Trump Yönetiminde Uzun Yıllardır İlk Defa İnfazına Karar Verilen Kadının Ölmeden Önceki Son Anları

320PAYLAŞIM

"Sanki söylediklerimi duymuyordu. Tepki vermiyordu..."

Kaynak: https://www.huffpost.com/entry/lisa-mont...

Lisa Montgomery, Yüksek Mahkeme'nin infaz yolunu açmasından kısa bir süre sonra, Indiana Terre Haute'deki federal hapishanede Çarşamba sabahı erken saatlerde idam edildi.

Akıl sağlığı yerinde olmayan Montgomery'nin infaz için cezai ehliyetinin olup olmadığına dair ciddi şüpheler, hükümetin onu öldürmesini engellemedi.

2004 yılında hamile bir kadını öldürmekten suçlu bulunan Montgomery, idam cezasına çarptırılan tek kadın olmuştu.

Yıllarca, akıl sağlığı problemleri olan kadınlar için Teksas'ta bir hapishanede tutuldu. Bipolar bozukluk ve istismara uğramış çocukluğundan kaynaklanan karmaşık TSSB nedeniyle tedavi edildi.

Ölümüne giden günlerde avukatları, psikoz durumunda olduğu ve başına ne geleceği konusunda farkında olmadığından dolayı infaz için yetersiz olduğunu savundu.

Sekizinci Yasa Değişikliği, neden idam edileceğini mantıklı bir şekilde anlayamayan bir mahkumun infaz edilmesini yasaklamaktadır.

Montgomery, federal ölüm cezasına karşı çıkan ve bunu sona erdirmek için çalışacağını söyleyen Başkan seçilen Joe Biden'ın göreve başlamasından bir hafta önce idam edildi.

Amy Harwell, Montgomery'nin avukatlarından biriydi ve müvekkilinin son günlerini anlattı.

İdam günü Montgomery ile birlikte olan Harwell, yaşananları şu cümlelerle anlattı:

Sabah cezaevine girdim ve onunla dört saat geçirdim. Bu sırada psikolojik danışmanı John Francisco geldi. Bize tüm samimiyetiyle Lisa ile bu gece işler kötü giderse, infaz odasındayken onunla nasıl ilgileneceğini umduğunu söyledi. Lisa'yı küçük bir kızken tanırdı. Onu kiliseye götürmek için alan otobüs şoförüydü ve annesi öğretmendi. Bir noktada, cüzdanından bu küçük fotoğrafı çıkardı. Arka yüzünde "Lisa, 7, ikinci sınıf" yazıyordu. Lisa, 7 yaşındayken fotoğrafı ona vermişti. O zamandan beri ona bağlıydı. İnfaz başladıktan sonra kimyasallar akarken "Jesus Loves Me" ve "Amazing Grace" şarkısını söylemeyi amaçladığını söyledi. Fakat infaz evine vardığımızda, onun yanında olmasına izin verilmedi. Onlara onun psikolojik danışmanı olduğunu ve odasında onunla birlikte olması gerektiğini açıkladım. Bir kadın kontrol edeceğini söyledi. Sonra koşarak geri geldi ve artık çok geç olduğunu söyledi. Lisa sedyenin üzerindeydi ve kemerleri bağlıydı. Bize el salladı ve biz de ona bakarak sonunun olmasını bekledik. Psikolojik danışmanından mahrum bırakılmıştı ve bu gereksiz bir aşağılama gerçekten onun temel insanlığından mahrumiyetti. Son anlarında, Tanrı'nın sevilen bir çocuğu olarak ona yapılanlar bir hakaretti.

"O gün Lisa nasıldı?"

Oraya vardığımız andan itibaren, Lisa gerçeklikten çok kopuktu, daha önce deneyimlediğimizden çok daha fazla. Ona söylediğim ilk şeylerden biri şuydu: "Lisa, benden çok uzaksın. Bizimle buraya gelebilir misin?" Fakat sanki söylediklerimi duymuyordu. Tepki vermiyordu. Sonra biraz önce söylediklerimi bana tekrar etmesini istedim ve o bunu yapamadı.

