Sosyalizmi İliklerine Kadar Yaşayan Küba Hakkında Bilmeniz Gerekenleri Tek Tek Anlatıyoruz!

3.3bPAYLAŞIM

Küba hakkında herkesin bildiği şeyler eski model arabalar ve güzel kadınlar... Ama aslında Küba bilinenden daha özel bir ülke. Biz de sizler için Küba ve oradaki insanlar ile ilgili birbirinden farklı bilgileri derledik. Buyurun...

Kaynak

1. Resmi adıyla Küba Cumhuriyeti, Karayipler'de bir ada ülkesi.

legacy.lib.utexas.edu

Haritadan da göreceğiniz üzere şekil olarak timsaha benzetiliyor. Ve İspanyolca'da timsah anlamına gelen El Crocodilo olarak adlandırılıyor.

2. Dünyanın en büyük 17’nci adası olan Küba, 11 milyon nüfusu ile Karayipler'in en kalabalık adası.

3. Önce Fidel sonra Raul olmak üzere Castro kardeşlerin ülkeyi 1959'dan 2018'e kadar yönettiğini biliyor muydunuz?

4. Dünya üzerinde Coca-Cola'nın resmi olarak alınamadığı ya da satılamadığı 2 ülke var. Bunlardan biri Küba diğeri ise Kuzey Kore.

Yasakların temel nedeni ise ABD tarafından konulan ticaret ambargosu.

5. Bugün değil ama 2008 yılına kadar Kübalılar kendi cep telefonlarına sahip değillerdi.

Çünkü Raul Castro hükumeti vardı ve kendileri ile birlikte birçok yasak getirmişlerdi.

6. Küba dünyadaki en fazla doktor sayısına sahip olan ülke. Bu nedenle doktorların çoğu tıbbi yardım ihtiyacı olan diğer ülkelere gönderiliyor.

www.plenglish.com

7. Dünyanın en küçük kurbağası (Mount Iberia kurbağası) ve en küçük sinek kuşu Küba'da bulunuyor.

8. Küba'daki öğrencilerin forma rengi düzeylerini belirliyor. 6 ve 15 yaş arası için ise eğitim zorunlu.

9. Kübalılar genellikle ağır yemekleri tercih ediyor.

Geleneksel lezzetlerinden asla vazgeçmiyorlar. Küba'da yazılı bir yemek tarifi bulmak biraz zor çünkü tarifler genellikle nesilden nesle anlatılarak geçiriliyor.

10. Küba'da en popüler spor beyzbol.

Bugünlerde ise en çok gurur duyulan spor dalı ülkenin bale  takımı. Ülkede dans etmek bir hobi olduğu için bale yapmaları onları çok zorlamıyor, çocuklar büyürken dansa uygun yetiştiriliyor, kas sistemleri ona göre gelişiyor.

11. Küba'da neredeyse hiçbir yerde internet olmadığı söyleniyor.

Ama her şey geçen sene Ocak ayında değişti. Neredeyse 500 umuma açık yerde yüksek hızda internet hizmeti sunulmaya başlandı. Ev ve cep telefonlarında internet yerel halk için hala bir lüks olarak görülüyor.

12. Ortalama bir Kübalı'nın aylık geliri 17-30 dolar arası ve aylık emekli maaşları ise 9.5 dolar.

Fakat her vatandaşa aylık olarak ihtiyaç sepetleri dağıtılıyor. Bu sepetlerin içerisinde yumurta, yağ, 2 kilogram şeker ve pirinç, et, yumurta, balık ve sosis oluyor. 

2016'ya kadar her şey hükumete aitti fakat daha sonra küçük ve orta ölçekli iş yerlerini insanlar üzerilerine alabildiler. Bu reformdan sonra neredeyse yarım milyon insan özel sektörde çalışmaya başladı.

13. Küba hakkında doğru olduğu düşünülen yanlışlardan bir tanesi de sokaklarda yeni bir araba göremeyeceğiniz.

Ve halkın araba almasının yasak olduğu. Küba sokaklarında eski arabalar görebilirsiniz evet, turistleri en çok çeken şeylerden bir tanesi de bu arabalar. Fakat Küba 2009'dan beri sedan arabalar ithal etmeye başladı. Bu arabalar, polis arabası, taksi ve kiralanan arabalar olarak kullanılıyor. 2013 yılından beri vatandaşlar kendi arabalarını satın alabiliyor.

14. Bu arada Küba'daki bütün devlet araçları, el kaldırmış bir şekilde bekleyen bir otostopçuyu durup almak zorunda.

15. Kübalılar köpekleri çok seviyor, birçoğu evinde besliyor.

Sokak köpekleri birçok turistin gözdesi haline geliyor. Hükumet bu köpeklere kimlik kartları veriyor, üzerinde adı, yaşadığı yer ve tıbbi bilgileri ve sevilmekten hoşlanıp, hoşlanmadıkları yer alıyor.

Hayvan yakalamak Küba'da kesinlikle yasak.

16. Küba'da sağlıklı bir altın çağ fikri çok önemli...

Erkekler 65 yaşında emekli olurken kadınlar 60 yaşında emekli oluyor. Ve hepsinin tek ortak isteği yaşlanmamak. Bu konu ile ilgilenen neredeyse 120 tane kulüp var. Kulüplere bütün Küba vatandaşları üye olabiliyor ama bazı kuralları var. En önemli kuralları, sigara içmek ve alkol tüketmek yasak. Ortalama yaşam uzunlukları ise kadınlarda 83 yıl, erkeklerde 78 yıl.

17. Bir Kübalı hiç tanımadığı bir kadına 'sevimli şey' ya da 'bebek' diye seslenebilir ve bu durum çok normal karşılanır.

Biraz da ülkenin en güzel kısmından yani insanlarından konuşalım. Kübalıların kendilerine saygı ve haysiyet konusunda hiçbir sorunları yok. Kendilerine saygı duyuyorlar ve asla bakımsız gezmiyorlar. 

Yerel halkın sosyalliğine hemen alışamayabilirsiniz. Onlar için bir yabancı ile karşılaşıp, konuşmaya başlamak çok normal. Birçok yabancı Kübalıların arkadaş canlısı tavırları karşısında şaşırıyor. 

Bu arada Küba'nın suç oranı oldukça düşük. Yoksulluk içerisinde yaşamalarına rağmen, insanlar agresif değiller.

18. 15. yaş günü kızlar için çok önemli, büyük partilerle kutlanıyor...

Quince (’La fiesta de los quince años’ için yapılan kısaltma) bu kutlamaya verilen ad. 15. yaş günü bir kız çocuğunun kadınlığa geçişi olarak görülüyor. Bu günde doğum günü kızı kadınlardan oluşan bir topluluğun önüne çıkıyor. Eskiden 15 yaşına gelmek, ev işlerini yapabilmek anlamına gelirken şimdi partilere gidebilmek, vücudundaki tüylü bölgeleri tıraş edebilmek, yüksek topuklu ayakkabılar giyebilmek ve makyaj yapabilmek anlamına geliyor.

19. Söylemeden geçemeyeceğimiz en güzel bilgiyi en sona sakladık... Küba'da Mustafa Kemal Atatürk'ün heykeli bulunuyor.

Atatürk'ün ismi bir sokağa da verilmiş...

20. Her şeyi güzel güzel anlattık... Şimdi "Peki ben Küba'ya nasıl gidebilirim?" sorunuzu da cevaplayalım:

"Küba vize istiyor mu?" sorusuna üzülerek "evet" cevabını veriyoruz. Ama Küba vizesinin diğer ülkelere göre daha rahat ve hızlı çıktığını söyleyebiliriz. Vizeniz çıktıktan sonra en ucuz uçak biletlerini aramaya başlayabilirsiniz. Gitmeden bir süre önce alırsanız, eminiz daha ucuza bilet bulabilirsiniz. Bu arada şu bilgilendirmeyi de yapalım, direkt uçuş bulamazsanız, uçuşlar genelde Fransa ya da Kanada aktarmalı oluyor. Fransa aktarmalı gidiyorsanız transit vize gerekmiyor fakat Kanada aktarması için gerekiyor. Bu yüzden bilet aldığınız firmadan bunu mutlaka öğrenin. 

Bu güzel ülke ilgili en beğendiğiniz özellik hangisi? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oguz-korkut

Elin Kübalısı anladı, Kadri Yitik ve Naci Köseoğlu gibi dürzüler anlayamadılar !

haci-dayi

halkı bilmem de fidelin torunu sosyalizmi iliklerine kadar yaşamıyormuş.öyle diyollaa.

hondatyper

galiba castro komünizm ayağına malları götürmüş zamanında başka açıklaması olamaz

haci-dayi

para insanda ne ideoloji bırakıyor ne din ne iman..hadi len diyenler çıkabilir.bekliyorum...

d-503

30 dolar maaşla yurtdışı ziyaretleri falan nasıl yapıyorlar?

ilker-ilerler

2000 lira maaşla biz nasıl yapıyorsak aynı şekil :D

d-503

30 dolar 163 lira yapıyor şuan. Bu adamlar elektronik eşyaları falan nasıl alıyor merak ettim açıkcası. Heralde devlet gönderiyor gezmeye.

ilker-ilerler

Devlet evi, erzağı, hemen hemen tüm gereklerini verdiğinden 163 tl cep harçlığı kalıyor sana. Burada sen üzerine borçlanıyorsun.

d-503

Yani ne yiyeceğini devlet seçiyor sen gidip almıyorsun.. Poşete de para almıyorlardır. Hemen Kübaya taşınmalıyım gayet refah içerisinde yaşıyorlar.

ilker-ilerler

Refahtan ne anladığına bakar. Kesin olan şu asla aç ya da açıkta kalmıyorlar imkanlar kısıtlı olsa da evlerine haciz falan gelmiyor 3 çocukla parkta yatmak zorunda kalmıyorlar. Buna karşın zengin de olmuyorlar inşaat işine girip para bende gardaş diyip son model araba falan da alamıyorlar.

sametalayli1

purolar, tropikal meyveler, beyaz kum plajlar, en lezzetli deniz mahsülü yiyecekler.

hondatyper

güzel bir ülke ama florida gibi olmak varken neden yoksulluk

quatro

her evde kamera mı var acaba :) nasıl takip edecekler...

quatro

düşünsene kamera olduğunu başka pozisyona geçtiğin an anons :) evladım derhal misyonere geçiniz bu son uyarı... hep misyoner sıkar adamı ya

Görüş Bildir