Görüş Bildir
Haberler
Space X, Falcon 9 Roketini İlk Kez Okyanusa İndirmeyi Başardı

Space X, Falcon 9 Roketini İlk Kez Okyanusa İndirmeyi Başardı

SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzemesini bıraktıktan sonra, okyanusta kurulan yüzen platforma başarılı bir dikey iniş gerçekleştirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Florida'daki Cape Canaveral Hava Üssü’nden Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) malzeme taşıyan Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketi, okyanusta kurulan yüzen platforma indi.

Roketin inişi, Kaliforniya'daki özel uzay keşif firması SpaceX çalışanları arasında büyük bir sevinçle karşılandı. 

ABD Başkanı Barack Obama da Twitter mesajında, Falcon 9 roketini okyanusa indiren SpaceX'i kutlayarak, 'Sizin gibi yenilikçiler ve NASA sayesinde Amerika uzay araştırması konusundaki liderliğini devam ettirecektir,' ifadesini kullandı.

Falcon 9 NASA’ya malzeme taşıdı

Daha önce birçok kez UUİ'ye kargo götüren SpaceX'in bu denemesi Haziran 2015'teki patlamanın ardından bir ilk olurken, Falcon 9 roketi en son uçuşunda, uzay istasyonu çalışanlarına yaklaşık 3 tonluk ihtiyaç ve bilimsel araştırma malzemesi götürdü.

NASA da bir tweet ile SpaceX’i kutladı

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

SpaceX, daha önce 4 kez denediği roketi okyanusa indirme girişimi başarısız olurken, aralık ayında karadaki bir üsse indirebilmişti.

Roketin platformdan fırlatılma anı

10 veya 20 kullanımlık olduğu belirtilen bir Falcon 9 roketinin maliyetinin 60 milyon doları bulduğu ve 200-300 bin dolarlık yakıt harcadığı kaydedildi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay mekiklerinin 2011'de emekliye ayrılmasının ardından UUİ'ye ikmal için SpaceX şirketi ile anlaşmıştı.

Ajanslar

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
113
22
8
4
4
2
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Bir roket yapimi cok paraya mal oldugu icin adamlar roket uzayda kaybolacagina dunyaya geri donduruyorlar, ne diyelim kolay is degil, helal olsun adamlara

cnsfrd

pehh. okyanus... nbiz "6 aya Mars'a gidiyoz"" Mars'a..

Andy Dufresne

Türkiyede her hafta sağ sol penaltı gol insanları uyutuyorlar. arkadaş şu unilerden teknoparklardan bir tane Türkiyenin çehresini değiştirecek bir proje çıkm... Devamını Gör