Sosyal Medyada Linç Ayinlerine Kurban Olmak İstemeyen Ünlülere, Az Ünlülere ve Hiç Ünlülere Tavsiyeler

50PAYLAŞIM

'' Haksiz yere sosyal medyada linç edildim''... Bu cümleyi ünlü ünsüz birçok kişiden duymuşsunuzdur.  Peki bu cümleyi kurmamak için neler yapmak gerekir?

Eğer ünlü ya da az ünlüyseniz mümkünse sosyal medyanızı siz kullanmayın. Eğer siz kullanacaksanız bundan sonrasını iyi okuyun.

Bu tavsiyeye uyanların sosyal medyada linç yeme ihtimali çok düşüktür.

Öncelikle Türkçeyi öğrenelim. Bağlaç olan de ve ki ile başlayabilirsiniz. Eğer Demet Akalın'sanız sorun olmayabilir ama değilseniz Türkçe önemli.

Sıcak gündemle ilgili hemen yorum yapmayın, özellikle ‘’kahvehane muhabbetinden'' kaçının. Çünkü ters köşe olma ihtimaliniz yüksek.

Irkçılık, kadın düşmanlığı, homofobi, yabancı düşmanlığı yapmayın. Bu kavramların ne olduğu hakkında bilginiz yoksa ya öğrenin, ya da hesabınızı menajerinize/sosyal medya uzmanınıza teslim edin.

Sosyal medyada politik doğruculuk hayat kurtarır.

Sıcak gündemi iyi takip edin, timeline’ın ruh halinin tersine paylaşımlar yapmaktan kaçının. Sıcak gündemi takip edemeyecek kadar yoğun musunuz? Hesabınızı sosyal medya uzmanınıza teslim edin.

Timeline kötü bir haberin verdiği yası tutarken ya da tüm nefretini bir yere odaklamışken sevimli bir paylaşım hoş kaçmayabilir.

Hakim olmadığınız konularda yorum yapmaktan kaçının.

İroni yapmayın. Unutmayın ki halkımız ironiyi anlamaz düz okur ve linç başlar.

turanxeber.com

Linç başlayınca ''ironi yapmıştım'' demeyin. Çünkü artık çok geçtir.

Bu tavsiyeleri dinlemediniz ve linç yemeye başladınız… Öncelikle telefonu elinizden bırakın ve yazılanlara bir süre bakmayın. Hiç savunma yapmamak, kötü savunmadan kat be kat iyidir.

En yakınınızdakilere danışın. Onlar konuya daha sağlıklı ve objektif bakabilirler.

Sizin için paylaşımınızda sorun olmayabilir ama siz yine de danışın..

Linç esnasında size yazılan hiçbir sert tepkiye kesinlikle cevap vermeyin. Verdiğiniz her cevap linci büyütür. Yangına körükle gitmeye gerek yok.

Sosyal medyada ya da gerçek hayatınızda yaptığınız hatada ısrar etmeyin. Israr linci büyütür. En doğru yol samimi biçimde özür dilemektir.

Özür metniniz için yine destek almanızda fayda var.

Bonus: Özür diledikten sonra bir süre paylaşım yapmayın. Sosyal medya kullanıcıları linç sırasında çok acımasızdır lakin bir süre sonra çoğunluk unutur. Döndükten sonra tepki aldığınız konu hakkında hiç yorum yapmayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dedekorkut

Profesyonel aşçı yaptığı işin videosunu çeker, "millet aç aç" diye linç yer. Birisi politik görüşünü bildirir ya "vatan haini" ya da "yalaka" yaftası yer. İnancını ya da inançsızlığını paylaşırsın, ya medeniyetin ya da dejenerasyonun konuşulur. Sahil fotonda memelerin, müze önündeki pozlarında görgüsüzlüğün dile getirilir. Bazı konulardan uzak durarak linçten kurtulamazsın. Sadece viral olmadığın için, linç boyutu küçük kalır. Bireyler, diğerlerini yargılayıp, yererek mutlu oluyorlar. Kendi sınıfta kaldığı için, en iyi arkadaşı da kalsın isteyen talebe çiğliği var sosyal medyada. Bak konuştukça gaza geldim, ağzınıza sıçarım ha. O elini bi indir...

koray-polat

Linç denen şeyin boktanlığı konusu son cümlede yatıyor zaten. "Herkes çok acımasızdır ama çoğunluğu bir süre sonra unutur."

bookworm

Her şeyi kaldırıyor, bir çoğunun cahilliğine bu cahilliğin para ve ün bile birleşince ki çıkan sonucu da anlıyorum ama bu nihat doğan denen meczubun Özgecan için söylediği iğrenç şeylere bir konumlama yapamıyorum. Belanı bulursun diyeceğim ama bizim milletin büyük çoğunluğu seni bile hala baş tacı etmeye çalışıyor.

Görüş Bildir