Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tek Kişilik Ordu! NATO Komutanlarını Bir Başına Esir Alarak Tüm Dünyaya Adını Duyuran SAT Komandosu: Namık Ekin

970PAYLAŞIM

'Demir Adam' gerçek olsa, bu kişi Namık Ekin olurdu. 🙌

16 Aralık 1940'ın İstanbul'unda dünyaya gelen Namık Ekin, ülkemize büyük armağan olan yegâne insanlardan birisi.

Çocukken spora aşıkmış. Bu aşk yeteneğiyle birleşince genç yaşta birçok spor dalında başarılar elde etmesi kaçınılmaz olmuş tabii. Aynı zamanda hem yüzme hem de halter dalında şampiyonluk alan ilk sporcumuz. Bu başarıya askeriyeye olan tutkusunu da katarak gelmiş geçmiş en başarılı askerlerimizden birisine dönüşmüş...

'Sözler Köşkü' adlı YouTube kanalına konuk olarak SAT komandosu olma yolunda ve olduktan sonra yaşadıklarını anlatan Namık Ekin'i hayranlıkla dinledik.

Onca yaşanmışlığı dinlerken hayretler içerinde kalmaktan ve "Bir insan nasıl bu denli kuvvetli ve istikrarlı olabilir?!" diye düşünmekten alıkoyamadık kendimizi...

1963'te SAT birliği kurmak için ilk kez açılan kursa katılan 244 gençten biri kendisi.

O dönem zorlu eğitim şartlarına dayanabilen sadece 21 kişi mezun olmuş. Namık Ekin ise 1.'likle mezun olarak bu işi ne kadar ciddiye aldığını herkese göstermiş. Böylece dereceye giren kişilerle beraber Amerika'ya giderek Amerikan SAT'larıyla eğitim alma imkânı elde etmiş.

SAT komandosu eğitimlerinin ne kadar zorlu olduğunu duysa da gözü kara bir genç olarak kendini bu yolda ilerlerken bulmuş.

SAT eğitimlerindeyken hayatı boyunca yapmaktan gurur duyacağı şeyin bu olduğuna eminmiş. Bir nevi esir hayatının prova edildiği 'Cehennem Haftası'nda 1 saat uyku, 23 saat antrenmanla nasıl ayakta kaldığını "Bu günü pes etmeden bitirebilecek miyim, acaba bugün bitecek mi?!" sözleriyle ifade eden Ekin'in o dönem en büyük düşmanı pes etmekmiş.

Kursta SAT'ların savaş ve kargaşa ortamına alışması için 7/24 savaş sesleri yankılanıyormuş, uyurlarken bile...

O kadar çok kondisyon harcıyorlarmış ki kilo almaları neredeyse imkânsızmış. İki insanın bir günde yediği yemeği tek başına yemesine rağmen kilo almak bir kenara, günden güne veriyormuş bile. O günleri şu sözlerle ifade ediyor kendisi: "Yemek yediğimizde boğazımızdan kan geldiğini görürdük, 7 bin kalori alsak da çok zayıflıyorduk!"

Programda "Hiç birisini öldürdünüz mi?" sorulduğundaysa gülmekle yetinmiş, kim bilir neler neler yaşamış düşünsenize?!

Birçok kez ölümden dönmüş, onlarca arkadaşını ölümün kucağına teslim etmiş. Gelen her ölüm haberinde ölen kendi olmadığı için mutlu olmuş ancak sonrasında durumun ciddiyetiyle ağır bir hüzün yaşamış.

Askeriyeye yeni girdiği dönemde taciz edilen bir anne kızı korumak isterken kalbinin 1,5 santim altından bıçaklanmış.

Hastaneye götürüldüğü araç takla atmış. Onu hastaneye yetiştirmeye çalışan iki görevli bu kazada hayatını yitirmiş. Oysa bu her iki olaydan da sağ çıkmış. Nöbetçi bir astsubayın rastgele açtığı ateş sonucu mermi boynunu sıyırmış. Balık adam olduğu için çok soğuk sulardaki görevlerde hipotermi tehlikesiyle karşı karşıya kalmış.

