Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tesettürlü Kadınların Cevaplamaktan Bıktığı 13 Klişe Soru

 > 
31bPAYLAŞIM

1. Ailenin zoruyla mı örtündün?

En klişe sorulardan biri bu. AİLENİN ZORUYLA MI ÖRTÜNDÜN? Her kadının kapanma nedeni çok farklıdır. Ama emin olun ki çoğunluk zorla örtünmüyor. Muhafazakar bir ailedeyseniz başörtüsünü benimser ve yaşınız gelince örtersiniz. Tesettür sizin için ailenin baskısından daha çok doğal bir gereklilik olur. Dinin emridir ve yapman gerekir. Ailesinin zoruyla örtünen yok mu? Tabii ki var ve çoğu daha sonra tesettürden uzaklaşıyorlar.

2. Evlendikten sonra mı örtündün?

Bu da bir başka klişe soru. Evet evlendikten sonra tesettüre giren kadınlar vardır. Fakat neden bunu tanıştığınız bir tesettürlü kadına sorarsınız ki?

3. O iğneyi kafana sokunca acımıyor mu?

Başörtüsü kaymasın diye tutuşturduğumuz toplu iğneyi gerçekten derimize sapladığımızı düşünenler var :) Ya tamam elin yabancısını anlarım da bu ülkede yaşayanlar sorduğu zaman biraz aptal olduklarını düşünüyoruz :(

4. Başörtüsüyle nasıl yıkanıyorsun?

sdasdasd şapşallar! Aynı iğne sorusundaki gibi... Sizin IQ kaç acaba?

5. Bu sıcakta terlemiyor musun?

Her yazın değişmez klişesi. Yazın sen ne kadar terliyorsan ben de o kadar terliyorum emin olabilirsin. :) Bu arada lafı gelmişken deodorant kullanın beyler. Yazın leş gibi kokuyorsunuz.

6. Bomba taşıyor musun?

Bu soruyu şaka ile karışık soranlar oluyor. Ayıp ediyorsunuz!

7. Kuaföre gitmene gerek kalıyor mu?

Elbette kuaföre gidiyoruz. Elbette kendimize bakıyoruz. Hatta kuaförden hiç çıkmayan tesettürlü kadınlar var. Saçı sadece namahreme göstermenin haram olduğunu unutmayın :)

8. Saçını boyuyor musun?

Kuaför sorusundan sonra genelde bu gelir. Evet bazılarımız boyuyor. Ama çoğunuz  bu renkleri ömür boyu göremeyecek :)

9. Evde başını açıyor musun?

Hayır! Evde saçımızı açmıyoruz çünkü çok büyük günah. Şaka şaka tabi ki evde açıyoruz eğer nahamrem yoksa.

10. Neden annen gibi bağlamıyorsun?

Bir de bu tipler var. Neden annen gibi geleneksel biçimde bağlamıyorsun? SANA NE? İstediğim gibi bağlarım. :)

11. Saçın görünürse cehenneme mi gidiyorsun?

Burası doğrudan fıkıh ve akaidle ilgili ben fazla derine girmeden cevaplayım. Tövbe kapısı açıktır. Bir günah işlersek ahirette karşımıza elbette çıkar.

12. Yaz tatiline geldin. Neden başını açmıyorsun?

Allah'ın emirlerini yaz tatili, sömestr tatili ve kar tatillerinde de yerine getiriyoruz :) Evet bu sorulara biraz gülüyoruz biz.

13. Yağmurda kafan ıslanıyor mu?

Ya siz hangi filmden çıktınız? Elbette ıslanıyor. Başımızdaki bir bez parçası sonuçta. Yağmurdan da ıslanır, kardan da.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mavideeeenn

Bu nasıl bir yobazlık yahu! bırakın insanlar istediklerini giysin. Tesettürlü de olsa açıkta olsa. sizi ilgilendiren bir konu yok ortada. anlaşılan bu yazıyı paylaşan kişi bu tür sorulardan rahatsız ve bir takım şeyler yaşamış. bunun bilincinde olunması için böyle bir paylaşım yapmış. sorulara verdiği cevaplarda gayet haklı. çünkü yöneltilen sorular durup düşünülmesi gereken sorular soran kişi tarafından. örnek vereyim. kafasına insan iğneyi bilerek neden batırsın ki ? yada neden örtüyle banyo yapılsın ki ? biraz mantık arkadaşlar lütfen. herkesin günahı sevabı kendine. benim yerime yanmayacaksın yada senin yerine yanmayacağım. bir zahmet herkes kendine baksın. Ben senin açıklığını eleştirmiyorsam sende benim tesettürümü eleştirmeyeceksin. Yada genelleme yapmayacaksın. tekil olarak konuşacaksın. bu hayat başka türlü yaşanmaz arkadaşlar. ha bu arada feminstim vs diye dolaşan insanların başörtü düşmanlığı da beni biraz güldürdü açıkçası.

sena-layra-yildirim

Peki tesettürlü bir kadın neden fosforlu sarı baş örtüsü takar ? Hayır bak sadece soruyorum . Neden yani neden ?

real-muslim

ya bide tesettür giydim söyleyip de etrafta renkli ve bedeninin bütün hizalarını gösteren dar giysiler giyenler,giysiyi bırak pantolon giyenler bile var.Gerçek tesettür böyle değildir ey kadın.Gerçek tesettür çarşapdır,cilbabdır,kamil hicabdır.Bundan başka nigab ve burka da vardır ki,onlar müstehepdir.

quenn_sedanur

Evet yani benim de küçük yaşta kapandığım için karşıma çıkan sorulardan var ve bende tereddütsüz cevaplıyorum özellikle neden kapandın ve ailenin zoruyla mı kapandın sorusu karşıma çok çıkıyor çok kasan sorular bunlar...

feraceli

Tesettürle ilgili merak ettikleriniz varsa takip

Görüş Bildir