Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türk Futbolu En Modern Stadına Kavuştu "Şenol Güneş Stadyumu" Açıldı

 > 
630PAYLAŞIM

Trabzonspor'un maçlarına ev sahipliği yapacak Şenol Güneş Spor Kompleksi açıldı.

Stat açılışına olan yoğun ilgi nedeniyle stat çevresindeki yollar adeta kilitlenirken, heyet güçlükle stada ulaştı. Aynı zamanda çok sayıda taraftar ve öğrencilerden oluşan grup da Avni Aker Stadı'ndan sahile kadar yaptıkları veda yürüyüşünün ardından otobüslerle stada hareket ettiler. Açılış öncesi Trabzon Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından stat koltuklarına 40 bin Türk bayrağı ve 7 bin de Katar bayrağı bırakıldı.

Açılış maçında maç yapan takımların ilk 11'leri;

Resmi açılış öncesinde statta trabzonspor belgeseli gösterildi, Trabzonsporlu eski futbolcular bir gösteri maçı yaptı. 80 Jenerasyonu'nda Şenol Güneş, Necmi Perekli, Ali Kemal Denizci, Serdar Bali, Mehmet Ekşi, Bekir Barçın, Necati Özçağlayan, Ali Yavuz, Hüsnü Özkara, Hüseyin Tok ve Turgay Semercioğlu forma giyerken, 90 Jenerasyonunda ise Metin Aktaş, Jacek Cyzio, Çağdaş Atan, Ünal Karaman, Orhan Kaynak, Lemi Çelik, Hami Mandıralı, Hamdi Aslan, İbrahim Yattara, Fatih Tekke ve Burak Yılmaz forma giydi.

Erdoğan: "Şenol Güneş Stadyumu"

"İçinde bulunduğumuz kompleks, Şenol Güneş kompleksi.. Onunla Dünya üçüncüsü olduk. Arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirmede, stada Şenol Güneş'in adını vermeye karar verdik. Bu ülkede emeği olanları ödüllendirmesini bilen bir milletiz."

Trabzonspor'un maçlarını oynayacağı, Türkiye'de deniz yüzeyi doldurularak inşa edilen ilk spor tesisi olan Akyazı Spor Kompleksi, teknik bakımdan da UEFA kriterlerinin üzerinde özellikler taşıyor.

Toplam 92 bin metrekare yeşil alana sahip kompleks içinde, 2 bin 200 ağaç ile 2 bin 400 bitki grubu yer alıyor. UEFA kriterlerine göre saha aydınlatma kriteri 2 bin lüks iken Akyazı Spor Kompleksi'nin aydınlatması ise 3 bin lüks seviyesinde gerçekleştirildi.

Akyazı Spor Kompleksi'nde ayrıca Kamp Eğitim Merkezi ve İl Gençlik Spor Merkezinin binaları da bulunurken, tesis, 2 suni ve 5 doğal çim sahayı da bünyesinde barındırıyor.

Deniz yüzeyine dolgu yapılarak inşa edilen Türkiye'deki ilk stadyum

Deniz yüzeyine dolgu yapılarak inşa edilen ve bu yönüyle Türkiye’de bir ilk olma özelliği kazanan Akyazı Stadı’nı çevreleyen membranlar kendi kendini temizliyor.

6 bin 500 ton çeliğin kullanıldığı çatı, hava kirliliğini gideriyor. “Akıllı çatı” olarak bilinen ‘smart roof sistemi’, bu özelliğiyle dünyada 5., Türkiye’de ise bir ilk olarak tarihe geçti.

Toplam Koltuk Kapasitesi: 41.461

Kapasitesi 41 bin 461 olan statta, 2 bin 954 VIP, 196 protokol, 282 basın ve 80 engelli koltuğu bulunuyor.

Türkiye’nin en hızlı ve en teknolojik stadyumu olma özelliğini taşıyor.

  • Bir teknoloji yuvasına dönüştürülen Akyazı’da maç izleyenler, Türkiye’nin en hızlı mobil internetine bağlanacak.

  • Trabzonsporlular, Turkcell’in 4.5G altyapısı sayesinde 375 Mbps hızında kusursuz bir mobil iletişim deneyimi yaşayacak. 

  • Stada gelen 40 bin 461 kişi Turkcell tarafından 514 farklı noktaya kurulan erişim noktası üzerinden, gelişmiş fiber altyapı sayesinde Wi-Fi üzerinden de rahatça internet kullanabilecek.

  • Ücretsiz sunulacak Wi-Fi ile internete bağlanıldığında 1300 Mbps’ye varan ışık hızındaki internetten faydalanılacak.

  • Ayrıca maçlardan görüntülerin yansıtılacağı 15 tane dev video duvarının (video wall) kurulumunu da gerçekleştiren Turkcell, 396 LED TV, 12 adet interaktif kiosk, 125 monitör sağladı. 

  • LED reklam panosu da 4 tribünü çevreleyecek.

Sosyal medya tepkileri;

GGencler1980

TSBaskeTaraftar

avcimucahit

zagortenay76

Onur_Umut

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir