Tartışma Sürüyor! İspanya Anayasa Mahkemesi Katalonya'nın Boğa Güreşi Yasağına Karşı Çıktı

10PAYLAŞIM

Katalonya bölgesinde boğa güreşleri 2010 yılından beri hayvan haklarını koruma amaçlı yasak. Fakat İspanya Anayasa Mahkemesi boğa güreşlerinin ülke için miras değeri olduğunu savunarak özerk bölgeyi bu gelenekleri koruma konusunda baskılıyor. İspanya Anayasa Mahkemesi'ne göre Katalonya'nın boğa güreşlerini kaldırmakla ilgili yaptığı her girişim artık yasa dışı sayılacak. Katalonya'nın bu kararı zaten İspanya hükümetinden ayrıştığını göstermek için attığı adımlardan biri olarak görülüyor.

İspanyol matador Mario Palacios, bir Aguadulce boğası ile Madrid'deki Las Ventas arenada karşı karşıya.

Dailymail'in haberine göre Katalonya'nın başkenti Barselona'da bir adet boğa güreşi arenası bulunuyordu ve yerel yönetim bu tür halka açık yerlerde yapılan etkinlikler hakkındaki kuralları belirliyor, hatta zaman zaman yasa dışı olarak değerlendirebiliyordu.

Fakat görünüşe göre Katalonya boğa güreşine karşı takındığı tavrı daha fazla sürdüremeyecek. 

Katalan Arazi Bakanı Joseph Rulls sert açıklamasında şöyle dedi: "Anayasa Mahkemesi ne derse desin, Katalonya'da boğa güreşi olmayacak."

Dünya Hayvanları Koruma (The World Animal Protection) birliği bu kararı 'şoke edici' bulduğunu belirtti ve ekledi: 'Kültürel miras bir hayvana yapılan işkenceye ve kabul edilemez seviyelerde acı çektirmeye dayanan bir hareketi meşrulaştırmaz.'

Katalonya'da düzenenlenen son boğa güreşi 2011 yılındaydı ve sonrasında bölgedeki yasak geçerlilik kazandı.

Öte yandan içinde boğa yetiştiricilerinin, matadorların, arena çalışanlarının, boğa güreşi meraklılarının ve etkinlik organizatörlerinin bulunduğu Dövüşen Boğa Vakfı, boğa güreşi yasaklamanın kanunlara aykırı olacağı haberini sevinçle karşıladı.

Mahkeme kararı, konservatif partili Başbakan Mariano Rajoy'un yasakla ilgili karşıt görüş bildirmesinden hemen sonra geldi.

Katalonya özerk bölgesi ise boğa güreşi etkinliklerini hayvanları koruma amaçlı kaldırıldığını fakat boğa kovalama, boğalara alevli mum toplarıyla sataşılan veya boynuzlarına havai fişek takılarak yapılan popüler etkinliklerin hala gerçekleştiğini açıkladı.

7.5 milyonluk nüfusu ile Katalonya oldukça zengin bir bölge ve hatrı sayılır bir seviyede özerkliğe sahip.

Bölgenin şimdiki hükümeti İspanya'dan bağımsızlık kazanmak için 2017'de bir referandum yapılması konusunda baskılarını sürdürüyor. İspanya hükümeti ise bu referanduma da izin vermeyeceğini açıkladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
begumdebegum

böyle mirasın...

ahmet-ozteker

Kültürel miras anlayışı bu mudur yani? İnsanlıktan nasibini almamış ilkel varlıklar. Bir de bu adamları alıp hakim savcı yapıyorlar. Bu arada konservatif=muhafazakar. Editöre saygılar

feyk

kulturel miras bir toplumun ortak kimligi icin onemlidir ama akil ve vicdanla celisen hic bir mirasin, gelenegin ve inanisin bu dunyada yeri olduguna inanmiyorum. birilerinin eglencesi icin bir canlinin aci cekmesi vicdani olan bir insan icin kabul edilemez.

Gizli Kullanıcı

Üstün avrupa medeniyeti

emrekarayel

Çare tam bağımsız Katalonya.

Görüş Bildir