Tüm Dünyadan 'Kadın-Erkek' İşi Diye Ayırmadan Kendine Atfedilen Yaftaları, Engelleri Aşan 19 Kadın

 > -

Profesyonel güreşçi, taksici, itfaiye görevlisi, kepçe operatörü ve futbol kulübünde yönetici... Dünya "elinin hamuruyla erkek işine karışan" kadınlar sayesinde dönüyor. Örneğin gelişen ekonomilerdeki gıdanın yüzde 60 ila 80'i kadın eliyle üretiliyor. 

AFP, tüm dünyadan kendine atfedilen yaftaları, engelleri aşan ve "erkek-kadın işi" ayırmadan ayakta kalmaya devam eden kadınların fotoğraflarını derledi.

1. Orta Amerika ülkesi El Salvador'da gardiyanlık yapan 37 yaşındaki Nicol Gomez.

📷 Marvin Recinos/ AFP

2. Japonya'nın başkenti Tokyo'da itfaiye görevlisi olarak çalışan 24 yaşındaki Ran Namise.

📷 Kazuhiro Nogi/ AFP

3. Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde yaşayan 25 yaşındaki Shana Power bir karma dövüş sanatları öğretmeni ve Power House Intensive Training spor salonunun sahibi.

📷 Gulshan Khan/ AFP

4. 64 yaşındaki Malili Houssa Nientao, yaşadığı kent Bamako'daki birkaç kadın dervişten biri.

📷 Michele Cattani/ AFP

5. Meksika'da yaşayan Cristal, profesyonel bir güreşçi.

📷 Omar Torres/ AFP

6. Kadınlar için en tehlikeli ülkeler arasında yer alan Hindistan'da taksicilik yapan 30 yaşındaki Tabasumm.

📷 Sanjay Kanojia/ AFP

7. Somali'nin kuzeybatısındaki Hargeisa'da kadınlar için açılan ilk halısahada futbol antrenörlüğü yapan 24 yaşındaki Mauled Abdi.

📷 Mustafa Saeed/ AFP

8. Hindistan'dan başka bir kare... 51 yaşındaki Kuldeep KaurIndian, yaşadığı Bhangiwal Köyü'nde bekçilik yapıyor.

📷 Shammi Mehra/ AFP

9. Huda Selam, Irak'ın milli halter takımında ve yalnızca 20 yaşında.

📷 Ahmad Al-Rubaye/ AFP

10. 51 yaşındaki iş kadını Amaia Gorositza, İspanyol SD Eibar Futbol Kulübü'nün başındaki isim.

📷 Ander Gillenea/ AFP

11. Hindistan'ın Allahabad kentinde yaşayan Rajpati Devi, motosiklet tamiri yapıyor.

📷 Sanjay Kanojia/ AFP

12. Avsutralyalı Emma Billet ise bir çoban.

📷 Peter Parks/ AFP

13. Kenya'nın başkenti Nairobi'de bir spor salonuna kurulan fotoğraf makinesinin önüne geçen bu güzel kadın, 31 yaşındaki profesyonel boksör Sarah Achieng.

📷 Patricia Esteve/ AFP

14. Zahide, Pakistan'ın Peşaver kentinde yaşıyor ve polislik yaparak para kazanıyor.

📷 Abdul Majeed/ AFP

15. Fransız Havacılık ve Uzay Enstitüsü öğrencisi 22 yaşındaki Victoria Da-Poian, mezun olduğunda bir astronot olarak yetişecek.

📷 Olivier Morin/ AFP

16. 22 yaşındaki genç anne Mary Amer, Güney Sudan'daki bir kampta yaşamak ve sığırlara çobanlık yaparak geçinmek zorunda.

📷 Stefanie Glinski/ AFP

17. Mısırlı Esma Megahad, 31 yaşında başarılı bir mobilya ustası.

📷 Khaled Desouki/ AFP

18. 33 yaşındaki Şahika Encümen, Türk serbest dalışçı ve sualtı hokeyi oyuncusu ve dünya serbest dalış rekortmeni.

