Tüm Acılarımıza Rağmen Metanetimizi Koruyup Ayakta Durmamız İçin Yapmamız Gereken 13 Şey

 > -
Abone ol

Hepimiz zor günlerden geçiyoruz orası kesin. Ateş ne kadar düştüğü yeri yaksa da kor olup bizim yüreklerimize de saplanıyor. Daha fazla şehit haberleri duymak istemiyoruz. Hepsinin birer can olduğunu, ayrı ayrı hayatları olduğunu biliyoruz. Bunun için de tepkimizi göstermek istiyoruz. Teröre lanet okuyoruz. Sokaklara çıkıyoruz. Ama bazen, bazılarımız tepkinin dozajını aşıyorlar. Ortaya da görmek istemediğimiz görüntüler çıkıyor.

Biz de bu görüntülerin önüne geçmemiz için, tüm acılarımıza rağmen metanetimizi neden korumamız gerektiğini anlatmak istedik.

1. Etrafımızda o kadar örnek varken bizim de kendimizi bir iç savaşın eşiğine sürüklememiz hiç doğru değil.

Suriye, Mısır, Kuveyt hatta Ukrayna. Dışarıdan üzülerek batığımız ülkelere dönmemek için metanetimizi korumamız gerekli. Bugün parti binası basmakla başlayan eylemler ileride ev basmaya, okul basmaya kadar gider. Bu yüzden en çok kaçınmamız gereken şey bu.

2. Ardımızda örnek olarak gösterilebilecek koskocaman bir tarih var. Yakın tarihimiz iyi analiz edilmeli. Aynı olaylar bir daha yaşatılmamalı.

Ardımızda örnek olarak gösterilebilecek koskocaman bir tarih var. Yakın tarihimiz iyi analiz edilmeli. Aynı olaylar bir daha yaşatılmamalı.
Ardımızda örnek olarak gösterilebilecek koskocaman bir tarih var. Yakın tarihimiz iyi analiz edilmeli. Aynı olaylar bir daha yaşatılmamalı.

Sol taraftaki fotoğraf 1993 yılı Sivas Katliamı'na ait. Sağ taraftaki fotoğraf ise daha dün Kırşehir'de çekildi. Sırf sahibi HDP'li diye bir kitabevi yakıldı.

Yıllar geçse de, insanlar başka insanları hiç düşünmeden ateşe atmaya devam ediyor. Bunun önüne geçilmeli!

Terörü protesto etmek için terör yaratılmamalı!

3. Çocukları düşünmeliyiz, bu kavganın arasında büyüyecek çocukları...

İnsanlığın kıyıya vurduğu şu günlerde, sizin de bunu çocuklarınıza yapmanızın anlamı yok. Neyin, ne olduğunu bilmeyen yüzlerce mülteci çocuk ülkelerin sınırlarını aşmaya çalışıyor. Bunlar, yaşadıkları ülkeyi iç savaşa sürükleyen yetişkinlerin suçu. O çocukların en ufak bir bilgisi bile yok. Ama acıyı çeken de yine onlar oluyor.

Siz kendi kavganızı sürdürürken arada kalan çocukların ne çektiklerini bir düşünün ve onları umursamıyorsanız devam edin kavganıza.

4. Birbirimize olan saygımız azalmamalı. Kimse, bir ırktan, mezhepten ya da sevmediğiniz bir siyasi partiden diye ona kin güdülmemeli.

Sırf ekmeğini kazanmak için başka bir şehre giden insanlara zulmetmenin hiçbir mantıklı açıklaması olamaz.

Bir otobüs firması, ülkenin doğusuna sefer düzenliyor diye o firmanın tabelalarını indirirsen senin de protesto etmek için sokağa çıktığın o bölücüden hiçbir farkın kalmaz.

5. Ne yaptığını bilmeden hareket edilmemeli. Milli duygular provokasyonlarla çok da güzel sabote edilir. Provokasyonlara gelinmemeli.

Bilinçsiz yapılan her şey sonucunda büyük bir zarar ortaya çıkar. Bu zararı kendine de verebilirsin, başkasına da. Bilincini kaybetme arkadaşım. Nefretin aklının önüne geçmesin hiçbir zaman.

