Görüş Bildir
Haberler
Türkiye'de Bir İlk: Rize'deki Köye Lazca İsmi İade Edildi

Türkiye'de Bir İlk: Rize'deki Köye Lazca İsmi İade Edildi

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi Murat Köyü'nün, Lazca eski adı olan Komilo'yu almak için yaptığı başvuru İçişleri Bakanlığı tarafından onaylandı. Böylece Türkiye’de ilk defa bir köye Lazca ismi iade edilmiş oldu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

DHA'nın haberine göre Çamlıhemşin’e 3 kilometre uzaklıktaki 600 nüfuslu Murat Köyü sakinleri geçtiğimiz yıl köyün isminin eskiden kullanılan Komilo olarak değiştirilmesi için imza toplamaya başlamıştı. 

Yasa gereği, 200 olan seçmen sayısının yarısından bir fazla sayıda imza toplaması gereken köylüler 140 imza ile Çamlıhemşin Kaymakamlığı’na başvurdu.

Kaymakamlığa yapılan başvuru daha sonra Rize Valiliği aracılığı ile İçişleri Bakanlığı'na gönderildi. Bakanlığın da başvuruyu onaylamasıyla köye Lazca eski ismi olan 'Komilo' iade edildi. Böylece Komilo adını alan Murat Köyü resmi olarak ilk Lazca köy adı oldu.

Lazca’da Tanrıça anlamına geliyor

Lazca’da Tanrıça anlamına geliyor

Yeni ismiyle Komilo olan köyün muhtarı Lütfü Sezgin “Köyümüzün adı Lazca ’Komilo’ olarak biliniyordu. Başvurumuzla resmen bu adı almış olduk. Komilo Lazca’da Tanrıça anlamına geliyor” dedi.

Daha önce de Süryanice bir köy ismi iade edilmişti

Daha önce de Süryanice bir köy ismi iade edilmişti

Bu yılın başlarında isim iadesi konusunda yine bir ilk yaşanmıştı. Mardin’e bağlı Midyat ilçesindeki Alagöz mahallesinin ismi Süryanice eski adı olan Bethkustan ile değiştirilmişti.

Köydeki Akad Derneği’nin sekreteri Adem Coşkun Alagöz mahallesine her zaman Bethkustan dendiğini belirtmiş, devletin onayıyla ismin resmiyet kazandığını söylemişti.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
132
60
17
6
6
5
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Yorumcu Bey

Laz diye bişi yok ya. Hepsi Rum dostlar

Ayna Efendi

Laz Güney Kafkas halkıdır, Rum değildir, dil bakımından en yakın dil Gürcüce Türkiyede Rize Artvin civarındadır Lazlar, bu bölgenin batısında bulunmazlar, ya... Devamını Gör

KoSeKu

nasıl yaparsınız burası türkiye!!!

KoSeKu

Farsça da bir türk dilidir sen ne diyorsun

Apollonia corleone

Karadenizin her yerinde var adı rumca olan köyler.Yerli halk eski isimleri kullanıyor değiştirilmiş olsalarda

Apollonia corleone

Zoraki bir biçimde Türkçeleştirilmeye çalışılması yanlış.Adının Rumca olması karadeniz halkını ayrılık çıkarmaya ya da ayaklanmaya çalışan bir halk yapmaz.Ön... Devamını Gör