📷 DHA

19. Finali Türkiye ile yapalım: Isparta'da yaşayan 28 yaşındaki Ayşe Çaylı, kepçe operatörü.

📷 AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
u18

Böyle şeyleri lüzumsuz epik hikayeler haline büründürmek istemeden de olsa bilinçaltınızdaki "aslında kadın-erkek eşitliği bizi de çok şaşırtıyor" düşüncesini yansıtıyor. Bir kadının ya da erkeğin herhangi bir iş kolunda çalışması, kendini geliştirip uzmanlaşması kadar normal olan bir şey yok. Bir kadın kalkıp jigolo olmadığı sürece "ooo alkışlar senin için" diyecek bir şey görmüyorum.

bir_fikrim_var

Ben de herkese bunu anlatmaya çalışıyorum ama dinleyen yok.Ben de böyle haberlere "Ooo alkışlar senin için." deyip geçiyorum.Bir erkek bu işleri yaptığında haber olmuyorsa bir kadın yaptığında da haber olmamalıdır.Belki başka kadınları motive etmek için yapılıyor bu tür haberler ama her türlü kadınların bu işleri yapabilmesinin normalleştirilmesinin önüne geçiyor.

u18

Kadın bir iş kolunda yer aldığında sanki lütfetmiş gibi abartılması ve reklam haline dönüştürülmesi yersiz. Kadınları sanki etnik bir ırk ya da bir alt canlı türüymüş gibi ayırıyor. Bu bizim toplumun bazı düşünceleri tabulaştırmasından da kaynaklanıyor. Tıpkı 8 Mart'ta "kadının gücü, kadının fendi, kadının kutsallığı" falan diye gazetelerde-televizyonlarda reklam verip yardıran şirketlerin aslında sanki hiç mobbing ya da ayrımcılık yapmıyormuş gibi kadını lüzumsuz övme saçmalığı gibi.

fatih-koray-yuce

11) Motorsiklet değil, motosiklet olacak.

kaan-bozkurt3

neredeyse 17 yıldır motorum var sayende bunu öğrendim. sağ ol Fatih!

gizemyeniklerr

Bravo

ender-deniz

HELAL BE

berkay.ulku.3

Kendime ait bir fabrikam olsa, başta üretim bölümü olmak üzere pek çok departmanımı tamamen kadınlardan oluştururdum. Kadınlarımızın her işi yapabilecek olduklarını göstermek adına kesinlikle harika bir kanıt olurdu. Hem de işçi kısmından yönetim kısmına kadar nerede olursa olsun kadın eli değmiş bir yer neredeyse her konuda pek çok açıdan daha güzel olur.

bir_fikrim_var

Ama bu kez de kadınlara ayrımcılık yapmış olmaz mısın? :)

berkay.ulku.3

Hmm... Bence bunca zaman maruz kaldıkları ayrımcılığın hatırına benim yaptığım pek sorun olmaz :)

birvatandas

Güzel fikir. Bu zamana kadar yapılan ayrımcılık karşısında ödeşmiş oluruz.

berkay.ulku.3

Şöyle ki, mesela bir üretim tesisim var ve bu tesiste torna tesviye vs makinelerim var. Eğer ki bu mevkilere bir kadın başvurursa, işi biliyor olması yeterli benim için. "Kadın işi değil bu vs" diyerek başvurusunu reddedecek değilim. Tepeden tırnağa tüm mevkilere başvurmalarını isterim ben. Bizler kadınlarımızla bir bütün halinde yaşamalıyız. Birbirimize karşı üstünlük sağlamaya çalışmak yerine, birbirimiz için var olduğumuzu kavrayarak bütünü oluşturmalıyız. Unutmayınız ki, iyi bir toplum için öncelikle kadınlarımızı eğitip, kadınlarımızı bir şeylerden geri bırakmamalıyız. Çünkü kadınlarımız yeni nesilleri anne olarak böyle yetiştirebilir.

bir_fikrim_var

Anladım.Bu şekilde olursa elbette ayrımcılık olmaz zaten.Ben, işinde daha iyi bir erkek de başvurduğunda aynı işe; bir kadın başvurduğu için erkek olanı almayacağını sandım.Fakat açıklamandan anlıyorum ki böyle bir şey yapmazsın.

berkay.ulku.3

Hayır tabii ki. Eğer torna tezgahında bir sanatçı edasıyla yeteneklerini gösteren bir kadın başvurursa "Bacım sen elinin hamuruyla bu işe galkışma ehe ehe" diyecek değilim demek istedim sadece :)

bir_fikrim_var

Anladım. :)

Görüş Bildir