Görüş Bildir
Haberler
Tüpraş'tan, Yeni Şafak'ın 'Dolar Oyunu' Haberine Yanıt: 'Asılsız ve Manipülatif'

Tüpraş'tan, Yeni Şafak'ın 'Dolar Oyunu' Haberine Yanıt: 'Asılsız ve Manipülatif'

Yeni Şafak'ın 'Tüpraş'ın Dolar oyunu' başlığıyla yayınladığı ve şirketin çektiği krediler ile dolar mevduatını artırdığı iddiasını içeren haberle ilgili olarak, Tüpraş'tan açıklama geldi. 

Tüpraş, 'asılsız ve manipülatif' olarak nitelendirdiği haberle ilgili hukuki hakların kullanılacağını belirtti. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

'İddialar tamamıyla gerçek dışı'

'İddialar tamamıyla gerçek dışı'

Tüpraş'tan, Yeni Şafak'ın 'Tüpraş'ın dolar oyunu' başlıklı haberi ile ilgili bir açıklama geldi. 

Şirket, sosyal medya hesabında paylaştığı basın açıklamasında döviz alımlarının, döviz yükümlülüklerini karşılayacak şekilde yapıldığını ifade etti.

Tüpraş'ın basın açıklaması şu şekilde 📌

Tüpraş'ın basın açıklaması şu şekilde 📌

Bugün (19 Ağustos 2020) tarihli Yeni Şafak Gazetesi'ne yansıyan “Tüpraş’ın dolar oyunu” başlıklı haberde yer alan tüm iddialar tamamıyla gerçek dışıdır. Halka açık bir şirket olarak aslına SPK raporlarından rahatlıkla ulaşılabilecek bilgilerin, tümüyle asılsız ve manipülatif iddialar ile bir araya getirilerek kamuoyuna yansıtılmasını üzülerek takip ediyoruz.  Bahse konu olan asılsız iddiaların aksine şu hususlara dikkat çekmek isteriz: 

1. Tüpraş olarak, döviz kur riski yönetimi politikalarımız çerçevesinde; döviz alımlarımız, ham petrol alımlarımız ve yatırımlarımızdan kaynaklanan döviz yükümlülüklerimizi karşılayacak şekilde yönetilmektedir. 

2. Her zaman olduğu gibi en son açıklanan Haziran 2020 sonu bilançomuzda da dövizli varlıklarımız dövizli borçlarımız kadardır. Şirketimizin bu ihtiyaçlarının gerektirdiği miktarın ötesinde döviz mevduatı tuttuğu bilgileri gerçeği yansıtmamaktadır. 

3. Dövizli varlıklarımızın dövizli borçlarımıza göre durumu tüm finansallarımızla birlikte her dönem Kamuyu Aydınlatma Platformunda kamuoyu ile detaylı açıklamalarla birlikte paylaşılmaktadır. 

4. Son dönemde artan bilgi talepleri üzerine döviz alım ve satım işlemlerimizin tamamı günlük/haftalık olarak ilgili resmi kurumlarla paylaşılmakta olup gerekli resmi bilgilendirmeler kesintisiz bir şekilde yapılmaktadır. 

5. Ayrıca, ay içerisinde yapılan ÖTV tahsilatlarının 40 gün boyunca şirketimiz kullanımında kaldığı haberi de gerçeği yansıtmamakta olup, beyan ve ödemeler ÖTV Kanunu gereğince 15 günde bir yapılmaktadır. Zamanlaması, kaynağı ve yayılış şekli açısından son derece manidar bulduğumuz bu asılsız iddialar karşısında tüm hukuki haklarımızı kullanmaya devam edeceğiz.

Yeni Şafak, Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu Tüpraş'ın döviz alarak, kazanç elde etmeye çalıştığını iddia etmişti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
32
7
4
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
kartacali

ülkede hukuk olsa koç gurubu bu iftiracı alçakların donunu bile alırdı ellerinden