Tüm Dünyadan ABD Vatandaşı Olmak İsteyen Herkesin Başvurduğu Green Card Nedir, Nasıl Başvuru Yapılır?

78PAYLAŞIM

Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşama ve çalışma hakkı veren Green Card uygulaması nedir, başvurusu nasıl yapılır? Sizler için araştırdık.

Amerika Green Card (Yeşil Kart), Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde süresiz olarak çalışma yaşama hakkı doğrultusunda tahsis edilen resmi ikamet kartıdır.

Amerika Birleşik Devletleri Göçmen Bürosu, Ülkenin nüfusundaki kültür çeşitliliği artırmak amacıyla her yıl dünyanın bir çok farklı ülkesinden göçmen vatandaş kabul etmektedir.

Green Card çekilişine sadece hiç göç vermeyen ya da az göç veren ülke vatandaşları katılabilmektedir.

Green kart sahipleri belirlenen şartlara uymaları halinde 5 yıl sonunda ABD vatandaşlığı talebinde bulunma hakkı kazanmaktadır.

Green Card, Türk vatandaşlığınızı devam ettirmekle birlikte, Amerikan vatandaşlık haklarının bir çoğuna sahip olmanızı sağlar.

Green Card sahibi olan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı devam etmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın her yıl düzenlemiş olduğu çekiliş ile yaklaşık olarak 55 bin kişiye Green Card verilmektedir.

 • Green Card çekilişi ABD nüfus sayısında bulunan çeşitliliği artırmak amacıyla düzenlenmektedir. 

 • Düzenlenen çekilişe dair sonuçlar resmi web sitesi üzerinden açıklanmaktadır.

Başvuru ve kazanma şartları:

 • 18 yaşından büyük olmak.

 • En az lise mezunu ya da dengi bir okul bitirmiş olmak. Bu kriter karşılanamıyorsa son 5 yıl içerisinde uzmanlık ya da eğitim gerektiren bir alanda en az 2 yıl çalışmış olmak.

 • İngilizce bilmek şart değil.

 • Başvurular yalnızca internet üzerinden yapılabilir.

 • Evli kişiler aynı anda başvurabilir. Böylece kazanma şansı artar.

Green Card çekilişi ile başvuruda bulunmaya hak kazanan kişiler gerçekleştirdikleri başvurunun olumlu sonuçlanması halinde ABD sınırları içerisinde süresiz çalışma ve oturum izni sahibi olmaktadır.

 • Green Card çekilişi ile başvuruda bulunmaya hak kazanan ve başvuru süreci olumlu sonuçlanan kişilerin Green Card sahibi olduktan sonraki 6 ay içerisinde ABD sınırları içerisine giriş yapma zorunlulukları bulunmaktadır.

 • Belirlenen şartların yerine getirilmemesi halinde kişi Green Card sahibi olma hakkından vazgeçmiş sayılmaktadır. Bu durumda kişinin 5 yıl sonunda ABD vatandaşlığı başvurusunda bulunma hakkı geri alınmaktadır.

Green Card hakkının devam edebilmesi için daha sonraki yıllar içerisinde de yılda en az bir defa ülke sınırları içerisine giriş yapılması gerekmektedir.

Green Card hakkının devam edebilmesi için daha sonraki yıllar içerisinde de yılda en az bir defa ülke sınırları içerisine giriş yapılması gerekmektedir.

Green Card almaya hak kazanan kişiler, Amerika Birleşik Devletleri içinde istediği eyalet/bölge veya şehre yerleşebilirler.

 • Orada iş kurabilirler, çalışabilirler ve yatırım yapabilirler. Green Card sahipleri için ABD'de her hangi bir yasal engel bulunmamaktadır. Diğer tüm Amerikan vatandaşlarıyla aynı yasal haklara sahip olurlar.

 • Eğitim, konaklama ve sağlık gibi konularda da Amerikan vatandaşlarıyla aynı haklara sahip olurlar.

Green Card başvurusu nasıl yapılır?

ABD'de sürekli oturum alma hakkı tanıyan Green Card başvuruları yalnıza ABD Göçmenlik Bürosu resmi web sitesinden yapılmaktadır.

Green Card başvurusu ücretli midir?

Elektronik kura başvurusu yapmak ücretsizdir.  Green Card başvuru işleminin ardından kişiye aynı web sitesi üzerinden bir başvuru kodu verilir. Bu kod ile Green Card çekiliş sonuçları açıklandığında durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

Green Card başvurusunun ardından vize görüşmesi

 • Kazandığınız takdirde ise, öncelikle tebrik ederiz. Green Card Başvurusunda belirttiğiniz kişisel email adresinize ABD tarafından gönderilen ve içinde resmi evraklar olan bir bildirim gelir. 

 • Bu postayı incelediğinizde, sizden tamamlamanız gereken belgeler (Sabıka Kaydı, fotoğraf vs.) ile birlikte Green Card mülakatı için gideceğiniz Konsolosluğa  görüşme tarihini yazdıklarını görürsünüz.

 • Size belirtilen tarihte Amerikan Konsolosluğu'nda yapacağınız kısa bir mülakattan sonra Green Card almaya hak kazanırsınız.

Her sene sadece Türkiye’den yapılan yaklaşık 100.000 başvurunun sadece 20-22 bini geçerli sayılmakta, yapılan teknik hatalardan dolayı 80 bine başvuru diskalifiye edilmektedir.

Başvuru yapmak veya başvuru durumunuzu kontrol etmek için: https://dvprogram.state.gov/

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir