Tası Tarağı Toplayıp Artvin'e Yerleşmek İçin Aşırı Mantıklı 13 Neden

-

Yeşil denince ilk akla gelen, uğruna sayısız şarkı yazılan ve temiz havanın başkenti olan Artvin'e hemen şimdi taşınmanız için geçerli olan 13 nedeni listeledik!

1. Türkiye'nin en temiz havasına sahip illerinden biri olan Artvin'de ciğerlerinize yemyeşil, taze havayı doldurabilir; ömrünüze ömür katabilirsiniz.

Fotoğraf

2. Seyir terası olarak adlandırılan ve Hopa'nın eşsiz manzarasına sahip olan yamaca çıkıp ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Fotoğraf

3. Karadeniz bir tarafa, Artvin'e bahar geldiğinde mis gibi derelerde yüzebilirsiniz.

Fotoğraf

4. Tarihi pek çok yapının günlük hayata entegre olduğu ve hiçbir şekilde bozulmaya uğramadığı Artvin'de misafirlerinizi sıkılmadan gezdirebilirsiniz.

Fotoğraf

5. Yıl boyunca şehrin birçok ilçesinde yapılan Kafkasör, Şavşat Sahara, Ardanuç Çurisbil, Meydancık Sateve gibi festivallere katılabilir; sosyalleşmeyi en üst düzeyde yaşayabilirsiniz.

Fotoğraf

6. Sıcakkanlı Karadeniz insanlarıyla çocukluğunuzdan bildiğiniz ve özlediğiniz o güzel komşuluk ilişkilerini kurabilirsiniz.

Fotoğraf

7. Dünyanın sayılı güzel manzaralarından biri olan gün batımını her gün, sıkılmadan görebilirsiniz.

8. Karadeniz'in kulaklara şenlik ezgilerini tulum enstrümanı eşliğinde dinleyebilirsiniz.

Fotoğraf

9. Çoruh Nehri'nin azgın sularında rafting, Kaçkarlar’da trekking yapabilirsiniz.

Fotoğraf

10. Karalahana dolmasından kuymağa, laz böreğinden turşu kavurmasına kadar Karadeniz'in leziz ve sağlıklı yemeklerini yiyebilirsiniz.

Fotoğraf

11. Bunaldığınızda, sıkıldığınızda, farklı bir şey yapmak istediğinizde yalnızca kimliğinizi göstererek ülke değiştirebilir; Gürcistan'ın güzel şehri Batum'da felekten bir gün çalabilirsiniz.

Fotoğraf

12. Hopa'ya bağlı Kopmuş Plajı'nda güneşlenebilir; Akdeniz ve Ege'nin kalabalığına girmeden denize özgürce girebilirsiniz.

Fotoğraf

13. Ve tabii ki doya doya taptaze çay içebilirsiniz.

Fotoğraf

Şair ceketli çocuğu da unutmadık... Kazım Koyuncu'nun doğup büyüdüğü topraklara yerleşmeye siz ne dersiniz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
olta-balikcisi

Allahtan sizin rehberliğinizde bi yerlere gitmiyoruz sayın editör ki bence sizde sizin rehberliğinizde bi yere gitmeyin.

wellington

doya doya çay ne ya.. :D virajlarda sürekli kusma isteği duyarsınız, hopa'da seyir balkonu dediğin yerde de 1 karda yol kapanır geçemezsin. şehir merkezine gitmek için yokuş çıkarsın. dışardan bakınca güzel de yaşayana sormak lazım. artvinliler alınmasın.

muhammedsaid

ülkenin onuru

mrturk92

Eğim seviyesi ne durumda? Hastaneleri? Altyapısı ve üst yapısı? Sosyal etkinlikleri? Olay sadece doğa ile bitmiyor. Kimse huysuz sinirli kendinden başkasını tanımayan karadeniz insanıyla yaşamak istemez. Dünaynın en güzel doğasına sahip afrikanın fakir ve medeniyetten geri kalmış Libereyada kaç kişi yaşamak ister?

florgonzales2

türkiyede en çok kitap okuyan şehir artvin tam bilmiyorum ama son yillarda kadin cinayeti sadece 1 tane olmuş bence biraz araştır

evelyn.mchale

Artvin'e gitmemiş olsaydım bu teklifini düşünebilirsin. İki sene kadar önce Kemalpaşa ilçesine gittim. Saat akşam dört civarı sokak lambaları yanmıyordu. Halk resmen karanlıktaydı. Belediye ilgilenmiyordu. Çünkü yerli esnaf çok az, dükkan sahipleri genelde Gürcü. Onlar da belli bir saate kadar kalabildikleri için saat üç gibi Gürcistan'a geri dönüyorlar. Saat üç-dörtten itibaren özellikle Hopa çevresinde nerdeyse bütün dükkanlar kapanıyor. Ayrıca güvenli bir şehir değil.

Görüş Bildir