"Bir federal yargıç, Montgomery'nin idam edilemeyecek kadar akıl hastası olduğuna dair kanıt olduğuna inansa da, ölümünden önce yeterlilik duruşmasına izin verilmediğini bilmek nasıl hissettiriyor?"

Yargıçtan çok iyi gerekçelendirilmiş 28 sayfalık bir emir vardı. Çok güçlü bir gösteri yaptığımızı ve mahkemeye bile gitmememiz gerektiğini düşünüyordu. Mantıksız kelimesini tekrar kullanmaktan nefret ediyorum ama üzgünüm, artık çok geç ve söyleyecek söz bulamıyorum.

"Onun infazına tanık oldun. Neler yaşadığını anlatabilir misin?"

Tıbbi personelden, ölümcül miktarda kimyasal madde enjeksiyonu alan birinin koşullarında ne yapacağımız konusunda oldukça fazla eğitim aldık. Gözleri kapandıktan sonra ağzında bir hareket oldu. Ağzında tam olarak ne gördüğümü bilmediğim bir an vardı. Sonra göğsünün alt kısmında, danışmanlarımız tarafından hava yollarının tıkandığına işaret eden bir yuvarlanma hareketi oldu.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

ABD'de 68 Yıl Sonra İlk Kez Bir Kadın Mahkûm İdam Edilecek - onedio.com
ABD'de 68 Yıl Sonra İlk Kez Bir Kadın Mahkûm İdam Edilecek - onedio.com
Kendisine Zarar Veren Bakıcıyı Ezdiği İçin Asılarak İdam Edilen Bir Fil: Yüce Mary - onedio.com
Kendisine Zarar Veren Bakıcıyı Ezdiği İçin Asılarak İdam Edilen Bir Fil: Yüce Mary - onedio.com
Antalya’da Tepki Çeken Olay: Kargo Görevlisi, Otizmli Çocuğu Dövdü - onedio.com
Antalya’da Tepki Çeken Olay: Kargo Görevlisi, Otizmli Çocuğu Dövdü - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-efe-ince

Hamile bir kadını öldürüp karnını yardıktan sonra, içindeki cenin'i alan bir kadın dilediği kadar deli olsun umrumda olmaz. Şahsen fırsat verseler seve seve idam ederdim.

kevinmask

Kadın bipolar ve PTSD yüzünden psikoz geçirmiş adamlar halen iyi ki ölmüş diyor. Yemin ediyorum bu milletten bir yarram olmaz. Akıl sik değil ki millete sokasın.

ali-efe-ince

İşlediği suçun çeşidi yüzünden tedavi edilse bile uzun bir hayatı olmaz yaptıkları yüzünden. Suçu işlemeden önce tespit edilip tedavi edilseydi şu söylediğinde haklıydın. Hamile bir kadının karnını yarıp içindeki cenini almak herhangi bir hastalığın sonucu olamaz.

kevinmask

Bal gibi de olur. Zaten akıl sağlığı normal bir insan böyle bir şey yapmaz. Ayrıca yaptığı şeyin farkında bile değil. Tutuklanıp tedavi altına alınması gerekirdi idam edilmesi değil. Rasyonel olun biraz.

gokce-gezginci-keskinel

karnını yarıp ilacı içine boşaltsalarmış pis yaratık. yorum olarak "senin ondan ne farkın kaldı" duyarı kasacaksanız hiç boş yapmayın. hümanist olamayacağım lakin karşımda insan göremiyorum... bu haberi acıtasyon şeklinde servis eden, yazarından editörüne kadar onedio ekibini de şiddetle kınıyorum.

gokturk3

Hümanist falan değilim ama üzüldüm istismara uğramış sorunlu bi hayat yaşamış ve birisinin canına kıymış hangi şartlar bu yola soktu onu böyle bir ölümü hakedecek kadar kötü birisimiydi

nesyus

Direk translate üzerinden mi cevirdiniz ne biçim metin bu?

krstkrst

direkt***siz de türkçe bilmiyorsunuz sanırım.

logicaldoor

"Direkt", "Türkçe". Yalnız olmasa gerek...

Görüş Bildir