Görüş Bildir
Haberler
Sürücünün Dalgınlığını Algılayan Akıllı Direksiyon

Sürücünün Dalgınlığını Algılayan Akıllı Direksiyon

Batuhan
14.07.2015 - 10:30 Son Güncelleme: 14.07.2015 - 15:09
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Otomobil kullanmak son derece dikkat gerektiren bir eylem. Yapılan en ufak hata, en küçük dikkatsizlik çok kötü bir şekilde sonuçlanabiliyor. Geliştirilen akıllı direksiyon teknolojisi sayesinde dalgın bir şekilde otomobil kullanan sürücüler otomobil tarafından uyarılıyor.

Söz konusu teknoloji direksiyon başında uyuyan, kalp krizi geçiren veya anlık olarak kontrolü kaybeden kişilerin kaza yapmasını önlemeyi amaçlıyor. Dokunmatik ekran gibi çalışan bu direksiyon, yüzeyindeki hareketleri algılayabiliyor. Sürücünün el hareketleri gerekenden daha az olmaya başladığında veya direksiyona uygulanan baskı azaldığında uyarı sistemi devreye giriyor. Ayrıca akıllı direksiyonun üzerindeki 10 nokta istendiği gibi programlanarak istenen komutların yerine getirilmesi sağlanabiliyor. Örneğin direksiyonun bir yerine dokunarak radyo kanalları arasında gezinilebiliyor veya bir diğerine basarak ses ayarlarını yapmak mümkün oluyor.

Diğer sistemlere göre daha hassas olduğu vurgulanan direksiyonun sürücü terlediğinde ve hatta eldiven taktığında bile basıncı doğru bir şekilde algılayabildiğine dikkat çekiliyor. Bu direksiyonların otomobillerdeki yerini alması için birkaç yıl daha geçmesi gerektiği söyleniyor.

LOG

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam