Tahrip Edici Bir 'Hayal Gücü': 300 Yaşındaki Çınarın 'İçinde Altın Olabilir' Diyerek Gövdesini Oydular

 > -

Silivri'nin Ortaköy Mahallesi'ndeki piknik alanına giden vatandaşlar tuhaf bir manzara ile karşılaştı. Çünkü Millet Piknik Alanı'nda bulunan ve en az 300 yaşında olan çınar ağacının gövdesi oyulmuş vaziyetteydi.

Durumu daha tuhaf bir hale getiren ise yetkililerin yaptığı açıklama oldu. Yetkililer ağacın gövdesini oyan kişi veya kişilerin define avcısı olduğunu ve altın bulmak ümidiyle ağacı tahrip ettiklerini belirtti. 

Vatandaşların yetkililere haber vermesinin ardından Silivri Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü görevlileri neden ve kimler tarafından açıldığı anlaşılamayan, bir insanın girebileceği büyüklükteki oyukta inceleme yaptı.

3 asırlık ve 45 metre uzunluğundaki çınarı elektrikli testere ile tahrip etmişler...

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerini harekete geçirerek, tahrip edilen çınarda ağaç restorasyonu başlatırken, cumhuriyet savcılığına da suç duyurusunda bulunarak ağaca büyük zarar veren kişi veya kişilerin tespit edilerek cezalandırılması için suç duyurusunda bulundu.

Enteresan ama define avcılarının yapmış olma ihtimali üzerinde duruluyor

Doğan Haber Ajansı'nda yer alan habere göre; Silivri Park ve Bahçeler Müdürü Zerrin Budak, tarihi ağaca verilen tahribatın nedeni konusunda değerlendirme yaparken, bunun inanışa göre içerisinde altın gizlenmiş olabileceğini ve bunu define avcılarının yapmış olabileceğini söyledi.

Üzerinde durulan zayıf olarak nitelendirilen ikinci olasılığın ise motorlu testere alan bir kişinin bunu denemek için tarihi ağacı seçmesi olduğunu ifade etti.

'Aşıklarımızın gölgesinde serinlediği tarihi çınarı bu halde görmek üzücü'

Aynı mahallede oturan Silivri Belediyesi Meclis üyesi İbrahim Çeşmecioğlu, bunu yapan kişinin mutlaka bulunarak cezalandırılması gerektiğini söyledi. Çeşmecioğlu, "Bunu yapan insan olamaz. Aşıklarımızın, çocuklarımızın, dedelerimizin gölgesinde serinlediği tarihi çınarı bu halde görmekten büyük üzüntü duyuyoruz."

Çınarın çürümemesi için doku tedavisi sağlandı gerekli önlemler alındı

Ekipler mantar ilacıyla ağacın içini yıkayarak, steril hale getirdikten sonra tahrip edilen bölgeleri macunla sıvayarak çürümemesi için havayla teması kesti. Ağaç kovuğunun içi dolgu malzemesiyle dolduruldu. Üzeri ince gözenekli krom tel ile çevrelenen ağaç için yapay doku oluşturuldu. Zarar gören ağaç dokularının tedavisi sağlanarak, ağaç restorasyonu tamamlandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Altın
Görüş Bildir