Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tek Bir Mutasyonun Sebep Olduğu Benzersiz Güzellik: Dünyanın Tek Doğal Siyahi Sarışınlarıyla Tanışın!

3.9bPAYLAŞIM

Büyüleyici bir gen serüveni, Melanesanlar hakkında her şey!

Bu içerikteki bilgiler Physics And Astronomy Zone sitesinden derlenmiştir.

Solomon Adaları'nın, Melanezya halkı Avrupa dışında sarı saçlı nadir görülen birkaç gruptan biri.

Melanezya, Pasifik Okyanusu'nun batı ucundan Arafura Denizi'ne ve doğuda Fiji'ye uzanan bir Okyanusya bölgesi. Melanezya adı ilk olarak 1832'de Jules Dumont d'Urville tarafından Polinezya ve Mikronezya'dan farklı adaların etnik ve coğrafi gruplarını belirtmek için kullanıldı.

Adaların yerli Melanezya popülasyonu Afrika dışındaki en koyu cilde ve %5 ila 10'u parlak sarı saçlara sahip.

Peki bu sarı saçlar nasıl ortaya çıktı?

Sarı saçlarının nasıl ortaya çıktığına dair birkaç teori var: Güneş ve tuza maruz kalan saçların etkileşime geçmesi, yüksek balık tüketimi veya genetik mirastan, adaları kuran Amerikalılar / Avrupalılar ile karışık şekilde yetişme gibi durumlar teorilerden birkaç tanesi.

2012'de, bu teorilerin yanlış olduğu ortaya çıktı, çünkü araştırmalar Melanezya halkının sıra dışı renk kombinasyonunun rastgele bir mutasyona bağlı olduğunu ortaya koydu.

Saç rengindeki değişiminden tek bir mutasyonun sorumlu olduğu bulundu ve göze çarpan yön ise, bu gen mutasyonunun Pasifik'te ortaya çıkması ve adaya karışan Avrupalılar tarafından adaya girmemesi! 

"Bu oldukça beklenmedik ve etkileyici."

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde araştırmacı olan Eimear Kenny ve bir grup araştırmacı, saç renginin arkasındaki genlere dair ipuçlarını analiz etmek için 43 sarışın ve 42 esmer saçlı Melanezya halkından tükürük topladı.

Genetik dünyasında nadir görülen şok edici derecede net bir sonuç ortaya koydu. İnsanın 23 çift kromozomunun dokuzuncu kromozomunda bulunan TYRP1 adında bir gen! Araştırmacılar, bu gendeki bir mutasyonun, insan pigmentasyonunda yer aldığı bilinen bir enzimi etkilediğini tespit etti. Bu mutasyon Avrupa genomlarında görünmüyor. Aksine, bağımsız olarak ortaya çıkmış bu gen, sadece Melanezya nüfusuna yayılmış durumda. 

Araştırmada, Melanezya'nın topraklarını paylaştığı diğer topluluklardan ayrışarak, tarih öncesinde farklı soylara sahip olduğu bilinen tek topluluk olduğu da keşfedildi.

Bu kadar nadir görülen ve eşsiz genlerin sunduğu insan çeşitliliği,  koca dünyada birçok noktadan sadece biri olduğumuzu hatırlatıyor insana...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
chuck-berry

Yattara vardı bi ara noldu?

mischaeurus

Zenci mk bi öğrenemediniz siyahi insanları ırkçı bir tavırla ten renklerinden dolayı ötekileştiren bir kavramken zenci zen kökenli kimse demektir..!

kevser-kutlu-tatar

bize bunlarla gel onedio.

askito-muyum-ben

Yeşil göz, sarı saç, siyahi ten. Vauv! Müthiş bir mutasyon!

ses12

alışagelmedik bir doğa harikası gibi..

Görüş Bildir