Tarihin Pek Ziyaret Edilmeyen Koridorlarında Karşınıza Çıkıp Afallatabilecek 13 Enteresan Bilgi

33PAYLAŞIM

İnsan gerçekten hayret ediyor...

1. Milattan önce 3. yüzyılda Çin'de kolluk kuvveti olarak görev yapan Liu Bang, gözetimindeki mahkumları elinden kaçırdıktan sonra ölüm cezasına çarptırılacağı için mevcut hanedanlığı devirip imparator oldu.

Hayatı serüvenlerle dolu olan İmparator Liu Bang, gözetimindeki mahkumları nakletmekle görevliydi. Hikayeye göre, o yağmurlu gecede sarhoş olan Liu Bang, gözetimindeki mahkumların birkaç tanesinin kaçtığını fark edemedi. Olayı fark edince kalan mahkumları da serbest bıraktı ve kendisi de dağa kaçtı çünkü suçunun cezası idam olacaktı. Bundan birkaç yıl sonra isyan başlatan Liu Bang, mevcut lideri devirerek Çin'in köylü sınıfı kökenli birkaç hükümdarından biri oldu.

2. Ay'a ayak bastıktan sonra Dünya'ya dönen Buzz Aldrin, bu seyahat için NASA'dan tam 33 dolar yol harcırahı aldı.

Ay'a ayak basan ikinci insan olan Aldrin'in 33.31 dolarlık harcırahı almasına sebep olan yol haritası ise şöyle: Houston -- Cape Kennedy -- Ay -- Pasifik Okyanusu -- Hawaii -- Houston

3. Yaklaşık 230 milyon yıl önce, neredeyse 2 milyon yıl boyunca süren bir yağmur dönemi yaşandı.

Dünya'nın Pangea adı verilen tek bir kıtadan oluştuğu dönemde, uzun süren kuraklık döneminin sonrasında, yaklaşık 2 milyon yıl süren yağmurlu bir dönem başladı. Bulunan kalıntılar, bu dönemin 234 ile 232 milyon yıl önce yaşandığını ve Dünya'nın her yerinde sürdüğünü gösteriyor. Bu dramatik iklim değişikliğine 'Carnian Pluvial Event' adı veriliyor.

4. Dünyadaki insanların %94'ü, Kraliçe Elizabeth tahtta otururken dünyaya geldi.

İlk olarak 1952 yılında tahta oturan Elizabeth, tam 68 yıldır 'Kraliçe' ünvanına sahip. Dolayısıyla Kraliçe Elizabeth 'Kraliçe' ünvanına sahip olmadan önce hayatta olan insanların oranı yalnızca %5 civarında.

5. Her menünün en pahalı ürünlerinden biri olmayı başaran ıstakoz, bir dönem Amerika'nın en ucuz yemeğiydi.

New England bölgesindeki sahillerde kolaylıkla yakalanan ıstakozlar, genellikle dar gelirli insanların tercih ettiği bir üründü. Geçen yıllar piyasa fiyatlarını bir hayli etkilemiş gözüküyor. Aynı şeyin havyar için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

6. İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere, birliklerini olduğundan daha güçlü gösterebilmek için şişme tanklar ve uçaklar kullandı.

Şişme makinelere sahip olan sahte ordu, Alman kuvvetlerini yanıltarak müttefiklerin Normandiya'da zaman kazanmasına sebep olmuştu.

7. İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman denizaltı U-1206, personelin sifon kullanımındaki küçük bir hatası sebebiyle battı.

Alman üretimi U-1206 denizaltının oldukça karmaşık bir sifon sistemi bulunuyordu. Öyle ki bu sifonu kullanmak için bir personel özel eğitim alıyordu. Geminin kaptanı Schlitt, denizaltı oldukça derindeyken, görevli personeli çağırmadan tuvaleti kullandı ve sifonu çekti. Kaptan bir sorun olduğunu görünce yetkili personeli çağırdı ancak taşan su bataryalara ulaşarak zehirli klorin gazının yayılmasına sebep olmuştu. Bunun üzerine hava sirkülasyonu sağlamak için hızla yüzeye çıkan denizaltı, bu sefer de düşman kuvvetlerinin ateşine maruz kaldı. 50 kişilik mürettebattan 4 kişi hayatını kaybetti, 46 kişi esir düştü.

8. En son 1866 yılında Prusya-Avusturya Savaşı'na katılan Lihtenştayn, savaşa 80 kişilik ordu gönderdi ancak geriye 81 kişi döndü.

Tyrol bölgesine gönderilen 80 kişilik birlik, savaşta herhangi bir zayiat ya da can kaybı yaşamaz. Aksine yolda arkadaş oldukları 1 kişiyi daha birliklerine dahil eder, 80 kişi olarak katıldıkları savaştan 81 kişi dönerler.

