Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sinemamızın İki Büyük Jönü, Buruk Bir Dostluk Hikayesinin Kahramanları: Sadri Alışık ve Ayhan Işık!

-

Yeşilçam'ın iki büyük yeteneği onlar... Aynı zamanda imrendiren, iç çektiren, samimi bir dostluğun da başkahramanları. Ayhan Işık ve Sadri Alışık; sadece oyunculuklarıyla değil bu görkemli dostluklarıyla da destansı isimler olarak sinema tarihimizde yer edindiler.

O halde bu dostluğu hatırlayıp ikiliye biraz yakından bakalım...

Biri Yeşilçam'ın yeteneğiyle sinemanın tüm jönlerini arkasında bırakan Taçsız Kral'ı Ayhan Işık...

Diğeri ağlatırken güldüren sinemamızın Turist Ömer'i Sadri Alışık...

Yeşilçam'ın bu iki dev isminin Türkiye Sinemasına büyük katkıları olduğunu, unutulmaz karakterlere ve filmlere imza attıklarını anlatmaya sayfalarımız yetmez.

Nitekim bu, su götürmez bir gerçek. Fakat ikilinin başarılarının yanı sıra ne büyük ne sarsılmaz bir dostluklarının olduğunu da biliyoruz!

Sinema tarihimizden dostluklarıyla nam salmış onlarca isim geldi gitti ama bunların içinde en çok kalbimize dokununanı Ayhan Işık ve Sadri Alışık dostluğu oldu kuşkusuz.

Pek çoğumuz onları özbeöz kardeş sanarak büyümüş bile olabiliriz.

1951 yılında bir film setinde tanışan ikili, tanıştıkları günden itibaren birbirlerini hiç bırakmadı.

Tanıştıklarından itibaren yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen dillere destan bir dostluk sürdürdü ikili, bize de böylesine imrenebileceğimiz bir örnek bıraktılar.

Tanıştıklarında Sadri Alışık 26, Ayhan Işık ise 22 yaşındaydı.

Neredeyse her akşam birlikte zaman geçirdikleri bilinirdi, o dönemin magazinleri de bu dostluğu yakından takip etmişlerdi.

O zamanki magazin gündeminin de odağındaydılar çünkü. Böylesi bir sektörde aynı işi yapıp nasıl da bu kadar büyük bir dostluk kurabildikleri 70'ler basınının da merak konusuydu zira.

Fakat sadece kendileri değil aileleri arasında da sarsılmaz bir bağ vardı. Gülşen Işık ve Çolpan İlhan da bu müthiş dostluğun birer parçalarıydılar.

Öyle ki dörtlü bu dostluğu şöyle dile getirmiş bir magazin dergisinde: "Bütün mesele dostluk denen kavramın bilincine varabilmek ve onun önemini kavrayabilmektir."

İkisi de kendi yapımlarıyla efsane karakterlere ve rollere imza atmış olsalar da birlikte de rekabetsiz çıkarsız çalıştılar. Özverilerle ve birbirlerine olan saygılarıyla harmanladıkları rol arkadaşlıkları tam on filmde buluşturdu onları.

Bu set arkadaşlığı da onların dostluğunu pekiştiren en önemli şey oldu. Dört filminde birlikte rol aldıkları “Küçük Hanımefendi” serisi de bunlardan biriydi.

Altı filmlik "Küçük Hanımefendi" serisinin dört filminde birlikte yer alan ikili; bu projeyle dostluklarını da pekiştirmiş oldular.

28 yıllık dostlukları boyunca bir kere olsun birbirlerinin kalplerini kırmadıklarını söyleyen Sadri Alışık'a bu günden bakıp da iç geçirmemek elde değil...

50 yaşında hayata gözlerini yuman Ayhan Işık; arkasında yalnızca 100'ü aşkın film ve büyük bir hayran kitlesi bırakmamıştı, vefalı ve kederli bir dost da bırakmıştı.

Çolpan İlhan'ın anlattığına göre Ayhan Işık'ın ölümü Sadri Alışık'ı çok sarsmış, ömründen 10 yıl alıp götürmüştü...

Kendisini yıkan bu vakitsiz ölümün ardından Alışık, büyük dostunun ardından bir de mektup yazdı...

Şöyle diyor mektupta Sadri Alışık: "Bugün Neriman’ın sana saksı getirdiği gündü. Akşama kadar, taşını, selvini, çiçeğini yeniden düzenledik. Nedense Amerika’dan döndüğün günü anımsadım. Ama o gün meğerse, seninle başka bir şeyleri düzenliyormuşuz fark etmeden. Harbiye civarında bir bardı. Votkanı ayaklı bardakta içmek için garsonları uyardın. Dostça sonra dostluk üzerine konuştuğun bir süre. Bir süre de.. Dostluk etmişiz böylece. Süre dediğim de ömrünmüş bak sadece… İyi geceler… Örtünmeyi unutma, üşütürsün.”

Ayrıca yine Çolpan İlhan'ın anılarından öğrendiğimize göre; Sadri Alışık'ın Ayhan Işık'ın onlarca resmini çizdiğini sonra da çizdiği kağıtları evin içinde uçurduğunu...

Her yılbaşında ise Ayhan Işık'ın mezarına gidip arabanın farını Işık'ın mezarına tuttuğunu anlatırdı.

Aynı zamanda büyük bir suskunluğa gömüldüğünü de söylemişti İlhan, büyük ustanın...

Dostunun vefatının üzerinden 16 yıl sonra Sadri Alışık da bu dünyadan göçüp gitti. Çarpıcı bir dostluk örneğinin yanında bir de böyle cız ettiren anılar bıraktılar geride iki büyük usta...

Umarız iki dost da gittikleri yerde huzurludurlar... Herkesin "biraz anlatılamayan" dostları olmalı hayatında... Şimdi dostlarımıza sıkı sıkı sarılalım, olmaz mı? 🙏😍

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birinci-tekil-birey

Siz ne güzel insanlardınız yaa...... :(

asurlu

Kerem Alışıkın "yılbaşı gecesi" şiirinde bahsettiği kara gözlü kara saçlı sızım sızım sızlayan adam ölene dek Ayhan ışık'ın yasını tutan babası yani sadri alışıkın ta kendisidir. Şiddetle tavsiye ederim şiiri gidin okuyun ki aşk neymiş görün.

kaptankmavi

Sinemanın kralı ve şiir sesli sadri alışık. İkisininde hayranıyım ama tanıdıkça onlara dıyduğum saygıyı, sevgiyi milyonlarla çarpıyorum. Sanıyorum Sadri Alışık önce Ayhan ışık'ı uzaktan birazda gıptayla azıcıkta önyargıyla izlemiş. Öyle bir şeyler okumuştum. Tanıştıktan sonra dostluktan büyük bir aşka dönüşmüş aralarındaki bağ.

musikisinas-don-vito

Başlığı görünce sondaki anıyı anımsadım hemen, unutulmamış. Dostluklarının bu kadar uzun sürdüğünü bilmiyordum.

firikufa

Fena halde özlüyorum...Bu lafı ilk defa anlamlı duydum.

Görüş Bildir