Stiliyle Fark Yaratan Lady Gaga’nın Şarkılarında Bugüne Kadar Kimsenin Fark Etmediği 23 Detay

1PAYLAŞIM

Kaçırdığınız detaylara inanamayacaksınız 😮

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/pablovaldivia/t...

1. Gaga'nın "Telephone" da lokantadaki tüm insanları öldürmek için kullandığı zehirler fare zehiri, Meta-siyanür, Fex-M3 ve Tiberium'dur.

İlk zehir kendi kendini açıklıyor ancak Meta-siyanür, zehrin bir iğnenin ucuna yerleştirildiği 1965 bilimkurgu romanı "Dune" dan geliyor. Fex-M3, Star Wars evreninden bir nörotoksin ve Tiberium, "Command & Conquer" video oyun serisinden ölümcül bir etkiye sahip yabancı bir madde.

2. "Telephone" şarkısının klibinde Gaga ve Beyoncé'nin yeni işlediği cinayetleri anlatan muhabir Jai Rodriguez.

Rodriguez, orijinal "Queer Eye" şovundaki "Fab Five" üyelerinden biri.

3. Ve daha yakından bakarsanız haber yayını sırasında altta geçen yazılar "Telephone" şarkısının sözlerinin İsveççe hali.

Videonun yönetmeni Jonas Åkerlund'un İsveçli olduğunu düşününce bu mantıklı geliyor. Sabıka fotoğrafları da "Papparazi" klibinin sonundakiler ile aynı.

4. Gaga, "Papparazi" de sevgilisini zehirleyip öldürürken bu fotoğraftaki Mickey Mouse güneş gözlüklerini ve sarı elbisesini giyiyor.

Ve "Telephone" un "Papparazi" nin devamı olduğunu düşünürsek bu gözlüklerin aynısını Beyonce takıyor (sarı bir giysi de giyiyor).

Kendi sevgilisini zehirleyip öldürürken de bunları giyiyor.

5. Gaga'nın kardeşi Natali Germanotta "Telephone" şarkısının klibinde Gaga'nın hapis arkadaşı olarak görülüyor.

6. Natali aynı zamanda "Joanne (Where Do You Think You’re Goin’?)" klibinde de bilardo oynarken görünüyor.

7. Pek çok hayran, 2010 yılında yayınlanan "Alejandro" müzik videosunda yanan arabaların görüntülerinden birinin, bir yıl sonra yayınlanan "Marry the Night" videosunda görünen sahnelere benzediğini belirtti.

Ve evet, bunun "Alejandro"'da birden fazla savaş sahnesi sergilendiği göz önüne alındığında kulağa biraz saçma geldiğini biliyoruz ancak onun her zaman bir adım önde olabileceğini düşünmek eğlenceli bir şey.

8. "Perfect Illusion" 'da Gaga, Joanne teyzesinin vefat ettiği yıl olan 74 sayısının gözüktüğü bir üniversite ceketi giyiyor. Joanne, bu şarkının yayınlandığı albüm için bir ilham kaynağıymış.

9. "Judas"da Electric Chapel'dayken Gaga'nın dansçıları, kamera Gaga'nın yüzüne her yaklaştırıldığında değişiyorlar.

Örneğin; geniş açıdan bir çekimde kadın dansçıları, ardından Gaga'nın yakın çekimini, hemen sonrasındaki geniş açılı çekimde ise erkek dansçıları göreceksiniz.

10. Hayranlar, "Rain On Me" videosundaki ilk kombininin bir parçası olarak, Gaga'nın on yıl önce düzenlenen Monster Ball Tour'da giydiği aynı vinil korse botlarını tekrar giydiğine dikkat çekti.

İşte 2010 yılında bir performansında efsanevi botlarını giyerken...

www.youtube.com

11. Gaga, "Rain On Me" klibinde bacağından hançeri çekip çıkardığında hançer suya dönüşüyor.

www.youtube.com

12. Eğer "Rain On Me" şarkısının klibinde sudaki yansımalara yakından bakarsanız, Gaga ve Ariana'nın birbirlerden daha koyu renkli kıyafetler giydiklerini ve suda iki tarafın da göründüğünü fark edeceksiniz.

