Görüş Bildir
Haberler
Trump Duyurdu: İsrail ve Bahreyn İlişkileri Normalleştirmek İçin Anlaşmaya Vardı

Trump Duyurdu: İsrail ve Bahreyn İlişkileri Normalleştirmek İçin Anlaşmaya Vardı

ABD Başkanı Donald Trump, Birleşik Arap Emirlikleri'nin ardından bir diğer Körfez ülkesi Bahreyn'in de İsrail ile ilişkileri normalleştirme konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Trump, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 'Bugün önemli bir tarihi atılım daha. İki büyük dostumuz İsrail ve Bahreyn, bir barış anlaşması konusunda anlaştı' dedi.

Bayreyn'in son 1 ayda İsrail ile barış anlaşması yapan ikinci Arap ülkesi olduğunun altını çizen Trump, ABD, Bahreyn ve İsrail'in anlaşmaya ilişkin yaptığı ortak açıklamayı da paylaştı. 

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Trump'ın bugün bir görüşme yaptıklarının bildirildiği açıklamada, bu görüşmede, İsrail ve Bahreyn'in 'tam diplomatik ilişki kurma' konusunda mutabık kaldıkları belirtildi. 

Açıklamada, 'Bu iki dinamik toplum ve gelişmiş ekonomi arasında doğrudan diyaloğun ve bağların kurulması, Orta Doğu'daki olumlu dönüşümü devam ettirecek ve bölgede istikrar, güvenlik ve refahı artıracaktır.' ifadesine yer verildi.

Bahreyn Kralı İsrail-BAE anlaşmasının imza törenine katılacak

Bahreyn Kralı İsrail-BAE anlaşmasının imza törenine katılacak
İçeriğin Devamı Aşağıda

Trump'ın Bahreyn Kralı Bin İsa'ya 25 Haziran 2019'da ABD'nin desteğiyle Bahreyn'in başkenti Manama'da düzenlenen 'Refah için Barış' adlı ekonomi çalıştayına ev sahipliği yaptığı için memnuniyetini dile getirdiğinin aktarıldığı açıklamada, tarafların İsrail-Filistin çatışmasına 'net, kapsamlı ve kalıcı' bir çözüm bulunması için çalışacakları vurgulandı. 

Açıklamada, İsrail'in, Mescid-i Aksa'nın Müslümanların ziyareti ve ibadetine açık kalacağı, Kudüs'teki diğer kutsal mekanların da aynı şekilde tüm inançlardan kişilerin ziyaretine açık kalacağı konusunda taahhüdünü yinelediği belirtildi. 

Ayrıca, Bahreyn Kralı Bin İsa'nın, İsrail ve BAE arasında varılan anlaşmanın, 15 Eylül'de Beyaz Saray'da yapılacak resmi imza törenine Trump'ın daveti üzerine katılacağı bildirildi.

İsrail-BAE anlaşması 15 Eylül'de imzalanacak

İsrail-BAE anlaşması 15 Eylül'de imzalanacak

Trump, 13 Ağustos'ta İsrail ile BAE'nin 'ilişkilerini tamamen normalleştirmek' için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

BAE, 1979’da Mısır’ın, 1994’te de Ürdün’ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi oldu. İsrail ile BAE arasındaki anlaşmanın imza töreni, 15 Eylül'de Beyaz Saray'da yapılacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
5
4
3
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
oldestCoder

Bu israilliler baska bir plan icinde. kendilerine baska cephe acmadan diger cepheleri kapatiyorlar gibi geliyor bana. Sanki bir seye hazirlik yapiyor gibiler... Devamını Gör

Metin Uzun

Arap ulkelerini israil saflarina gecirerek Kudus konusunda muhalefet edenleri koseye sıkıştırmaya yonelik siyasi taktikler bunlar. Kabul etmeyeni santajla ve... Devamını Gör

bir adet aybala

İsraili çok severim, yalnız ben değil, neredeyse tüm Azerbaycan çok sever. Ama şimdi olanı da söylemek lazım. İsrail Ortadoğuda kendi istediği düzeni oluştur... Devamını Gör