Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tüm Dünyaya Rağmen ABD Neden Metrik Sisteme Geçmedi?

291PAYLAŞIM

Dünyanın genelinde kullanılan metrik sistem üzerinde şüphesi olan tek ülke, ABD gibi bir süper güç olunca insan kara kara düşünmeye başlıyor.

Her konuda öncül olmayı bir şekilde başaran, inovasyon ve teknoloji söz konusu olduğunda “ABD yapıyorsa vardır bir bildiği” pozisyonuna erişen bu ülke, neden metrik sisteme geçmedi?

Metrik sistem olarak bildiğimiz, bugün hayatımızda ölçüm yaparken kullandığımız tüm birimleri kapsıyor.

Metre, santimetre, kilo üzerinden yapılan ölçümler sürekli 10 ve katları üzerinden arttığı için büyük kolaylık sağlıyor.

Ama ABD’nin kullanmakta ısrar ettiği birimler, yani Türkçe adıyla İngiliz ölçü sistemi (İmparatorluk sistemi) yard, mil, pound gibi ölçülere bel bağlamış durumda.

Bu birimlerin temel sıkıntısı, belli bir simetrisi olmaması. 1 mil 1760 yard’a, 1 yard 3 feet ve 36 inç’e denk düşüyor. 1 pound, 16 ounce değerinde…

Metrik sistemde ise işler, bildiğiniz gibi, oldukça basit. 1 metre, 100 santim. 1 kilo, 1000 gram. Her şey net, tertemiz.

Peki bu kolaylığa rağmen ABD neden metrik sisteme geçmedi? Bu sorunun tek boyutlu bir cevabı olduğunu söylemek güç.

Metrik sistemin İngiliz sistemine göre çok daha kullanışlı olduğunu inkar etmek zor. Fakat ABD’li çoğunluk ve politikacılar bunu siyasi bir manevra olarak algılayıp uzak durmayı tercih etmiş gibi duruyor.

Zira politik atmosferin ve kutuplaşmanın zirve yaptığı soğuk savaş yıllarında ABD’nin metrik sisteme geçmesi, bir çeşit teslimiyetin habercisi olabilirdi.

Önce Thomas Jefferson, ardından Alexander Graham-Bell tarafından savunulan bu geçiş, her seferinde halktan yeterli desteği alamadığı için mümkün olmamıştı.

Çoğunluk ve demokrasi mevzuları...

Birimlerle fazlasıyla haşır neşir olan ve dünyanın çoğunluğuyla ilgili uyumsuzluğu ve diğer zorlukları yaşayan insanlar azınlıkta olduğu için, birimlerle ve dönüşümleriyle işi olmayan çoğunluk eldekini bir değer olarak benimsemiş değişmesine müsade etmemiş görünüyor. Rakamlarla sadece saate bakarken haşır neşir olan birinin Roma rakamlarıyla hiçbir probleminin olmaması gibi düşünün...

Ayrıca geçiş çoğu zaman ikna edici ve mantıklı olsa da, tüm endüstrinin üzerine şekillendiği birimlerin değişiminin maliyeti de ciddi ve uçuk olacağını göz önünde bulundurmakta fayda var.

Bu olası dönüşümün yalnızca NASA'ya 400 milyon dolara yakın bir meblağa mal olacağını belirtelim.

Bugün ABD’de her iki ölçü sistemi de kullanılıyor. Fakat resmi olan ve devletin tercih ettiği sistem halen İmparatorluk sistemi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
diji_jokey

he ya gıcık bir durum, inç inç girsin size..

domi

Şuan oturdugum yer ile Yozgat arası 134 mil. Tahmin edin nerdeyim :D

sanane123_321enanas

Bence Dünyadasın karşim

Gizli Kullanıcı

sinirlenenleri anlamadım.Biri nedenini yazabilir mi yoruma.Neden sinirlenildi ki şimdi buna?

goofy

maksat yeşillik olsun işte :D

smyl

İmparatorluğunuz götünüze girsin inç-inç mk

Görüş Bildir