9. Fransa Kralı 2. Henri'nin sevgilisi Diane, genç kalacağına inanarak içtiği altın suyu nedeniyle zehirlenerek öldü.

16. yüzyılda altın suyu içmenin gençlik ilacı olduğuna inanan insanlar vardı. Bu altın suyundan bol miktarda içtiği söylenen Diane, 66 yaşında zehirlenerek öldü. Kendisi Kral Henri'den 10 yaş büyüktü.

10. Plastik şişeler, Ay'a ayak bastıktan çok sonra üretildi.

1969 yılında Apollo 11 aracıyla yola çıkan Neil Armstrong, Ay'a ayak basan ilk insan ünvanına sahip oldu. Kulağa ilginç gelse de ilk pet şişe 1973 yılında icat edildi.

11. Antik Dönem'de Olimpiyat Oyunları'na katılan atletler genellikle çıplak yarışırdı.

Bu durumun sebeplerinden birinin insan ırkının gücünü göstermesi olduğu söyleniyor. Antik Yunanistan'da düzenlenen oyunlara kadın sporcuların katılması ise uzunca bir süre yasaktı. Kadınların katılımına izin verilen ilk spor branşı, atlı binicilik alanı oldu.

12. Japonya'nın gizemi hala tam olarak çözülemeyen en büyük soygunu, tek soyguncu tarafından, yalnızca bir mektup ve küçük bir patlayıcıyla organize edildi.

1968 yılında düzenlenen bu soygun, yalnızca bir kişi tarafından organize edildi. Soyguncu, banka müdürüne parayı ona vermezse evini havaya uçuracağını söylediği bir tehdit mektubu gönderdi. Bunun üzerine müdürün evinde ve paranın nakliye edileceği araçta ekstra güvenlik önlemleri alındı. 

Polis üniforması giyerek para dolu aracın önünü kesen soyguncu, müdürün evinin havaya uçtuğunu ve araçta da bomba ihbarı yapıldığını söyledi. Bunun üzerine güvenlik araçtan indi. Devamında aracın altında küçük bir patlama oldu ve duman çıkmaya başladı. Güvenlik olay yerinden uzaklaşınca soyguncu araca bindi ve kaçtı. Bu gizemli soyguncu, olay üzerinden onca zaman geçmesine rağmen asla yakalanamadı.

13. Bugüne dek bilinen en yüksek ses, Krakatoa'da gerçekleşen volkanik patlama sırasında meydana geldi.

Bu patlamadan çıkan sesin 10 bin hidrojen bombası gücünde olduğu ve dünyanın her yerinden duyulduğu tahmin ediliyor. 1883 yılında yaşanan bu patlama ve sonrasındaki Tsunami dalgaları sebebiyle yaklaşık 36 bin kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Tarihin tozlu rafları arasında unutulmuş bu enteresan bilgiler de ilginizi çekebilir;

Okullarda Öğrenemeyeceğiniz, Tarihin Tozlu Sayfaları Arasına Karışmış Birbirinden İlginç 15 Bilgi - onedio.com
Okullarda Öğrenemeyeceğiniz, Tarihin Tozlu Sayfaları Arasına Karışmış Birbirinden İlginç 15 Bilgi - onedio.com
En İyi Dersi Tarih Olanları Bile Şaşırtacak Derecede İlginç Olan 21 Olay - onedio.com
En İyi Dersi Tarih Olanları Bile Şaşırtacak Derecede İlginç Olan 21 Olay - onedio.com
Öğrenince Genel Kültür Seviyenizi Göklere Çıkaracak Birbirinden İlginç 14 Tarihsel Bilgi - onedio.com
Öğrenince Genel Kültür Seviyenizi Göklere Çıkaracak Birbirinden İlginç 14 Tarihsel Bilgi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
feyk

#1 benzeri bir olay roma imparatorlugunda da yasanmis. imparator caracalla nin komutanlarindan macrinus icin misirda bir kahin cikip bir sonraki imparator olacagini soyluyor. ve kehanet hizla yayilmaya basliyor. macrinus bunu caracalla duydugunda kendini oldurtecegini anliyor ve hizli sekilde caracallaya suikast duzenleyip kendisi imparator oluyor. dolayisiyla kehanet gerceklesmis oluyor.

vo2

başarılı içerik, tekrar yok, sürekli her içerikte görülen maddeler yok.

heineken

#1 Kral!

despresso

#8 çok güldüm hahaha zaten Mecidiyeköy kadar ülke yaa bi de savaşa ordu göndermiş kıyamam

Görüş Bildir