Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkiye'de İşaret Dili ile Oynanan Çocuk Oyunundan 8 Kare ve Bilgi

 > -
Abone ol
Türkiye'de İşaret Dili ile Oynanan Çocuk Oyunundan 8 Kare ve Bilgi

İzmir Engelsiz Sanat Derneği, BİRartıİKİ Kişisel Yaratıcılık Atölyesi ve Konak Kent Tiyatrosu işbirliğinde hayata geçirilen, engelli kaynaştırma programı kapsamında üç değişik sahnelemeyle çocuklarla buluşan ‘’Duman Avcıları Farkındalık Odaklı Tiyatro Gösterisi’’ işiten ve işitme engelli çocukları bir tiyatro etkinliğinde bir araya getirdi.

1. Türkiye’de gerçekleştirilen proje kapsamında, bir çocuk oyunu, toplumda engelli duyarlılığını arttırmak amacıyla işaret diliyle sahnelendi.

2. Bu etkinlikte çocuklar aynı sosyal ortamı paylaşarak birlikte var olmayı ve iletişim kurmayı deneyimlediler.

3. Gösterinin ilk 5 dakikasını kulak tıkacıyla izleyen çocuklar, duyamamanın nasıl bir şey olduğunu kısa süreliğine de olsa denemiş oldu.

4. Gösterinin sonunda çocuklar sahneye çıkarak, hep birlikte çeşitli farkındalık ve güven oyunları oynadı.

5. İşiten çocuklar, işaret dili alfabesini öğrendi ve isimlerini işaret dili ile anlatıp işitme engelli çocuklarla tanıştı.

6. Proje engelli/engelsiz sosyal paylaşımın, hayatın içine nasıl entegre edilebileceğini öğretmeyi hedefliyor.

Eğitim programı niteliğinde olan proje, engelliyi tanımak, ortak yaşam paylaşımı ile empati kurmak, gönüllülüğü teşvik etmek, örgütlülüğü desteklemek gibi temel amaçlar taşırken, aynı zamanda engelli/engelsiz sosyal paylaşımın, hayatın içine nasıl entegre edilebileceğini öğretmeyi hedefliyor.

7. Proje aslında zihinlerde oluşan ‘’engeli’’ çocuk yaşlarda kaldırmanın önemini vurguluyor.

Eğlendirirken öğretmeyi, öğretirken engelli ekseninde hayata farklı yönden bakabilmeyi hedefleyen proje, engeli olan ve olmayan çocukları aynı salonda bir araya getirerek, aslında zihinlerde oluşan ‘’engeli’’ çocuk yaşlarda kaldırmanın önemini vurguluyor.

8. Proje ‘’Duman Avcıları’’ adlı interaktif tiyatro oyunuyla çocuklar farkındalık dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

Tamer Özşeker tarafından kaleme alınan ve Psikolog Ayşe Kayhan denetiminde hazırlanan, sigaranın zararlarının anlatıldığı ‘’Duman Avcıları’’ adlı interaktif tiyatro oyunuyla çocuklar farkındalık dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
elif-demirci7

helal olsun.

beste.k

Çocuklara bu yaşta bu bilinci oluşturmak ve empati kurmalarına ön ayak olmak gerçekten çok güzel olmuş. Tebrikler.

elvan-yaylaci-bulut

TEBRİKLERR

enda

çok güzel

degiiisik

içinde bulunduğunuz sessizliği kimse anlamaz

Görüş Bildir