Görüş Bildir
Haberler
Sosyal Medya Yöneticilerinde Bulunması Gereken 13 Özellik

Sosyal Medya Yöneticilerinde Bulunması Gereken 13 Özellik

VUUB | Sosyal Medya
26.04.2015 - 12:45 Son Güncelleme: 27.04.2015 - 01:06

Yetenekli ve işin ehli sosyal medya yöneticilerinin güncel olay ve trendlerin dışında, neyin işe yaradığını, neyin yaramadığını bilmenin yanında birden çok kanal hakkında derin bilgiye sahip olmaları ve veri analizi için muazzam bir bilgi kaynağına sahip olmaları gerekiyor.

Bu yetenekleri 13 başlık altında topladık ve sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu 13 madde sosyal medya konusunda çok yetenekli ve işinin ehli olan kullanıcıları inceleyerek oluşturulmuştur.

1. Sosyal ve Kişisel Uyum

Sosyal medya yöneticileri bahsettikleri konu hakkında uzman olmalılar ve kendileri gibi uzman olan kişileri kendilerine çekmeyi başarmalılardır. Birçok ağ üzerinden aktif olarak blog yazmalı ve diğer uzmanlarla çevrimiçi olarak iletişimde olmalılar. Bir sosyal medya yöneticisi kendi tarzını belirlemeli ve bu tarzın dışına çıkmamalıdır. Olaylar hakkında konuşmalı ve endüstrinin içinde bir ses’e sahip olmalıdır. Bu hangi sosyal medya durumuna dahil olurlarsa olsun daha etkili olmalarına yardımcı olacaktır.

Diğer uzmanlarla blog yazmak, konuşmak, ağ oluşturmak endüstrinin içinde sağlam durmayı sağlayacaktır. Kişisel ağlarını geliştirmek için kendi seslerini ve tarzlarını geliştirmeleri çok büyük önem taşımaktadır.

2. Editörlük ve Gazetecilik Yeteneği

Bu yetenek olursa iyi olur diye kategori edilebilecek bir durum değil, bir sosyal medya yöneticisinin editörlük ya da gazetecilik yeteneği kesinlikle olmalıdır. İçerik pazarlaması geçici bir heves değildir, Reklamcılığın çok önemli bir bölümüdür. Bunun önemli bir iş olduğunun farkında olmak gerekir. Bir marka için içerik üretebilme lüksü ya o markanın tüm reklamcılık departmanını batırır ya da çok yükseğe çıkarır. Ama sosyal medya sıfırdan başlamak olarak algılanabilir. Sosyal medya içerik pazarlamasının canlı bir stratejisi olan dağıtım platformudur. Sosyal Medya yöneticisi içerik başarısı ve yönlendirmesi için bir bekçidir. Editoryal bilgi ve gazetecilik yeteneği hem içerik yaratmak hem de bunu sunmak için kesinlikle gerekli yeteneklerdir.

3. Kanal Çeşitliliğinin Farkında Olmak

Bir sosyal medya yöneticisi, şirketin takipçilerinin çeşitli kanallardan geldiğinin farkında olmalıdır. Ve bu çeşitli kanallar için uygun içerik çeşitliliği yaratması gerektiğini bilmelidir. Bu çeşitli kanallar arasında içerik paylaşırken esnek ve akıcı olmaldır. Örneğin Instagram’da başarılı bir sonuç gösteren içerik Twitter’da hiç ilgi görmeyebilir. Sosyal Medya yöneticisi her kanalın hedef takipçileriyle ne şekilde paylaşım yapması gerektiğini ve bunu hangi dil ve tonla paylaşması gerektiğini bilmelidir.

4. Popüler Kültür Hakkında Genel Bilgi

Her sosyal medya yöneticisi “gerçek dünya”da neler olup bittiğini bilmelidir. Ve bunun planladığı sosyal içeriğini etkileme (pozitif/negatif) potansiyelini paylaşmadan önce analiz edebilmelidir. Bu yüzden dijital pazarlamacılar içerikleriyle doğru orantılı olarak dışarıda, gerçek dünyada neler olduğuyla ilgili hassas olmalılar.

5. Mizah

Eğer markanıza uyum sağlayabilecekse mizah kampanyanızın başarılı olmasını ve insanlar arasında popüler olmasını sağlar. Ayrıca takipçilerinize vereceğiniz mizah içeren bir cevap onların sizin sadık bir şekilde paylaşımlarınızı yayan birine dönüştürebilir.

6. Empati

Bir sosyal medya yöneticisinin en önemli rolü, markanın takipçilerini olabildiğince iyi anlamak ve nasıl iletişim kurduklarına odaklanmaktır. Bu konuda istisna olabilmek için çok iyi derecede empati kurmayı başarabilmek gerektirmektedir. Empatiden kasıt takipçilerin zevklerini ve alışkanlıklarına hakim olmayı gerektirir, size tamamen ters olsa bile. Sohbete dahil olmak ve sohbetin yönünü istediğiniz yere çekebilmek için organik takipçileriniz gibi düşünmeli, hissetmeli ve davranmalısınız.

7. Otantiklik / Gerçekçilik

Sosyal medya yöneticisi kesinlikle argo kelimeler kullanmamalıdır, bu markanızı hiçbir yere taşımaz. Aslında bu tam tersine sebep olur çünkü sizi gerçeklikten uzaklaştırır. Aslında konuşmaya yeni başlayan bir çocuğun bir küfür öğrenmesi ve bu kelimeyi sürekli tekrarlaması kadar itici görünür. Bir sosyal medya yöneticisi insanlarla nasıl konuşması gerektiğini ve sosyalleşmenin ne olduğunu bilmelidir. Mizah ve iticilik arasındaki dengeyi bilmeli ve itici olmamalıdır. Müşteriler bir markanın onları temsil etmesinden hoşlanır, kendilerini iyi hissettirmesini isterler.

8. Hikaye Anlatma Yeteneği

2015 yılında bütün sosyal medya yöneticileri hikaye anlatma yeteneklerini geliştirmelidir. İnsanlar hikaye dinlemeyi sever ama ne yazık ki herkes bu yeteneğin üzerine gidip geliştirme yoluna gitmiyor. Bir hikaye anlattığımızda bu bir bağ yaratır ve insanların ilgisini çeker.

9. Taze ve Alakalı İçerik

Bilgiye ulaşımın kolaylaşması insanların kendileriyle alakalı olmayan içerikleri umursamaması ve hatta takibi bırakmalarını sağlıyor. Bir sosyal medya yöneticisi takipçilerin aradığı ve beklediği içeriği paylaşmakla yükümlüdür ya da sizi takip etmeyi bırakırlar. Anlık bilgi çağında, içeriğiniz taze ve alakalı olmalıdır. Yoksa sizin yerinize takip edebilecekleri ya da ulaşabilecekleri başka kaynaklara yönelirler.

10. İstatistiksel Cesaret

Sosyal medyada başarılı olmak tamamen rakamlarla ilgilidir. Gönderiniz ne kadar etkili? Ne kadar okunuyor? Ne kadar bulaşıcı?. Sosyal Medya yöneticileri bu rakamların bulunduğu grafikleri incelemeli ve bu verilerin ne söylediğini anlayabilmeliler. İstatistiksel modeller daha fazla öğrenmek ve daha hızlı cevap verebilmek için size büyük şans sağlayacaktır.

11. Çok Yönlü Olabilmek

Sosyal medya yöneticisi kesinlikle çok yönlü olmaldır: bir dijital pazarlamacı, nicel ve nitel analist, halkla ilişkiler uzmanı, bir yazar. Bu sadece sosyal medya siteleri için gerekli değildir. Bazen sosyal medya sitelerinin ötesine geçmek gerekir ve çoğu zaman bu gerekli olur.

12. Müşteri Merkezli Olmak

Pazarlamacılar müşteri merkezli stratejilere odaklanmalılardır çünkü müşteriler tükettikleri şeyler konusunda daha seçici olmaya ve reklamlara karşı daha ilgisiz olmaya başladılar. 2015 yılında ideal müşterilerinize nasıl ulaşacağınızı bilmek çok büyük önem taşımakta.

13. Otomatikleştirme Zamanını Hissetmek

Sosyal medya yöneticileri paylaşacakları içeriğin otomatikleştirme işlemini (Buffer, HootSuite vs) doğru yolla ve doğru zamanla yapmalılardır. Aslında Facebook, LinkedIn ve Twitter gibi blog içeriği paylaşımı yapılan sitelerin herbirinin kendi formatına göre otomatikleştirmek gerekir. Otomatikleştirme müşterilerinizle iletişim içinde olmak ve onları dinlemek için size zaman yaratır. Sadece her mecranın tarzına göre paylaşım yapmak gerekir.

Kaynak: http://www.vuub.net/26/04/2015/sosyal...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
18
10
8
6
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın