Tardigradlar’ın Dayanıklılık Sırrı: Cam Kaplama

-

Hepimizin gözünün aşina olduğu dayanıklı küçük canlılar olan tardigradların, diğer adı ile su ayılarının, uzun ömürlü olmalarının sırrı ortaya çıktı. Bu size bir bilim kurgu filmi gibi gelebilir ama bu canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için gereken yeterli suya sahip olmadıklarında, kendilerini bir cam tabaka içerisine alıyorlar. Bu sayede hücrelerindeki tabakaları koruyabiliyorlar.

Bu tuhaf canlılar, sulak yerlerde yaşamaya uygunlar ve suyun içindeyken protein üretiyorlar. Kendilerini kurak bir yerde bulduklarında ise bu ürettikleri protein cam benzeri bir faza geçerek kendini bir tabaka ile kaplıyor. Bu durum, su ayılarının yiyecek ve su olmadan on yıllarca yaşamasını sağlıyor.

North Carolina Üniversitesi’ndeki araştırma ekibinin lideri Dr. Thomas Boothby, proteinlerin suda kolayca çözülebildiğini ve su ayılarının bu sayede su içine döndüklerinde her zamanki işlevlerine geri dönebildiklerini belirtiyor.  Amerikan Hücre Biyolojisi Derneği’nin yıllık toplantısında sunulan bu araştırma üzerine çalışan ekip, protein üreten genetik üzerine çalışıyor. Yapılan testlerde, cam benzeri materyalin ortaya konduğunu ve kurak ortama direndikten sonra sulak ortamda tekrar rehidre olduğunu gözlemledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir