Türk Mühendisin Projesi: 20 Bin Ev Metrobüs Sayesinde Aydınlanacak

 > -

Her gün Kadıköy'den Yenibosna'ya iş için giden genç mühendis Kerem Deveci, yolculuk sırasında aklına gelen bir projeyle İstanbul'un enerji ihtiyacına destek sağlayacak. ENLİL ismini verdiği projesiyle Deveci, metrobüslerin geçişi esnasında oluşturduğu rüzgarı yakalayarak 20 bin eve elektrik enerjisi üretecek.

Yan yana geçen metrobüsler elektrik üretecek 📹

Sabah gazetesinden Metin Can'ın haberine göre, her gün Kadıköy'den Yenibosna'ya metrobüsle giden Kerem Deveci, araç kapılarının yanında bulunan acil tahliye vana kapaklarının yan yana geçen araçların ürettiği rüzgar ile havalandığını gördü. Buradaki rüzgardan elektrik enerjisi üretilebileceği fikrine kapılan Deveci, ENLİL ismini verdiği projeyi hazırladı.

Topkapı Durağı'ndaki bir alan projenin testi için ayrıldı.

Geliştiği projeyle İTÜ Çekirdek sürecine kabul edilen ve İETT'ye hazırladığı projeyi sunan Deveci, süreci şöyle anlatıyor:

"Türk Patent Enstitüsü'nden faydalı model belgemi aldım. Ardından İTÜ Çekirdek sürecine kabul edildim. İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne dilekçe vererek türbinimizin saha testleri için izin istedik. Kurumun vizyoner ve yenilikçi yönetimi teklifimizi kabul ederek Topkapı Durağı'ndaki bir alanı laboratuvar olarak bize verdi. Sonuç başarılı oldu."

ENLİL projesi aynı zamanda Mercedes Benz StartUP yarışmasında finale kalan 60 proje arasına girdi👇

Proje kapsamında 1 kilometrelik yola 300 türbin yerleştirilecek.

Sadece metrobüs hatlarına yerleştirilecek olan türbinlerle 20 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak.

ELNİN sadece elektrik üretmeyecek.

Genç mühendis Deveci'nin geliştirdiği proje sadece elektrik üretmekle yetinmeyecek. ENLİL türbinleri; şehir içi sıcaklığı, nemi, rüzgarı, karbondioksiti ölçecek, ücretsiz WİFİ hizmeti sağlayacak. Aynı zamanda da deprem istasyonu görevi görerek ve olası İstanbul depreminin tahminlerine bilgi sağlayacak.

Sosyal medya kullanıcıları genç mühendisin geliştirdiği projeyi destekliyor📌

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir