Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tam Bir Baş Belası Olan Mevsim Değişiminden Etkilenmiş Olabileceğinizi Gösteren 8 Belirti

 > -

Malum, soğuk kış günleri artık çoğu ilimizde geride kalmış durumda. Güneşli havalar her geçen hafta etkisini daha da fazla gösteriyor ve sıcaklıklar da yükseliyor. Hal böyle olunca mevsim değişikliğinin vücut üzerindeki etkileri de kendini göstermeye başlamış durumda. Siz de muhtemelen hem kendinizde, hem de çevrenizdekilerde garip bir kırılganlık, bitkinlik vb durumlar sezmişsinizdir.

Gelin mevsim değişikliğinden etkilenmiş olabileceğinizi işaret eden belli başlı bazı belirtilere göz atalım:

1. Uykusuzluk

Bu aralar normale kıyasla uyuma güçlüğü çekiyorsanız veya çok fazla uyuyorsanız, ya da ne kadar uyursanız uyuyun ertesi gün yine uykusuz hissediyorsanız, muhtemelen mevsim değişikliğinden muzdaripsiniz.

2. Sürekli yorgun olma hissi

Günün her saati piliniz bitmiş, enerjiniz çekilmiş gibi hissediyor olmanız da belirtilerden biri olabilir.

3. Konsantrasyon problemi

İşinize bir türlü odaklanamıyor, hatta hiçbir şeye konsantre olamıyorsanız bu da mevsim değişikliğiyle bağlantılı olabilir.

4. Stresli, endişeli ve gergin ruh hali

Vücudunuzun mevsimler arasındaki geçişe henüz kendini tam olarak adapte edememiş olması bedeninizin işleyişinde bir takım problemler yaratacaktır, bunlar da doğal olarak size depresyon, stres gibi psikolojik sıkıntılar şeklinde geri dönebilir.

5. Baş ağrıları

Yine vücudun bir anda artan ısı ve ışık miktarına biyolojik sistemi adapte edememesinin neticesinde sık sık baş ağrıları yaşayabilir, migreniniz varsa daha da büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

6. Gözlerde hassaslaşma

Kış boyunca düşük ışık miktarına alışan gözler, artan güneş ışığı nedeniyle alışma sürecini atlatana kadar oldukça hassaslaşabilir. Bir süre sürekli yaşaran, ha bire kısık olan gözlerle gezebilirsiniz ortalıkta.

7. Normale göre daha az veya daha fazla iştahlı olma

Tüm bu değişimlerin sonucunda etkilenen bir diğer şey de iştah durumumuz. Eğer bir anda normalden daha fazla veya daha az yediğinizi fark ettiyseniz, mevsim değişikliğinden etkilenmiş olma ihtimaliniz bulunuyor.

8. Kas, boyun, omuz, sırt gibi vücudun çeşitli yerlerinde görülen ağrılar

Mevsim geçişlerinde normale göre daha sık ve yoğun şekilde ağrılara maruz kalmanız olası, bu nedenle böyle bir durumdan muzdaripseniz dikkatli olmanızda fayda var.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
katilice

okk

hazal-venus

Okudum, dedim hepsi aynı, kesin mevsim değişikliğinden. Sonra dedim ki "ULAN EBENMİ DEDİ SINAVA SABAHA KADAR ÇALIŞ DİYE" eh, haklıyım tabii. Okuyanların çoğuna sesleniyorum mevsim değişikliği falan değil bu, sadece sınavın bize girmesini engelleyip sınava girmeye çalıyorsunuz, çalışıyoruz.

gulfemindunyasi

okul zamanları hepsini itinayla yaşıyorum

ssensei

sürekli varsa psikolojik olabilir, psikoloğunuza danışmakta fayda var

ssstttt

Bu belirtiler bende tüm yıl boyunca var.

Görüş Bildir