Sizi Mahvetmesine İzin Vermeyin: Kadınların İlişkilerde Yaşadığı Psikolojik Şiddete Yakından Bakıyoruz!

-

Psikolojik şiddeti yakından tanımanızı sağlayabilecek ve farkındalığınızı arttırabilecek davranışlara biraz yakından bakalım…

Asırlardır karşısında durmak ve tamamen bir son vermek için mücadeleler verdiğimiz kadına yönelik şiddet pek çok farklı biçimde karşımıza çıkabiliyor.

Bu şiddet türleri içerisinde en zor tespit edilen ve kişinin suçlu, kendine güvensiz, çaresiz ve güçsüz hissetmesine neden olan türü ise psikolojik şiddettir. Doğrudan kadının ruhsal sağlığını tehlikeye atmaya yönelik bir şiddet türü olan psikolojik şiddet de diğer şiddet türleri gibi erken sürede tespit edilirse ilişkiden kurtulma ve iyileşme süreci de hızlı olur. 

O halde gelin birlikte kadınların ilişkilerde yaşadığı 15 psikolojik şiddete bakalım...

1. Yapabileceklerinizi, yeteneklerinizi ve hayallerinizi küçümser ve dikkate almazlar.

Sürekli becerilerinizi ve hayallerinizi küçümser, aşağılarlar. Üstelik hatalarınızı sizi incitmeye yönelik kullanırlar. Sizi hiçbir şeyi doğru yapamayacağınıza inandırmaya çalışarak özgüveninizi derinden sarsmaya çalışırlar ve kendinizi geliştirmenize engel olurlar.

2. Sizin adınıza kararlar alarak nereye gideceğinizden kimle görüşeceğinize kadar her konuda sizi kendilerinin belirledikleri sınırlar içerisinde tutmaya çalışırlar.

Böylece hem kontrolü kendi elinde tutmaya hem de sizin özgüveninizi yok etmeye çalışırlar.

3. Sizi yalnızlaştırmaya; ailenizden, arkadaşlarınızdan ve sosyal çevrenizden uzaklaştırmaya çalışırlar.

Kiminle görüşeceğinize, kiminle görüşmeyeceğinize kendileri karar verir ve size bunu uygulamanız için baskı yaparlar.

4. Kıskançlık kisvesi altında sizi her daim kontrol altında tutmaya çalışırlar.

Sevgisini aşırı kıskançlıkla gösterdiğini düşünmesi ve yaptığı her şeyi kıskançlık adı altında yapıp neyi yapıp neyi yapmayacağınızı söyleme hakkına sahip olduklarını size empoze etmeye çalışırlar.

5. Boyunuz, kilonuz, saçınız, kısacası dış görünüşünüzle dalga geçerek kendinize olan güveninizi ve saygınızı yitirmenize neden olurlar.

Giydiğiniz eteğin boyuyla, aldığınız kilolarla, verdiğiniz kilolarla alay ederek kendinize olan güveninizi yok etmeye yönelik çaba sarf ederler.

6. Sürekli küfür ederek sizi sindirmeye, baskılamaya ve korkutmaya çalışırlar.

7. Sevdiğiniz ve değer verdiğiniz herhangi bir şeyle sizi tehdit ederler.

İstediklerini yapmamanız durumunda sevdiğiniz ve değer verdiğiniz (evcil hayvanınızla, çocuklarınızla, yakınlarınızla) her şeye ve herkese zarar vermekle tehdit ederler sizi. Tehdit her zaman fiziki bir şeye dönüşmeyebilir ama tehditlerle korkutarak üzerinizde baskı kurmaya çalışırlar.

8. Kendi davranışlarının ve yaşanan her şeyin sorumlusu olarak sizi gösterir ve kendinizi suçlu hissetmenize neden olmaya çalışırlar.

Sorumluluktan kaçmaya ve kendilerini haklı çıkarmaya çalışırlar. Size karşı olan tüm davranışlarının sebebi ve sorumlusu olarak sizi ve davranışlarınızı gösterirler. Fakat şiddetin sorumlusu hiçbir zaman şiddet gören kişi değildir. Bu yüzden de kişinin kendini sorgulamaması ve kendinden şüphe etmemesi önemlidir.

9. Sizi her daim başkalarıyla/başka kadınlarla kıyaslarlar.

Kendinizi eksik, yanlış ve değersiz hissettirmeyi hedefleyerek sizi başka kadınlarla kıyaslarlar.

10. Sizi onunla aynı şekilde düşünmeye zorlarlar.

Sizin için en iyisi olan şeyin ne olduğunu sadece kendilerinin bildiklerini iddia ederek sizi onun gibi düşünmeye zorlarlar ve bunun sizin iyiliğiniz için olduğuna sizi ikna etmeye çalışırlar.

11. Size sorunlu ya da deli muamelesi yapar ve size de kendinizi öyle olduğunuzu hissettirmeye çalışırlar.

Sorunun sizde olduğuna sizi ikna etmesi gerekmektedir çünkü.

12. Yalnızken veya kalabalık bir ortamdayken size hakaretler yağdırır ve sizi aşağılarlar.

Yaptığınız her şeyde kusurlar yaratarak hakaret ederler.

13. Sizi yok sayar, istediklerini elde edemediklerinde küser, darılır ve sizinle konuşmayarak sizi cezalandırmaya çalışırlar.

14. Her an nerede ne yapıyor olduğunuzun hesabını ister, bazen de tesadüfmüş gibi gittiğiniz her yerde karşınıza çıkarlar.

Yalancılıkla, sadakatsizlikle suçlayarak sizi dener, test ederler...

15. Evden dışarı çıkmanıza izin vermez; sizi eve hapsetmek için türlü yollar denerler.

Ev dışında çalışmanıza izin vermemesi, gelirinize el koyması ve sosyal çevrenizle ilişkilerinizi koparmaya zorlamasıyla sizi tamamen eve hapsetmeye çalışırlar.

Psikolojik şiddet, fiziksel şiddet gibi kolayca tespit edilemediğinden farkına varılması en zor ama en derin hasarları da bırakan bir şiddet türüdür ve asla hafife alınmamalıdır!

Kişinin hayatını ve işlevselliğini etkileyen sonuçlar doğuran psikolojik şiddetin her zaman fiziksel şiddette olduğu gibi gözle görülebilir bir sonucu olmayabiliyor. Bu nedenle ilerledikçe fiziksel şiddete de dönüşebilme ihtimali olan psikolojik şiddeti tanımlayabilmenin en iyi yolu farkındalıktan geçiyor. Unutmayın, biz birlikte güçlüyüz! 💪

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
erhan-armada-ozsoy

özgürlükle serbestlik birbirlerine karıştırılan kavramlar. şiddet ise erkek/kadın/çocuk farketmiyor. evet bazı hayvanların olduğu gerçek hatta ülkemizde sayıları oldukça fazla. bizler ise 2 arada kalmış insanlar olarak görülüyor bazı fikirlerimizden dolayı ağır eleştirilere maruz kalıyoruz.mesela iyi davrandığınız için hiç terkedildiniz mi? cidden şiddete maruz kalıp inadına devam ettiren birilerine rastlamadınız mı? gerçekten garip huylarımız var...

queen_of_the_7_kingdoms

Şahsen bir kadın olarak psikolojik şiddetin en büyügünü kadınlardan gördüm.

futaba-desu

Bunu yapan, kadın da, erkek de, koala da olsa affedilemez. Her birey, sevgilisini yükseltmiyorsa, problem vardır ve problem büyüktür.

badcatsero

bi bitmediniz....

feminaziavcisi

Bunlar sırf kadınların yaşadığı sorunlar değil, sırf kadınlar da ilişkilerde sorun yaşamaz. Burada yer alanların yarısından fazlasının kadınlar tarafından yapılması istendiğini saymıyorum bile. Şiddet hiçbir zaman desteklenecek bir şey değildir, ama bunu isteyen kadınlarda da suç aranması gerek diye düşünüyorum.

hipergrafi

Güzel başladın ama sonradan batırdın. "Şiddet desteklenecek bir şey değildir ama bunu isteyen kadınlar" derken kast edileni pek anlayamadım. Erkeğin sinirine dokunan huylar karşısında uygulanan şiddetin normal görülebileceğini kast ediyorsun anladığım kadarıyla. Ama şunu bil ki siz erkekler de kusursuz kişilik yapısında değilsiniz! Bilerek yada bilmeyerek bazı ısrarlı hareketlerinizle çevrenizdeki kadınların ileri derecede sinirine dokunabiliyorsunuz. O durumlarda biz de size şiddet uygulayalım mı? Mazur görebilecekmisiniz. Ama biz böyle bir şey yapamayız tabi. Yanlış olması bir yana bir erkeğe vurursak vücut bütünlüğümüz tehlikeye girebilir çünkü karşılık vermeye kalkışırsa gücümüz yetmez. Bir de şiddeti başlatan taraf oluşumuzdan ötürü maruz kaldığımız şiddeti hak etmiş oluruz. Bazı insanlar tarafından (!)

feminaziavcisi

Kendisine şiddet gösterilmesini uygun gören ve bile bile böyle insanlarla ilişkide bulunan kadınlar var demek istedim. Bunun ilişkide olması gerektiği savunan kadınlar bile var. Sonuç olarak sırf şiddeti uygulayanda değil şiddeti bir ilişkide normal gören ve gerekli kılan insanlarda da suç aranması gerektiğini söylemek istedim. Burada şiddeti haklı kılan yok.

Görüş Bildir