NATO'nun düzenlediği 'Preveze Deniz Tatbikatı' sırasında komutanların olduğu gemiye çıkıp onları esir almaları istenmiş.

Tatbikata katılamayacak kadar hasta ve 38,5 derece ateşi olmasına rağmen yüzerek gemiye çıkmış, aralarında Cemal Tural'ın da olduğu NATO komutanlarının kamarasını basarak görevi tek başına tamamlamış. Bu başarısı silahlı kuvvetler tarihine geçmiş.

Tüm bu zorlu görevleri alt eden ve başarısını tüm dünyaya kanıtlayan Namık Ekin'in hayatındaki en büyük yıkım, asker çocuğu olduklarını söyleyerek kendisine iş teklif eden bir grup genç tarafından dolandırılmak olmuş.

Bu olayda 2,5 milyon dolarlık bir kayıp yaşan Ekin, tüm bunları öğrenince baltayla bu adamların galerisini basarak önüne gelen her şeyi paramparça etmiş. Askeriyede herkesin birbirinin arkasını kollamasına alışkın olduğu için gerçek dünyaya gereğinden fazla güvendiğini ifade etmiş.

18 dünya rekorunun da sahibi olan Ekin, ordudan sonra aktif olarak sporla ilgilenmeye devam etmiş.

Bu rekorların bir kısmını da 70 yaşından sonra kırmış olması onun ne denli güçlü bir insan olduğunu gösterir nitelikte. Üstelik yeni rekorların peşinden koşmaya devam etmekte. Yeni hedefi 7 gün 7 gece 7 kalmak! Bu konuda tek engelse ailesiymiş...

İki tane çok güçlü kız çocuğu yetiştiren Ekin'in en büyük destekçilerinden birisi eşi Melek olmuş.

Şimdilerde bir spor salonuna sahip olan Namık Ekin'e saygımız sonsuz, iyi ki varsın tek kişilik ordumuz... 💪🏋️🏊

Daha fazlası için izlemenizi tavsiye ederiz 👇

👇

Ekranlara Getirdiği Yepyeni Solukla Heyecandan Kanımızı Fokur Fokur Kaynatan Senarist: Berkun Oya - onedio.com
Ekranlara Getirdiği Yepyeni Solukla Heyecandan Kanımızı Fokur Fokur Kaynatan Senarist: Berkun Oya - onedio.com

👇

Magazin Haberlerine Yaptıkları Yorumlarla Sabah Programı Yapan Ünlüleri İşinden Edebilecek 15 Kişi - onedio.com
Magazin Haberlerine Yaptıkları Yorumlarla Sabah Programı Yapan Ünlüleri İşinden Edebilecek 15 Kişi - onedio.com

👇

Beklenmedik Anda Gelen İstifa Kararıyla Tüm Ülkeyi Şaşırtarak Görevden Ayrılan Eski Hazine ve Maliye Bakanı: Berat Albayrak - onedio.com
Beklenmedik Anda Gelen İstifa Kararıyla Tüm Ülkeyi Şaşırtarak Görevden Ayrılan Eski Hazine ve Maliye Bakanı: Berat Albayrak - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
elfukarabinfasfakirullah

2,5 milyon dolar

unsuz-dusunur

Sözler kökününde iyi reklamını yaptın ha onedio nedense acaba?

mahirrihamahirriha

Zoruna mı gitti?

omergedik

bu efsane adamı başkaları çağırmamış olacak ki sözler köşkünde görmüşüz. o halde bu diğer tüm platfrormların bir ayıbı

logicaldoor

Namık Ekin'in kendi youtube kanalları var, başkaca mecralarda yaptığı söyleşiler, videolar var. sözler köşkü gibi saçma bir kanalın reklamını yapacağınıza onları yayınlasaydınız...

hsynnnnnn

nevriye budak ile videosunu hatırladım. şahan o zamanlar hakikaten kaliteli işler yapıyodu.

specialturk

Çok büyük ve örnek alınası bir insan. Kendisi ile birlikte yine bir emekli SAT komandosu olan Ali Türkşen beyefendiyi de çok seviyorum.

Görüş Bildir