği 'Organ Takas Merkezi' projesinin sonuna doğru gelindi. 2004 yılında ABD'de kurulan ve yılda 20 bin kişinin nakil şansı yaşadığı sistem Türkiye'de hayata geçerse  yılda 5 bin kişiye umut olacak. 

Türkiye'de böbrek ve karaciğer bekleyen 30 bin hasta var.

Hürriyet gazetesinden Vahap Munyar, Centricus’un sahibi Dalınç Arıburnu ile 'Organ Takas Merkezi' hakkında konuştu. Türkiye'de her yıl 30 bin hastanın böbrek ve karaciğer beklediğini söyleyen Arıburnu, bu hastaların sadece bin tanesinin nakil şansı yakalayabildiğini aktardı.

Yılda 5 bin hasta bu merkezden yararlanacak.

Projenin hayata geçmesiyle takas merkezinin her yıl 5 bin hastanın hastanın hayatını kurtaracağını söyleyen Arıburnu; "Japonya’da SoftBank’ın da yardımıyla epey yol aldık. Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı projeye çok sıcak yaklaştı" dedi. Arıburnu, Sağlık Bakanlığı ile protokol hazırlıklarının tamamlandığını işin imzaya kaldığını aktardı.

'Merkez, böbrek ve karaciğer nakli bekleyen hastalar ile hayırseverlerin buluşmasını sağlayacak'

Merkezin devlete maddi yönden yük olmayacağının altını çizen Arıburnu şöyle devam etti:

"Takas Merkezi”nin kuruluşu, sonrasında hastaların bakımı, 'Bağışa hazırım' diyerek merkeze kayıt yaptıran hayırseverlerin seyahatleri, hastanelere bu sistemin kuruluması bir harcama gerektirecek. Bunların hepsini biz karşılayacağız. Devletimize bir kuruş masraf çıkmayacak. Organ Takas Merkezi, böbrek ve karaciğer nakli bekleyen hastalar ile hayırseverlerin buluşmasını sağlayacak."

Arıburnu’nun Prof. Sönmez ve Prof. Ünver’le birlikte Türkiye'de gündeme getirdiği merkezin organ mafyasının da önüne geçmesi bekleniyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir