TDK'nın Ciddiye Almadığı Tepkilere Karşılık Hukuki Boyuta Taşınacak Kadın Mücadelesi

-

Güçlü ve mücadeleci kadınlar, iyi ki varlar!

Feyza Altun yine elini taşın altına koydu ve yüzümüzü güldürdü...

Feminizmin en çok tartışılan konularından biri dildeki cinsiyetçilik; bunun en bariz örneği de TDK'nın kadına yönelik "tanımlamaları" diyebiliriz.

Zihnimiz dili oluştururken, dil de zihnimizi yönlendirir. Düşüncemizi aracılığıyla kuracağımız "dil" dediğimiz sistemde eğer cinsiyetçilik varsa (mesela TDK'ya göre "erkek" kelimesi "mert, dürüst" anlamıyla tanımlanmışken, "kadın" kelimesi ise "hizmetçi" kelimesiyle denk düşüyor) düşüncelerimizin de cinsiyetçilikten kurtulması zorlaşır.

Örneğin "kirli" kelimesinin, dili ve anlamları meşru hale getiren, bu konuda ülkemizin otoritesi Türk Dil Kurumu'nun sitesinde "regl olmuş kadın" anlamına gelmesi cinsiyetçidir.

Zira biyolojisinin getirdiği doğal, sıradan bir olayı yaşayan kadın neden "kirli" olsun. 

Maalesef ki açıklama gereği hissediyorum: Kadınlara özgü olan regl olayını, "kirli" olarak nitelemek, kadını aşağılamak değil de nedir?

Daha da kötüsü, böylesine bir cinsiyetçiliğin ve kadın düşmanlığının TDK gibi bir kurum tarafından meşrulaştırılıyor olması...

Örneğin flört etmeyi seven/çapkın erkeklere yönelik bu tarz ithamlar yokken, kadınlara yönelik bir çok aşağılayıcı "tanım" var. 

Ayrıca gerçeklikten de uzak. "Müsait" kelimesi ne zamandır belirtilen aşağılayıcı bir amaçla kullanılıyor Allah aşkına?!

Kötü yola sapan erkek için böyle değersizleştiren, hatta metalaştıran bir kelime yokken, kadınlar için TDK'nın seçtikleri bitmek bilmiyor!

Maaşallah her kelimenin yan anlamında kadına bir hakaret var.

Bu kelimeler kadınları belli davranış kalıpları içerisinde de hapsediyor.

Örneğin; kadın hoppa olamaz, neşeli, eğlenceli kadın "serbest" olur. Yani "serbest" olmak iyi değildir. Kadın dediğin "serbest" değil, bunun zıttı olarak "bağlı, kısıtlı" olmalıdır. 

Mesaj bu.

Bu aşağılama ve kadına düşmanlığın, cinsiyetçiliğin dolaylı yoldan meşrulaştırılmasına karşı elbette kadınlar tepkilerini gösterdiler.

Sosyal medyada büyük ses getirdiler. Fakat herhangi bir kazanım gerçekleşemedi. Olay tabir-i caizse unutuldu gitti.

Bugün Avukat Feyza Altun Instagram hesabından paylaştığı bu gönderi ile TDK sözlüğündeki cinsiyetçi tanımlar içeren her kelimeyi bulmak için takipçilerine çağrıda bulundu.

Bunun da bir sebebi vardı elbette.

Zamanında yine tepkisini sosyal medya hesaplarından göstermişti.

Özellikle "kirli" kelimesine...

Bu arada Feyze Altun'u daha önceden de tanıyoruz. Yine bir mücadeleyi sadece sosyal medyada bırakmamış ve mahkeme salonlarına taşımıştı.

Çocuklu kadınların sosyal hayattan dışlanmasına ve izole edilmesine tepki olarak duruşmalara küçük bebeği ile katılmıştı.

Kadınlara yönelik fırsatların eşitlenmesi yönünde daha önce de mahkeme salonlarında zafer kazanmış olan Feyza Altun, bu sefer de TDK'nın cinsiyetçi tanımlamalarına savaş açtı.

Zamanı gelmişti...

"TDK'ya resmi başvuru yaptım. Bu iş Birleşmiş Milletler CEDAW komitesinde biter." açıklamasıyla paylaştığı gönderide, TDK'nın cinsiyetçi tanımlarını kaldırana kadar işin peşini bırakmayacağı açık!

"Üstelik kurumunuz toplum tarafından verilen hiçbir tepkiyi ciddiye almamış, bu tanımların karşılığı olan aşağılayıcı, ötekileştirici, ayrımcı, toplumsal cinsiyet rollerini körükleyen ve kadınlara karşı nefreti körükleyen bu tanım ve örneklerin DEĞİŞTİRİLMESİNİ, bu mümkün değilse de KALDIRILMASINI bu tanımlardan zarar gören bir KADIN VE HUKUKÇU olarak arz ve talep ederim."  👏🏻

Feyza Altun'a mücadelenin hukuki kısmına öncülük ettiği için çok teşekkür ediyoruz!

Birleştikçe güçleneceğiz!  👏

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nolmuski

Birileri habire "daha önemli problemler varken ...." demiş durmuş. Bu kadın avukat bir süredir tepki gösterilen bir duruma uygun şekilde müdahale etmiş. Takdir etmek lazım. Burda bu güzel durumu desteklemek, takdir etmek ve yapılabiliniyorsa bir şeyler yapmak gerekirken habire mevzuyu basitleştirmek önemsizleştirmek neden? Her soruna böyle yaklaşılırsa hangi biri düzeltilir? Evet önemli sorunlar yaşıyoruz ülkece, evet sıramala yapılsa daha önemli meselelerde var, ama bir yerden başlamak lazım. Herkes elinden geldiğince tepki gösterirse bir şeylerde düzelmeye yada değişmeye başlamaz mı? Etkiye tepki doğmaz mı? Ülkenin dil kurumu bile Kadına hakaret ediyorsa tepki göstermemek bu durumun devam etmesine sebep olmaz mı? Böyle gelmiş böyle gider demenin mantığı nedir?

meryem-gunhan-sezgin

bu mesele kadın tecavüzleri ve cinayetleri gibi önemli meselelerin zihniyetten geçtiğini, önce dilin ve zihniyetin değişmesi gerektiğiniz gösteriyor. ah bi anlasalar...

remzi-caliskan

ablacım cok haklı ama şöle sen istediğin kadar tdkda değiştir onu tdk halkın kendisini temsil ediyor halkta değiştiremedikten sonra ne işine yarar yapılması gereken tdkyı değil halkı değiştirmek bence ona kafa yorun biraz

omercan

mokoko işler bunlar

57alay

sanki bir paradokstan bahsediyorlar. yani hem öyle hem de değil. kirli ama pis değil. bir doğa mucizesi var ve bunu tanımlamakta zorlanıyor herkes. tıpkı şuna benziyor. bebek doğumdan hemen önce su içinde yaşıyor. ama bir an geliyor, akciğerleri hava emmeye hazır durumda doğum anı hızla yaklaşıyor. doğmazsa ölecek. bu da başka bir memeli mucizesi. acaba bu gibi ilginç paradoksal durumları adlandırmakta türk dili yetersiz mi kalıyor. bir kelime deniyor. o kelime başka alanlarda yanlış anlaşılıyor. ilginç.

caykovskininhaciemmisi

Kardeş iyi güzel de ülkede, dünyada başka sorun yokmuş gibi bunu ilk sıraya koymanın manasını anlamak zor.

ericclaptonunlaylasi

Birilerinin mücadele ettiğini görmek bana güç veriyor, sorunlardan yıldık artık iyice umudumuzu yitirmeden böyle şeyleri de görmemiz gerekli. Hemen moral bozmaya yer mi arıyosunuz napıyosunuz

Görüş Bildir