Görüş Bildir
Haberler
"Suriye'de Vurulacak Yerleri Daha İyi Biliyorlarsa, Bize de Söylesinler"

"Suriye'de Vurulacak Yerleri Daha İyi Biliyorlarsa, Bize de Söylesinler"

Batuhan
07.10.2015 - 16:47 Son Güncelleme: 07.10.2015 - 18:14

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus Hava Kuvvetleri'nin Suriye'de IŞİD ve diğer terör örgütlerine düzenlediği operasyonun başarıyla sürdüğünü açıkladı. Putin, ABD öncülüğündeki koalisyonun Suriye'de vurulması gerektiğini düşündüğü hedefleri Rusya'ya iletebileceğini de söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile düzenlediği toplantıda konuşan Putin, Rusya'nın Suriye'de 30 Eylül'den bu yana sürdürdüğü önleyici hava operasyonunun başarıyla ilerlediğini açıkladı.

‘KOALİSYON BİR YILI AŞKIN SÜREDİR SURİYE'DE, ÜSTELİK HUKUKA AYKIRI OLARAK'

Diğer ülkelerin Moskova'ya Suriye'de vurulması gerektiğini düşündükleri hedefleri iletebileceğini söyleyen Putin, 'Eğer bölgedeki durumu daha iyi bildiklerini düşünüyorlarsa, bize vurulması gereken hedefleri iletebilirler. Bunları değerlendiririz. Zira (ABD öncülüğündeki koalisyon) bir yılı aşkın süredir Suriye topraklarında faaliyet gösteriyor. Üstelik hukuka aykırı olarak' diye konuştu.

‘RUS HAVA KUVVETLERİ SURİYE ORDUSUYLA KOORDİNELİ ÇALIŞACAK’

IŞİD hedeflerinin Hazar Denizi'ndeki Rus gemileri tarafından da vurulduğunu ve tüm hedeflerin yok edildiğini açıklayan Putin, ilerleyen süreçte ise Rus Hava Kuvvetleri’nin Suriye ordusuyla koordinasyon içinde çalışacağını belirtti.

Rus lider, “Operasyonun nasıl devam edeceğine gelirsek, daha önce de anlaştığımız gibi, Rus Hava Kuvvetleri, karada Suriye ordusu ile koordinasyon içinde çalışacak ve Suriye ordusunun taarruzlarını havadan etkin biçimde destekleyecek” dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

‘SURİYE ORDUSU VE ÖSO IŞİD’E KARŞI BİRLEŞEBİLİR’

Rusya Devlet Başkanı, ayrıca Suriye ordusu ile muhalif Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) IŞİD’e karşı birlikte hareket etmesi önerisine destek verdi: “Bu tarz çatımalar, siyasi sorunların çözümüyle noktalanmalı. Son Paris ziyaretimde Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ilginç bir fikir gündeme getirdi. Suriye’de hükümet güçleri ile Özgür Suriye Ordusu’nun IŞİD’e karşı birlik yapmasını denemeyi önerdi. Gerçi Özgür Suriye Ordusu şu an nerede ve kim tarafından yönetiliyor, halen bilmiyoruz.”

Rus Hava Kuvvetleri'nin eylemlerini, karada IŞİD'le mücadele eden Suriye ordusu ile koordinasyon içinde yürütmesi gerektiğinin altını çizen Putin, operasyonda görev alan Rusyalı kadın pilotlara da teşekkür etti.

Sputniknews

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0