Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tüm Baskılara Rağmen Hayallerinin Peşinden Koşan, Aya Atılan İlk Adımın Arkasındaki NASA Mühendisi: JoAnn Morgan

Anasayfa > Iq

Bir kadının gözünden NASA, Apollo 11 ve daha fazlası... İşte sizleri hayran bırakacak JoAnn Morgan'ın eşsiz hayatı!

Bu içerikteki bilgiler nasa sitesinden derlenmiştir. 

Öyleyse, kadınların Ay'a ilk inişte ve NASA'ya katkılarını genel olarak anlamada çok önemli olan bir soruyu cevaplamakla başlayalım: JoAnn Morgan kim?

Öyleyse, kadınların Ay'a ilk inişte ve NASA'ya katkılarını genel olarak anlamada çok önemli olan bir soruyu cevaplamakla başlayalım: JoAnn Morgan kim?

JoAnn Morgan'ın NASA'daki kariyeri 45 yıldan fazla sürdü ve NASA’da Sloan Bursu kazanan ilk kadın olmasının yanı sıra, ilk kadın kıdemli yönetici ve ilk kadın bölüm şefiydi.  

Morgan küçükken matematiği, bilimi ve özellikle müziği çok seven, öyle ki, piyano öğretmeni olma hayalleriyle dolu bir kadındı. Ailesi ile Florida'ya taşındıktan sonra tüm hayatı değişen Morgan, hayatının kararını da burada aldı: Roketler!

“Kanımda roket yakıtı var”

“Kanımda roket yakıtı var”

Morgan, 17 yaşındayken,  Florida Üniversitesi'nde okuyup aynı zamanda, Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndaki ordu için, stajyer olarak yaz aylarında çalışmaya başladı. Bu program hızlı bir şekilde Sovyet'in erken dönemdeki başarısına yanıt olarak yeni oluşturulan bir uzay araştırma ajansına alınmasıyla sonuçlandı: NASA! 

Apollo 11 uzay aracını Ay'a iten Saturn V roketinin baş mimarı Dr. Wernher von Braun ve ekibinin üyeleri Morgan'ın insanlı uzay uçuşu programına katkıda bulunabileceğine inandı.

"Çalıştığım binalarda kadınlar tuvaleti yoktu!"

"Çalıştığım binalarda kadınlar tuvaleti yoktu!"

Ekibe sonradan katılan ve aralarındaki ilk kadın olan, Morgan için amiri ekibindeki erkekleri bir odaya toplayarak, Morgan'ın başarılı bir mühendis olarak aralarında yer alacağını, ona mühendis gibi davranmaları gerektiğini vurgulayan, karşılıklı saygı ortamı sağlama yolunda bir konuşma yaptı. Konuşmanın üzerine gelen soru ise...

“Peki, kahve yapmasını isteyebilir miyiz?” oldu. 

“Hayır, bir mühendisden kahve yapmasını isteyemezsiniz.” 

Bebekler yerine kimya ile oynayarak büyüyen bir kadının serüveni...

Bebekler yerine kimya ile oynayarak büyüyen bir kadının serüveni...

Morgan'ın üstesinden gelmek zorunda kaldığı, çok fazla engel vardı. Kadınlar tuvaleti olmaması belki de en küçüklerinden biri. Bir keresinde test sonuçlarını almaya giden Morgan sırtına inen bir yumrukla karşılaşır. Ardından test amirinin o sözleri 'Buraya kadın almıyoruz!' 

Bir kadın olarak tüm yaşadığı bu zorlukların üstesinden gelen, saygınlığı, elde ettiği başarılar ve cesareti ile kazanan Morgan'a ayrıca gurur duyduğumuzu da belirtmeden geçmeyelim...

"Sen bizim en iyi iletişimcimizsin!"

"Sen bizim en iyi iletişimcimizsin!"

Kıdemli bir mühendis olmasına ve NASA'nın en önemli projelerinde yer almasına rağmen Morgan daha önce hiç ateşleme odasında yer almamıştı. İşte beklenen o haber Karl Sendler'dan 'Apollo 11'in kalkışında orada olacaksın, sen bizim en iyi iletişimcimizsin' teklifiyle geldi.

Morgan tarihin bu önemli gününde orada bulunarak, verdiği destekle çığır açan bir başarıya imza attı. Ay'a ilk adım atıldığı gün, Morgan da kadınlar için oldukça büyük bir adım atarak, günümüzde çoğu başarılı kadına cesaret veren öncü isimlerdendir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
116
36
1
1
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Üzgün Mutsuz

tüm baskılar ne o tarafı anlamadım. daha üniversite yıllarından beri gerekli yerlerde çalışma fırsatı yakalamış ve desteklenmiş. başarıyı daha da büyütmek iç... Devamını Gör