6. Cahille cahil olunmamalı. Kendi bildiğini dünyanın en doğru şeyiymiş gibi kabul edene bir şeyler anlatmaya çalışılmamalı.

Siz ne kadar anlatsanız da o kendi bildiğini okuyacaktır zaten. Kendi doğrularına kayıtsız şartsız inandırmıştır kendini. Ona bir şeyler anlatmaya çalışılmamalı bu yüzden. Kendinizi yıpratmamak için haklısın deyip geçilmeli.

7. Savaşta kazananların yalnızca silahları satanların oldukları bilinmeli. Birilerin elindeki maşa olunmamalı.

Bu dünyada en kolay sömürülen şey insanların duyguları. Bunu en iyi yapan da sonucunda insanları birbirine düşürüyor ve bir tarafın ellerine bir silah veriyor. Daha sonra karşı tarafın daha çok silah satın almasını sağlıyor, diğer tarafın tekrar ona gelip, yetersiz olan silahlarına yenilerini katmasını bekliyor. Böyle böyle savaşın kazananı oluyor. Sen, öldüğünle ve öldürdüğünle kalıyorsun...

8. Gerçekten bu acıyı yaşayanlara bu kötülüğü yapamazsın. Onların gözyaşlarına başka gözyaşları da eklemeye hakkın yok.

Acı paylaşarak azalır. Başka yüreklere de başka acılar salarak hafifletemezsin o insanın yüreğindeki acıyı. Ona destek olmak için başkasına acı vermeyi seçersen eğer, kaybedersin insanlığı yaşanan acıların içerisinde. Boğarsın vicdanları.

Bir insana destek olmak demek onunla birlikte ateşe atlamak değildir. Onu kolundan tutup ateşten çıkarabilmektir.

9. Barışı destekleyenler her zaman ortada kalır ve suçlanırlar. En çok hedef olarak onlar gösterilirler. Ama en cesuru da onlardır. Barışı desteklemekten vazgeçilmemeli.

Sen kimse ölmesin dediğinde en sert dillerle seni eleştirenler, suçlayanlar olacaktır. Senin amacın daha fazla insanın acı çekmemesini istemektir. Ama kana doymayan, insanlar ilk olarak seni hedef alacaklardır. Yılma! Kan istemektense, kanı durdurmaya çalışmaktır erdemli olmak. Erdemli olmaktan vazgeçme...

10. Kimsenin ne olduğunu, ne düşündüğünü bilmeden suçlama. Ona zarar vermek isterken daha büyük hasarlara yol açma. Kimseyi hedef gösterme!

Sen başkasına zarar verdiğini düşünsen de, o verdiğin zarar döne dolaşa seni bulacaktır arkadaş. Kendi kendinin canını yakacaksın. Senin gibi olana elin kalkarsa eğer kendi kendine tokat atmış olacaksın!

11. Başkalarıyla aynı düşünmek zorunda değilsin. Onlar da seninle aynı düşünmek zorunda değil. Ama biraz empati yapmaktan da sakınma.

Fikirlerini insanlara zorla kabul ettiremezsin. Önce onu anlamaya çalış. Sonra yapabileceğin tek şey mantıklı bir açıklama yapmak. Eğer açıklamanı kabul etmiyorsa kendini de onu da yorma.

12. Sen farkına varmamışken biri sırtına binip seni kullanmaya başlar. Bu yüzden arada bir kendine yaptığının doğru olup olmadığını sor.

Birileri tarafından dolduruşa gelmemek için kendinden emin ol. Kimsenin perde arkasındaki hesapları için seni kullanmasına izin verme.

Kimsenin hesapladığı sayılardan birisi olma. Sadece insan olmaya gayret et.

13. Kabil olup kinini çıkartmak değildir marifet, Habil olup kardeşinin canını acıtmamaya çalışmaktır insan olabilmek. Ne olursa olsun can yakma!

Kardeşinin etrafındakilere kızıp kardeşinden almayacaksın hıncını. Onun canını yakarsam, etrafındakilere de zarar veririm demeyeceksin.

İyi seçeceksin kim olacağını. Habil mi yoksa Kabil mi?

Can yakan taraf olmayacaksın hiçbir zaman. Gerekirse canın acıyacak ama kimseye de zarar vermeyeceksin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
saykolojist

PKK kanla beslenen bir terör örgütü. Kürt faşizmi yapmıyor kürt hakkını savunuyor kürt olmak özgürlükçülük foşik töce diye bıdı bıdı yapanlar buyursun gelsin Yakın Doğu Üniversitesi'ne de görelim bakalım Kürtlerin okumuşu okumamışı,cahili kültürlüsü faşist mi değil mi? Üniversite gençliği böyle yani okumuş kısmı. Türkiye Cumhuriyeti kimliğini kabul etmek için binbir şart arayan hatta yıkmaya çalışan,Kürtlük geleneği eklemek isteyen adamla kardeş olunmaz. Kürt de olsan Tc vatandaşısın bunu kabul edersen kimse sana dokunmaz zaten. Ha yok sana kurşun atan adama gül vermelisin diyorsan kusura bakmayın ama hiçbir zamanda isyan kansız bastırılmamıştır çünkü isyanlar kanla başlar. Doğal denge ölüm ve öldürme üzerine kurulu,tıpkı medeniyetler gibi.İlk öldüren ölümü göze almıştır zaten,ölümü göze alması da kendi tercihidir onun hakkını savunmaya gerek yok açıkçası bu yüzden terörle,Tc karşıtı faşizmle uğraşmak bütünlüğü sağlamak kanla olana kadar daha çok konuşuruz biz bu konuyu

Gizli Kullanıcı

PKK'yı bitirin bakın bakalım nasıl kardeşce yaşıyor bu millet..Sonrası huzur zaten...

fatih-doganci

Bizden dış mihrakların istediği de bu kardeşi kardeşe düşman etmek sakın bu tuzağa düşmeyelim

--heisenberg--

Saraydaki sultan gebermediği müddetçe bunların olma olasılığı çok düşük ne yazık ki. :( Ama yine de ellerine sağlık.

macit-sazan

bi sktir git

--heisenberg--

Yorumuma gelen sensin. Yani gidecek biri varsa bu da sensin. :)

macit-sazan

yaş kaç 5 felan ??

--heisenberg--

Yok ben senin gibi sövmeden kibar bir dille gönderiyorum. Tabi sen ne anlarsın? :)

Gizli Kullanıcı

Ah Burak :/ Bir Sultan gider yerine yenisi gelir. Sen bu halka bir anda demokrasiyi getirirsen ( Saltanatın kaldırılması vs.) bu halk afallar. Başlarında hep birilerinin olması gerektiğini onları yönlendirecek bir çoban olması gerektiğini düşünür. Avrupa devletlerine bakarsak onlar bizden yüzlerce sene önce demokratik sisteme geçmişler. yani onlar için uyum süreci bizden çok daha fazlaydı. Bizde de rayına oturması 5-10 yılda olacak iş değil tabii ki.

--heisenberg--

Zaten bu ülkenin en büyük hatası, Atatürk'ün denediği çok partili sistemin başarısız olması sonucu, Atatürk vefat ettikten sonra İnönü tarafından tekrardan denenmesi oldu. Ülke daha kendini toparlayamadan çok partili sisteme geçti ve sonuç ortada. Atatürk düşmanı Menderes, tek başına iktidar. Türkiye'de en az bi 80'lere kadar çok partili sisteme geçilmeyecekti. Çünkü ülke buna hazır değildi. Zaten şu anda da hiç bir parti tek başına iktidar olarak ülkeyi yönetemez. Çünkü ülke iyice çığırından çıktı. Koalisyon hükümeti şart artık.

miss-simpson

savaş çözüm değil çözüm süreci diyerek bize dayattıkları da çözüm değil barış için ilk adımı Kürtler atmadığı sürece hiçbir barış kalıcı değil.

frcglb

yaw sen kaç tane kürt tanıyorsunda kürtlere sallıyorsun. Her kürt pkk değildir bunu ayırt etmediğiniz sürece sizin kafanıza tükürem.

Görüş Bildir