Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarladan Yok Pahasına Çıkıyor, Sofraya Yüzde 500 Farkla Geliyor... Gıda Fiyatları Niye Uçuyor?

 > 
370PAYLAŞIM

Tarlada para etmeyen ürünler, pazar ve markete geldiğinde cep yakıyor. Ziraat Odaları Birliği’nin araştırmasına göre üretici ile market arasındaki fiyat farkı yüzde 500’e kadar çıkıyor. Gıdada fiyat artışı durmak bilmiyor. 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin yaptığı araştırmaya göre üretici ile market fiyatları arasındaki fark yüzde 500’e dayandı.

Üreticinin tarlada yok pahasına elden çıkardığı sebze ve meyveler pazar tezgahı ve market rafında ateş pahası oluyor...

TZOB verilerine göre en fazla fiyat farkı ise elma ve kuru soğanda...

Elmanın üretici fiyatı ile market fiyatı arasında yüzde 485 oranında fark oluştu. Bu fark kuru soğanda yüzde 451, lahanada yüzde 268, karnabaharda yüzde 220 ve marulda yüzde 216 oldu.

Sebze ve meyvedeki fiyat artışının gerekçesi olarak ileri sürülen yaz sebzesi-kış sebzesi ayrımı da mart ayında ortadan kalktı.

Yaz sebzesi olarak bilinen domates, biber, patlıcanda anormal fiyat artışları mart ayında da devam ederken, bunların yanısıra kış sebzesi olan karnabahar, lahana, maydonoz gibi ürünlerde de fiyatlar arttı ve üretici ile market arasındaki fiyat makası iyice açıldı.

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Mart ayında markette 18 üründe, üreticide 9 üründe fiyat artışı, markette 12 üründe, üreticide 11 üründe fiyat düşüşü oldu. Fiyat, markette 7, üreticide ise 13 üründe değişmedi” dedi.

Milliyet ekonomi servisinin haberine göre Bayraktar, üreticide ve markette fiyatı en fazla artan ürün portakal, fiyatı en fazla düşen ürün ise markette yeşil soğan, üreticide ise salatalık olduğunu belirtti.

Bayraktar, portakalın yanısıra domates, sivri biber, patateste fiyat artışları yaşandığını vurguladı.

Et fiyatları mart ayında da artmaya devam etti...

Et fiyatları mart ayında da artmaya devam etti. Markette 28 Şubat’ta 46.79 TL olan kuzu eti, 30 Mart’ta 47.19 TL’ye yükseldi. 

Dana etinin fiyatı da aynı tarihlerde 41.78 TL’den 41.98 TL’ye çıktı.

Ette de üretici ile market fiyatları arasındaki makas daha da açıldı. Kuzu etinde üretici ile market fiyatı arasındaki fark yüzde 52, dana etinde ise yüzde 62’ye yükseldi.

Ayrıca bakınız: Doğruluk Payı analizi

Sosyal medyadan gıda fiyatlarındaki pahalılık hakkında yorumları ise şöyle 👇

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir