Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sürekli Heyecanlanıyoruz: Bilim İnsanları Mars Toprağında Bitkinin Ardından Solucan da Yetiştirdi!

719PAYLAŞIM

Araştırmacılar Mars'ı yaşanılacak ortama getirmekte oldukça kararlı...

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/a...

Mars'a gidip yerleşmek bir yana orada nasıl besleneceğimiz merak konusu. Çünkü Mars toprağı bildiğimiz toprak yapısından çok daha farklı.

Mars toprağı Dünya toprağına göre verimsiz. Bunun nedeni ise bitkilerin büyümesini sağlayacak besin, bakteri ve mantarları barındırmaması.

Ancak geçtiğimiz senelerde yapılan bir takım deneyde Mars benzeri toprakta turp, bezelye, çavdar ve domates yetiştirilmişti.

Bilim İnsanları Açıkladı: Mars Toprağı Tarıma Elverişli - onedio.com
Bilim İnsanları Açıkladı: Mars Toprağı Tarıma Elverişli - onedio.com

Tabii Mars toprağının verimliliğin olup olmamasından daha önemli bir durum söz konusu. O da toprak ekosisteminin nasıl işleyeceği...

Kimyasal ve biyolojik müdahalelerle toprak verimli hale getirilebiliyor. Ancak tahmin edersiniz ki toprak kendi döngüsünü sürdüremezse sürekli olarak Dünya'dan Mars toprağına katkılar yapılması gerekecek.

Bu ekosistemin hayatta kalması için ise solucanlar büyük önem arz ediyor.

Toprak solucanları, topraktaki azot döngüsüne yardımcı oluyor, toprak gözeneklerini arttırarak toprağın havalanmasını sağlıyor. Gözeneklerin artmasından dolayı suya geçirgenlik de artıyor. Bunun yanında toprakla toprak dışı maddelerin (organik madde, gübre gibi) karışımını hızlandırıyor.

Bütün bu etkiler toprağın verimlileşmesini büyük oranda etkiliyor.

Bu nedenle bir deney tasarlandı: Hawaii'deki bir volkandan getirilen toprak 'Mars Toprağı' görevi görürken, gübre olarak domuz gübresi kullanıldı.

Daha sonra ortama organik madde ilave edildi. Uygun toprak koşulları oluşturulduğundan ekilen rokanın çimlenmesi sağlandı. Çimlenmenin ardından solucan eklemesi yapıldı.

Bu ev yapımı taklit Mars toprağında deneyin ilerleyen aşamalarında 2 yeni genç solucana rastlandı!

Yani solucanlar topraktaki organik maddenin dağılımından suyun dağılmasına kadar olan sürece uyum sağlamış, aynı Dünya'daki toprakta olduğu gibi doğal üreme süreçlerini gerçekleştirmişti.

Bu durum da Mars'ta solucanların toprağın döngüsünü sağlayıp verimlileştirebileceğinin en önemli göstergesi...

Kaynak

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cisel

Mars hep umutları yeşertiyor nedense yeni bir yaşam aramak fikri bile güzel geliyor burada da detaylıca bahsedilmiş bundan insanı heyecanlandırıyor

reshontheway

Şeriatçılar, Osmanlıcılar, Dinciler, Yobazlar kulaklarınız çınlıyor mu. Acaba bu Dünya yaşanamayacak noktaya geldiğinde vah biz ne yaptık diyebilecek misiniz?

nebusimdi

Dünyayı yaşanmaz hale getiren ülkeler sıralamasında ilk beşte ABD, Çin, Rusya falan var. Bu saydığın grupların konuyla ilgisi bulunmamakta. Dünyanın kemirgenleri dünyanın içine etsin, ceremesini başkaları çeksin. Oh ne ala memleket!

reshontheway

Bu saydığım grupların alakası şu hocam. Dünya'nın birçok toplumu insanlık adına birşey üretirken bu saydıklarım sayesinde bu ülke her gün biraz daha geriye gidiyor. İnsanlığa zerre katkıda bulunmuyor. Bunlar olmasa bu ülke daha ileriyi gelişmeyi düşünse o saydığınız ülkeler en azından bizi kemiremez. Alakası bu.

reshontheway

Boşver ya bilip de ne yapacaksın. Yorma fındık kadar beynini böyle şeylere. Bak ne güzel en azından ben 2 kelam edebiliyorum sen anca trollük peşindesin. Laf koyduğunu ya da espri yaptığını sanıyor o fındık yordukça ...

nebusimdi

Ne zaman Mars'a uydu gönderecek olsak bu gruplar engel oldu diyorsun yani. Olabilir tabii. Komik olur ama. Nepal de her gün geriye gidiyor. Mozambik de. Ama bu gruplardan oralarda yok. Nikaragua'da da yok. Paraguay falan desen hep felaket. Çad ve Moğolistan'ı hiç saymıyorum bile. Şili nasıl olduysa bir dürbün yapıp uzayı seyredebiliyor. Ama seyredenler Şili'li değil, İngiliz. Sıkıntı.

reshontheway

Kardeş hangi kafa ile bu yazdıklarımdan şu yorumu yapabildin merak ediyorum ama sana yine de bir cevap vermek lazım. Bu saydığın ülkelerin hiçbirinin götü şöyle iyiyiz böyle iyiyiz diye kalkmamış. Her gün tvlerde bas bas gövde gösterisi yapılan bir ülkede bu saydıkların yapılamıyorsa aslında saydığım zihniyetin engellemeleri yüzünden olmasıdır. Ve buna rağmen sırf milletin gazını almak için kofti güç gösterileri devam etmektedir. Hindistan'ın daha 50 sene öncesine kadar sömürge olup da bilmem kaçıncı uyduyu gönderdiğini hatırlatmak isterim. Fukara edebiyatına girmeye gerek yok ya da süregli Ameriga istemiyor falan hikayelerini bırakın artık. Eğer insanlığa yararlı olacak bir toplu iğne bile üretemiyorsan suçu biraz da kendinde ara. İlla süper güç olmaya gerek yok ama en azından bi işe yara.

nebusimdi

Değerli kardeşim, bilimde ilerleyen bu ülkelerin büyük kısmı çarmıha tapıyor. Hindistan bildiğin cızbız köfte yaptığımız ineğe tapıyor, ama bilimde yine ilerlemeye devam ediyor. Yani sorun insanların inançlarında değil. Sorun çalışmamakta. İnsanlarımızın yanlış inançları olabilir. Fakat bu ilerlemeye engel olmaz. Çalışmıyorsan, doğru inanca da sahip olsan, inançsız da olsan ilerleme yoktur.

reshontheway

Bu dediklerinizin ufak bir kısmı hariç katılmıyorum. Unutmayın ki Ortaçağ Avrupas'ında kilise bilimsel gelişmelere izin vermiyordu. Dini kullanarak Vatikan sadece kendini zenginleştiriyordu ve karşı gelenleri aforaz edip, idam ediyorlardı. Ama Hristiyanlıkta işler değişti. Bilim dinin önüne geçti. Tıpkı şu anda bizim yaşadıklarımızı yaşadılar yüzyıllarca. Şu an girin bütün bilimle ilgili içeriklerin altına, şuursuz bir dünya denyonun ağzında caiz değil, şeriat ve osmanlı muhabbetleri var. Mesele burada insanımız dinin altına sığınarak bunları yapmıyor ya da yaptırmıyorlar. Hindistan'da her dinden insan var sizin söylediğiniz kesim Hindu ve en geri kalmış olanları, Budist ve Müslüman Hintliler daha bir eğitimi önemsiyor. Kısacası şu an en çok dini kafasına göre yanlış yorumlayanlar Müslümanlar bunun tembellik ya da isteksizlik ile ilgisi yok.

nebusimdi

Dinin gelişmeyle ya da gelişmemeyle bir ilgisi yok. Biz atom parçacığını ayıracaktık ama bu şeriatçılar yüzünden bir türlü yapamıyoruz gibi bir argüman geçerli değil. Ya da uzaya uydu gönderecektik, kıtalararası füze yapacaktık, bilimde ilerleyecektik ama bunların yüzünden bir türlü yapamıyoruz söylemi de yanlış. Tuncel Kurtiz'e sormuşlar, AB'ye girecek miyiz? diye. Hele bir siz girin, biz geliriz demiş. Yani bunlar yapıldı da engel olan mı var? Böyle bir şey yok. Avrupa'da dinin gelişimi ile İslam ülkelerindeki gelişim aynı çizgi takip etmez. Farklı aktör ve gidişat vardır.

nebusimdi

Katolisizm serbest düşünceyi yasakladığı için reform ihtiyacı hissedildi ve yapıldı. Halbuki İslam serbest düşünceyi desteklediği için bilim İslam dünyasında ilerledi. Lakin, sömürgeciliğin Avrupa'ya verdiği ivme onlara İslam dünyası karşısında galibiyeti getirdi. Olan bu. Osmanlı bu yeni kapitalizmi tabii ki gördü ve farketti ama bilinçli olarak tercih etmedi. Ama onun yerini alacak bir formül de üretemedi maalesef. İktisat tarihi ve medeniyetler tarihi konuları bunlar. Sloganik formüllerle izah edilemeyecek kadar karmaşık. Netice olarak dinin ilerlemeyle olumlu veya olumsuz bir ilintisi bulunmaz. Kulvarları farklıdır. Yoksa en sofu elemanların elinde bile iphone teleonlar var ona bakarsan.

reshontheway

Siz beni hiç anlamıyorsunuz değil mi? Şu an aynı cümleleri farklı alengirli bilgilerle donatıp bana sunuyorsunuz. Ben zaten din yüzünden oluyor mu diyorum. Türkiye'de insanların önünü tıkamalarından ve onlara sunduklarından bahsediyorum. Siz Osmanlı ile, Şeriat ile , Yobazlıkla falan oyalanın uğraşmayın bu işlerleye getirmişler. Müslümanlığı gericilikle aynı safa getirmişler. Ama bunların tek sorumlusunun ABD ya da diğer devletler olarak görmek de bence bu suça ortak olmaktır. Hadi savunma sanayi, petrol ,ekonomi falan bir yere kadar da insanlığa katkı sağlayacak 1 toplu iğne bile üretmeyin diyen yok. Uğraştıklarımız yüzünden, devletimizin önceliklerinden dolayı bu haldeyiz. Misal Hoşaf, LED ışıklı arabanın desteklenmesi falan..

feyk

hobi olarak akvaryum bitkileriyle ugrasiyorum. basit gibi gozukuyor ama gercekden her cesit bitkiyi yetistirmek istiyorsan dogal ortaminin disinda izole bir alanda kendi basina minik bir ekosistem yaratman gerektigini anliyorsun. bu mars toraginda yapilan deneylerle cok benzer bir durum. ayni sekilde sifir, temiz kuma bitki diktiginda yayilmiyor gelismiyor. cunku gezegendeki hic bir canli kendi basina var olmus degil, her canli cevresindeki diger canlilarla madde alisverisi halinde, etkilesim icinde. bitki sanildigi gibi toprakdaki gubreleri direk kendisi alamiyor. bunun icin diger curukcul bakterilere, mantarlara ihtiyaci var. bu canlilar organik yikimi yapip bitkiye mineral halinde temel nitrati fosfati sagliyor. bu yuzden ciplak toprakda kolay kolay bitki yetismez. marsda surekli yasam alani kurulacaksa bunun icin dunyadaki eko sistemin tamamini minik olcekde kurabilmek gerekir. kolay bir is degil.

berkcan-yilmaz1

adamlar uzayla ilgili çalışmalar yapıyo burdada hala yobazlar yok dünya ne güne duruyo yok ateistler bunlar falan azcık gözünüzü açın at gözlüğünü çıkarın ya

atakang

Bizim ülkede siyaset bilimden ilimden önemlidir. Mecliste eğitim üzerine çalışmak varken birbirlerini yiyip dursunlar. Bize hiçbir şekilde zerre yararı olmayan konuları canla başla savunalım.

pidgeotto

Şu insanoğlunun mantığını anlamıyorum. Elinde hazır her şeyin yetiştiği, tüm ihtiyaçlarını karşılayan, dört dörtlük mis gibi Dünya varken sen onun içine sıç, yok et, kaynaklarını sömür sonra da orada burada solucan yetiştirdim diye sevin. En zeki yaratığız diye övünüyorlar ama gerizekalının önde gidenleri haberleri yok.

feyk

bilimin ne olursa olsun bilgiyi gercegi aramak oldugunu anladiginiz gun bu arastirmalarinda amacini kavriyacaksiniz. her ne kadar isminde mars gecsede olay marsa koloni kurma degil, olay bir gezegeni anlayabilme, bir gezegene nasil yasam verebilcegini cozme. keza kendi gezegenin disinda ornekleri anlayabildiginde kendi gezegeninde olusacak bir krizi anlaman cozmen daha kolay olacaktir. nitekim dunya hizla ekolojik bir krize dogru ilerliyor. adamlar surekli bilginin pesinde oldugu icin boyle durumlara daha hazilirli olacaklar. sen bu durumda ne yapacan. anca kuru dua.

pidgeotto

Bilim ile doğa arasında maalesef bir çelişki yarattılar. Kısaca şöyle açıklayayım; bilim sayesinde gelişen teknolojiye kaynak bulabilmek için doğaya ve insana ait ne varsa talan ediyorlar. Bilimin amacı insan ve doğaya hizmet olmalı halbuki. Adamların derdinin sadece bilime hizmet etmek olmadığı çok açık. Bir süre sonra Dünya'nın yaşanamayacak hale geleceğini bildikleri için (Burada da uluslararası anlaşmaları imzalamayarak doğayı kirleten ve yaşanamayacak hale getiren ülkelere bakarsan, bilimi (!) araştıran ve ileri taşıyan ülkeler olduğunu görürsün). Kendileri krizi çözen değil bizzat yaratanlar.

pidgeotto

Sevgili bilim düşkünü arkadaşım : 1.İnsanları tanımadan, kapasitesini bilmeden "anca kuru dua" gibi ithamlarda bulunman doğru değil. Madem bilim düşkünüsün bilmelisin ki bilim kesin kanıtlarla konuşur. Senin gibi üfürükten sallamaz. 2. Uzayı, Mars'ı, insanların fikirlerine laf yetiştirmeyi kendine dert edindiğin kadar keşke biraz da Türkçe'yi kendine dert edinseymişsin zamanında (Üzülerek söylüyorum ki o duayla da düzelmiyor. Okuman, araştırman, öğrenmen lazım).

Görüş Bildir