TÜBİTAK'tan Destek Almasıyla Tepki Gören Bir Garip Trafik Kazalarını Önleme Projesi

 > -

Genç beyinlerden çıkan yaratıcı ve faydalı fikirler her zaman göğsümüzü kabartır, ama bu sefer ortaya çıkan fikir biraz ters tepmiş sanki.

Fırat Üniversitesi Otomobil Mühendisliği öğrencisi Muhammed Ali Balkaya, geliştirdiği ''kapı sinyal bandı'' ile ışık yetersizliğinden kaynaklanan trafik kazalarının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Projeye göre sinyal lambası ile eş zamanlı olarak yanacak olan kapı sinyal bandı, diğer sürücülerin daha fazla dikkatini çekecek; bu sayede özellikle şerit değiştirme, ya da dönüşlerde meydana gelebilecek kaza oranlarında ciddi bir düşüş yaşanması sağlanacak.

Geliştirilme aşamasının sonlarında olan proje, TÜBİTAK tarafından desteklenmekte. Fakat sorun şu ki, proje insanlar tarafından "çok basit" ve "saçma" bulundu.

Projenin haberi yayıldıktan sonra insanlar proje hakkında yorumlarda bulundular. Kimisi projeyi gereksiz bulurken kimisi de TÜBİTAK'ın böyle basit bir projeye destek olmasına tepki gösterdiler.

Projeye ve TÜBİTAK'a eleştriler epey fazla:

Projeyi az da olsa destekleyenler de var:

Sert bir dille de olsa 😁

Peki sizce bu nasıl bir proje?

Proje dediğin basit ve işlevsel olur, bence faydalı.
TÜBİTAK'ın bu projeye destek olması şaka gibi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmet-kara14

Bu aşamadaki tübitak projeleri tamamen şans, eğer hakemler seni beğenmezse uzaya gidecektim desen fayda etmez, hakemler seni beğenirse çinden led şerit satın alacağım desende proje geçiyor. Kimse kusura bakmasın bu proje basit ama işlevsel projelerden değil. Ancak projeyi alanı tebrik ediyorum, bunu hakemlere yedirmiş olman gayet başarılı, yiyen hakemler suçlu sen değil.

asosyal-hatun

sgdfhsjafjndjh gerçek mi diye bi daha baktım

observer

Sondaki sorunun 2 şıkkına da katılıyorum; tübitakın bu kadar basit bir şeyi desteklemesi saçmalığın daniskası ama madem o kadar basit bu yararlı yöntem niye şu ana kadar hayata geçirilmedi?

kanveseref

desteklemiyorum çünkü ben gün boyu pc başında oturan düz g*tkü ekşiciyim asdasd Herkes eleştirebilir ama ekşicilerin ve cahil kemocanların laf demeye hakları yok çünkü bu tipler faydadan çok zararları var .

bepanthen

Öncelikle eleştirmeden önce Tübitak'ın aslında neleri desteklediğini bilmek gerekli. Son zamanlarda Tübitak öğrencilere ve bilim adamlarına birçok destek sunmakta. Lisans bitirme tezleri için de ayrı ve küçük bütçeli destekler mevcuttur. Çok bilmiş arkadaşlar bu çocuk geleceğin mühendisi. Öncelikle kimseyi küçük görmeyin. Şu anda yapabileceği budur belki ama demek ki projeyi sağlam yazmış ki Tübitak da destek vermiş. Eminim ki ben de doktora öğrencisi olarak destek alıyorum tezim için Tübitak öyle kolay kolay destek vermiyor projelere. Sizin yaptığınız sadece çamur atmak ve insanların şevkini kırmak. Burada yazıp çamur atacağınıza siz yapsaydınız siz alırdınız desteği.

Görüş Bildir