Türkçe Caz’ın Bambaşka Bir Keyif Olduğunu Kanıtlayan 11 Muhteşem Şarkı

3PAYLAŞIM

Caz severler buraya! Afrika’da başlayarak Amerika’ya yayılan Caz müziğin, Türkiye’de başlangıcı 1920’lere dayanıyor diyebiliriz. Dünya’nın her yerinde hatırı sayılır bir dinleyici kitlesi olan cazın Türkiye’de pek yaygın olmadığını biliyoruz. Fakat günümüzde birçok müzisyenimiz ve güçlü vokallerimiz cazın gelişimine önemli katkılar sağlıyor. Onların şarkılarından oluşan keyifli bir liste oluşturduk!

İyi dinlemeler!

1. Okay Temiz - Deniz Altı Rüzgarları

Okay Temiz, 1939 İstanbul doğumlu. Müzikle ilkokul çağlarında tanışan Temiz, profesyonel anlamda müzik dünyasına Türk folklorik ritim temelli "Sevda" isimli grupla adım attı. 1967’de Amerikalı trompet ustası Don Cherry ile tanışmasından sonra ikili plak çıkarmaya ve konserler vermeye başladı. Daha sonra geleneksel Türk enstrümanlarını caz enstrümanları ile bir araya getirmeyi amaçlayan "Oriental Wind" grubunu kurdu. Hala yaptığı çalışmalarla Türkçe Caz'a katkı sağlayan isimlerden biri.

2. Bülent Ortaçgil - Denize Doğru

Bülent Ortaçgil, 1950 Ankara doğumlu. 1974 yılında "Benimle Oynar Mısın" albümü ile müzik hayatına atıldı. Zuhal Olcay, Leman Sam, Teoman, Birsen Tezer gibi başarılı vokalistlerle yaptığı düetler çok sevildi. Şarkı sözleri ve bestelerini her zaman kendi yapan Ortaçgil Türk müziğinde kendine özgü bir yer buldu.

3. Jülide Özçelik - Zaman

1975 İstanbul doğumlu Jülide Özçelik, müzik eğitimine Müjdat Gezen Sanat Merkezi hafif batı müziği bölümünde başladı. Buradan sonra eğitimine Bilgi Üniversitesi Müzik bölümünde devam etti. Akıcı ve duru bir sese sahip Özçelik, Türkçe sözlü caz performanslarıyla müzik listelerimizi süslemeye devam ediyor.

4. Önder Foçan - Lal

Ünlü caz gitaristimiz Önder Foçan, 1955 İstanbul doğumlu. Odtü’de Makine mühendisliği mezunu Focan, Türk Sanat Müziğini caza başarıyla uyarlaması ile tanınıyor. Eşi Zuhal Focan ile İstanbul’da kurdukları “Nardis” isimli caz kulübünde caz sevenlerin bir araya gelmesini sağlıyor.

5. Kerem Görsev - Tiramisu

1961 yılında İstanbul'da doğan Kerem Görsev, akla gelen ilk caz piyanistlerinden biri. 1967'de İstanbul Belediye Konservatuvarında müzik hayatına başlayan Görsev geçtiğimiz sene piyanoyla tanışmasının 50. Yılı şerefine "Sptring Water'" isimli son albümünü sevenlerine sundu.

6. İlhan Erşahin - Aşk

1965 Stockholm doğumlu saksafon sanatçısı, besteci ve prodüktör İlhan Erşahin, aynı zamanda kendi caz kulübünün, kendi müzik etiketinin sahibi ve birçok projenin mimarlığını üstleniyor. Stockholm’de doğup büyüdükten sonra kariyerini New York’ta sürdüren Erşahin’in caz grupları arasında "Wax Poetic", "Love Trio", "Our Theory", "I Led Three Lives", "Wonderland" ve "Istanbul Sessions" bulunuyor.

7. Birsen Tezer - Aşk Bu Değil

"Şarap sesli kadın" olarak tanıdığımız Birsen Tezer 1965 doğumlu. Müzikle ilgilenmeye ortaokul yıllarında başladı ve küçük yaşta çeşitli müzik yarışmalarında dereceler elde etti. Bu sayede İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’na kabul alarak profesyonel müzik hayatına başladı. Onu kendine özgü sesi ve Bülent Ortaçgil ile yaptığı düetler ile tanıyoruz.

8. Elif Çağlar Muslu - Teselli

1980 İstanbul doğumlu caz vokalisti Elif Çağlar, ülkemizin en genç ve en başarılı caz sanatçılarından biri. Caz eğitimine İstanbul'da başlayan Çağlar New York'ta eğitimine devam etti. Eğitimi süresince New York'ta caz kulüplerinde sahne alan sanatçı aynı zamanda "The Curly Trio", "Four in the Pocket" ve "Cogito" gibi birden fazla grubun da vokalistliğini üstleniyor.

9. Bilal Karaman - Bahane

1981 Kars doğumlu Bilal Karaman, akla ilk gelen caz gitaristlerimizden biri. 11 yaşından beri gitar çalan Karaman, müzik eğitimini Bilgi Üniversitesi Caz Performans Bölümü’nde aldı. 2011’de yayınlanan ilk albümü “Bahane"den bu yana ilgi görmeye devam ediyor.

10. Jehan Barbur - Yeni Hayat

Arap asıllı bir Türk şarkıcı olan Jehan Barbur, 1980‘de Beyrut‘ta doğdu. 2002’de caz kariyerine farklı gruplarda vokalistlik yaparak başladı. Mükemmel sesi ve eşsiz yorumuyla Bülent Ortaçgil’in dikkatini çekti ve onun ısrarı ile iki yeni solo albüm yaptı. Jehan Barbur'un yaptığı coverlar hala beğeni toplamaya devam ediyor.

11. Şenay Lambaoğlu - Başka Türlü Bir Şey

Almanya'nın Kiel şehrinde dünyaya gelen Şenay Lambaoğlu, müziğe klasik gitarla başladı. Lise eğitiminden sonra Pera Güzel Sanatlar Akademisi'nde Müzikal ve drama eğitimine başladı. Sonrasında 1998'de Yıldız Teknik Üniversitesi’nde şan eğitimi aldı. 2012’de çıkardığı ilk albümünden bu yana Türkçe caz şarkıları yapmaya devam ediyor.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir