Sinan Akçıl'ın "Bir Türk Rapçi Dünyada Saygı Görmez" Açıklaması Rap Dünyasını Ayağa Kaldırdı

745PAYLAŞIM

Sinan Akçıl'ın Cengiz Semercioğlu'nun programında rap piyasasına yönelik eleştirileri müzik dünyasında büyük bir tartışma başlattı.

Sinan Akçıl, son dönemde fazlasıyla gündemde.

Eşi Burcu Kıratlı ile yaptığı paylaşımlar, Ajda Pekkan'ın sesinden rahatsız olduğu gerekçesiyle yeni şarkısı 'Canın Sağ Olsun'u birkaç saat içinde tüm platformlardan geri çektiği iddiası gibi iddialar yüzünden her gün hakkında bir magazin haberi görüyoruz.

Şarkıcının son olarak rap müzikle ilgili yaptığı açıklamalar magazin gündemine bomba gibi düştü.

Cengiz Semercioğlu'nun programına konuk olan Sinan Akçıl Türkçe rap müzikle ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. "Rap müzik bir furya. Kalıcı değil geçici olduğunu düşünüyorum. Türk bir rapçi dünyada saygı görmez çünkü imitasyon duruyor, Beykoz’da klip çekip Amerika’da gibi yaşıyorlar” diyen Sinan Akçıl, tepkilerin odağı haline geldi.

Oysa daha bir ay önce yine Cengiz Semercioğlu'na verdiği röportajda yeni nesil rap yıldızlarını beğendiğini açıklamıştı.

Genç şarkıcılardan kimleri beğendiği sorulunca; "Son zamanlarda rap’çiler hoşuma gitmeye başladı. Ben Fero, Ezhel güzel işler yapıyor. Aleyna’nın da doğru bir tavırda olduğunu düşünüyorum" demişti.

Bu ani dönüşte Cengiz Semercioğlu'nun da etkisi olduğu düşünüldü.

Cengiz Semercioğlu aslında programına Ben Fero'yu davet emiş, ana akım medyadan uzak duran şarkıcı yerine Sinan Akçıl konuk olmuştu. İki isim Ben Fero'nun bu duruşa rağmen Demet Akalın'la düet yapmasını tutarsızlık olarak tanımladı.

Sinan Akçıl'ın bu açıklamalarına başta Ben Fero olmak üzere pek çok kişiden tepki geldi.

Anıl Piyancı dinlenme sayıları üzerinden cevap verdi.

Tepkiler artınca aslında böyle bir şey demediğini ima etse de, artık konu büyümüştü.

Tabii bu tartışmada Sinan Akçıl'ı haklı bulanlar da vardı.

Yine çoğunluk onun Türkçe rap hakkında fikir belirtmesini doğru bulmayanlardı.

Aslında deneyimli rapçilerden Fuat Ergin, birkaç ay önce verdiği röportajda her iki tarafı da eleştirmişti.

"Dünyada ne oluyorsa Türkiye onun kopyala yapıştırını yapıyor şu anda. Çok iyi, özgün, kendi stili olan rapçiler de var. Fakat çok sayıda kopya iş var ve iyice zihniyet de, içerikler de poplaştı. Popüler kültür öğütmeyi sever. Bunlar doğal gelişmeler. Dinleyicinin iyiyi, kötüyü ayırt etmesi gerek" diyen eski kuşak rapçi; "Benim için rap asla moda olmadı. Moda umrumda değil. Sinan Akçıl gibi söz yazacaksam neden rap yapayım ki?" diyerek şarkıcıya da taş atmıştı.

Bu tartışma daha uzar gider gibi görünüyor.

Sizce kim haklı?

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
burakb_

İki türü de dinlemem pek.Rap dinlerdim ama bırakalı seneler oldu.Benim zamanımda dinleyenlere farklı gözle bakarlardı hatta.Rap müziğin yükselişinin de şimdilik geçici olduğunu sanmıyorum.İnsanlar değişiyor,Amerikada nasıl şu an siyahi kültürü hakimse onun yansıması olarak da burada Rap müzik hakim.Bunun nedeni ise bizim rapçilerimizin üstün başarısı değil tamamen insanların değişmesi ve o kültüre yönelmesiyle alakalı.Bir de.Harbiden ezhel dinleyenleri anlamıyorum amk.

sertankucukk

sinan akçıl kim? anıl piyancı mı piyanocu mu kim? şu sagopa kajmer ve ceza artık barışsa. son bi kez final albümü yayınlasalar. şu new school çoluk çocuk rapperların, nereden nasıl ünlendiği belli olmayan pop şarkıcılarının çenelerini yerine oturtup kapatsalar. biz de ölmeden son bi kez gerçek old school türkçe rap dinlesek. neyse gece gece hayal kurduk yine..

ahievran

biraz fazla büyük bir hayal :((

specialturk

norm enderi arar oldu aq

ferhat-onur

Sinan akçılda 40 yaşında ama 20 yaşındaki justın bıebera özeniyordu aq

muhalif-kursad-zafer

Türkçe Rap'i temsil etmek, Türkçe Rap adına söz söylemek Ben Fero gibi bir zibidiye kaldıysa kesinlikle Sinan Akçıl haklı; kendisini zerre kadar sevmesem bile..

Görüş Bildir