13. Gaga "Bayonetta" isimli video oyunun büyük bir fanı olduğunu açıkladı. Bu oyunun ana karakteri biçim değiştiren bir cadı ve tahmin edin adı ne? Tabii ki Bayonetta.

www.youtube.com

Oyunda Bayonetta; uzun, büyülü saçlarını onun adına iblisleri çağırmak için bir kanal olarak kullanmasıyla ünlüdür. Birçok hayran bunun Gaga'yı ve Ariana'nın "Rain On Me" klibindeki uzun, hafif saçlarını etkilemiş olabileceğini söyledi. Saç tesadüf olabilir ama bu Gaga'nın Bayonetta'dan ilham aldığı ilk şey değil. 2017'de Gaga, "John Wayne"de silah olarak ikiye katlanan yüksek topuklu botları kullanarak kendisinin bir versiyonunu öldürdü. Bayonetta'nın da topuğunda silah olan botları var.

14. "Bad Romance" klibinde bir Rus gangsterini diri diri yakan Gaga'nın kafasında sahte beyaz bir fare var.

Burda da farklı bir açıdan fareyi görebilirsiniz. Ne kadar da tatlı değil mi?

15. Gaga'nın birden çok video klibinde Lava ve Rumpus adlı Dane ırkı iki köpek birlikte ya da tek başlarına görülüyor. Birlikte görülebildikleri klipler: "The Fame: Part One"...

..."Poker Face"...

..."Eh, Eh (Nothing Else I Can Say)"...

..."Bad Romance"...

..."Chillin"...

..."LoveGame"...

..."Paparazzi"...

...ve "Telephone."

16. Gaga, "LoveGame" de onunla öpüşmek için bilet denetçisini kabine çektiğinde, kamera ileri geri hareket ederken karakter bir erkeğe bir kadına dönüşüyor.

17. Kliplerinde dini sembolizm kullanmaya yabancı olmayan Gaga, bu yüzden "Born This Way" de tanrısal bir karakteri canlandırırken saç modeli bir papa şapkasına benziyor.

18. Gaga'nın "You And I" klibinde giydiği gelinlik aslında annesinin evlenirken giydiği gelinlik.

Gaga, MTV ile bu gelinliği neden seçtiğini konuşurken "Anne ve babamın neredeyse 30 yıl boyunca paylaştığı aşk bir gün benim sahip olmak istediğim türden." dedi.

19. "G.U.Y." de tüm ünlü figürleri yeniden canlandıran adamın adı Adam Dahlberg. Kendisi eskiden yalnızca Minecraft videoları yapmaya odaklanan popüler bir YouTuber.

20. "G.U.Y." şarkısının klibinde Roma havuzu sahnesinde görünen meyve legolardan yapılmış. Bu meyve ise kendi göğsünü yarıp açan Lego heykelini yapan sanatçı Nathan Sawaya'ya ait.

21. "G.U.Y" klibinde "laboratuvar" sahnesinin arka planında görünen yarım küre tıpkı mavi "Gazing Ball" heykelleri sanatçısı Jeff Koons'un meşhur olduğu heykellere benziyor.

Aynı "Gazing Ball" Jeff'in Gaga'nın Artpop albümü için yaptığı heykelin önünde görünüyor.

22. "Marry The Night" klibindeki son montaj, Gaga'nın hayatından çeşitli kısa sahneleri gösteriyor.

Bu sahnelerin birinde Gaga merdivenlerden aşağı piyanoyu indirmekte zorlanıyor, düşüyor ve sonra yaşlı bir adamdan yardım alıyor. 2010 yılında Gaga; Lollapalooza'daki hayranlarına, babasının Gaga çocukken piyanosunu New York'taki apartmanlarında uzun bir merdivenden yukarı taşımasına yardım ederek müzik kariyerine başlamasına yardım ettiğini söyledi, bu yüzden bu sahne önemli bir referans olabilir.

23. Ve son olarak, "Stupid Love" klibindeki ilk kombinlerinden birinde Philip Treacy konik başlığını takıyor ( Gaga moda incili La Masion Gaga'da belirtildiği gibi).

Eğer yakından bakarsanız Gaga'nın görüşünün çok kısıtlı olduğunu görebilirsiniz.  Bu durum sahne arkası görüntülerin olduğu videoda da dans ederken sürekli bir şeylere çarpmasının görülmesiyle doğrulanıyor. Buna rağmen hala kusursuz bir kareografi yürütebiliyor.

Eğer bir Lady Gaga hayranıysanız bu detayların bazılarını önceden tahmin etmiş olabilirsiniz. Listedekilerin kaçını biliyordunuz? Yorumlarda buluşalım.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve müzikle ilgili diğer her şey için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline
twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Severim.

heineken

Büyük resmi görenler damlar şimdi...

Görüş Bildir