Taksim'de 'Barış Günü' Yürüyüşüne Müdahale

 > -

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Taksim Tünel'de toplanarak Galatasaray Meydanı'na yürüyen gruba polis müdahale etti. 14 kişi gözaltına alındı.

DHA'nın haberine göre saat 19.00 sıralarında Tünel'de toplanan "Birleşik Haziran Hareketi" grubu üyesi yaklaşık 500 kişi, sloganlar eşliğinde Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

Grup, Galatasaray Lisesi önüne geldiğinde gerginlik çıktı. Polis ekipleri, gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. 14 gösterici polis tarafından gözaltına alındı.

https://twitter.com/dokuz8haber/status/638757890078208001

AA kameramanı yaralandı

Müdahale sırasında, olayı görüntüleyen Anadolu Ajansı kameramanı Melik Fırat Yücel de kaşından yaralandı. 

Kaşı açılan Yücel ambulansla Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. AFP'nin foto muhabiri Yasin Akgül de kısa süre gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Olay üzerine basın açıklaması yapmak isteyen Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Eş Genel Başkanı Alper Taş ve gruptaki diğer kişiler, polis tarafından itilerek uzaklaştırıldı.

https://twitter.com/AntiqueFC/status/638771112487292928

İstiklal Caddesi'ndeki bir başka eylem ise olaysız bitti. Bazı sendika ve sivil toplum kuruluşu üyeleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde "Milyonlar Barış İstiyor" eylemi düzenledi.

Ellerinde "Savaşa hayır" yazılı dövizlerle Galatasaray Meydanı'nda toplanan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği (TTB) üyeleri, "Savaşa hayır, barış hemen şimdi" sloganları attı. Gruptakiler, basın açıklamasının ardından bir süre daha slogan attıktan sonra dağıldı.

Kaynak: Ajanslar | Fotoğraflar: Twitter

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir