Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sigmund Freud'un 'Düşlerin Yorumu' Adlı Eserinden 15 İlginç Alıntı

 > 
583PAYLAŞIM

Psikanalizin babası Sigmund Freud'un 1895 yılında yazmaya başladığı ve 1899 yılında tamamladığı, kendi bilinçdışı teorisini rüyalar üzerinden anlattığı efsane kitabı Düşlerin Yorumu'ndan ilginç alıntıları derledik. Günümüz psikiyatristlerinin büyük bir çoğunluğu: "Hastalık yoktur, hasta vardır." diyerek genellemeler yapmaktan kaçınsalar da tüm analizlerin temeli hala bu dahice fikirlere dayanmakta...

1. Vücudunun belirli bir yerinde hafif bir sıcaklık duyumsayan kimse, rüyasında ateş üzerinde yürüdüğünü görebilir. Yani düşler, bir hekime vücutta meydana gelen bir takım değişikliklerin ve hastalıkların ilk sinyallerini verebilir.

2. Uykudan henüz uyanmış birinin incelikli olmayan yargılaması, düşlerin başka bir dünyadan geldiğini değil de, kendisini başka bir dünyaya götürdüğünü varsayar.

3. Deneyimler, en sık olarak en sıcak tutkularımızın odaklandığı şeyleri düşümüzde gördüğümüzü söyler.

4. Düşte, uyanık belleğimizin ulaşamadığı bilgilere ulaştığımızı ve onları hatırladığımızı kabul etmek zorundayız. Düş yaşamı hiperamneziktir.

5. En önemsiz izlenimler bile düşlerde yeniden canlanma yeteneği bulunan değişmez bir iz bırakır. Düşler, yeniden üretimden başka bir şey yaratamazlar.

6. Soluklanan akciğer, düşte gürül gürül yanan bir ocakla, boş kutu ya da sepetlerle; mesane yuvarlak, çanta biçimli nesnelerle; erkek cinsel organı ise klarinetin üst kısmıyla, pipoyla ya da bir kürk parçasıyla (genital bölgedeki kıllardan dolayı) temsil edilebilir.

7. Kadınların sembolik cinsel düşlerinde evlerle çevrili dar ve kaygan bir patika bulunabilir ve bu kişi belki de bir erkekten mektup almak için bu patikayı geçmek zorunda olduğunu görebilir.

8. Rüya illa ki organın şekline gönderme yapmak zorunda değildir. Organın içinde bulunan madde de rüyada sembolik olarak ortaya çıkabilir. Örneğin bağırsak uyarımlı bir rüya, kişinin çamurlu yollardan geçmesiyle; idrar uyarımlı bir rüya ise köpüklü bir akıntıya girmesiyle temsil edilebilir.

Nasty ha?

9. Gözlemlerime göre her rüya direkt olarak sahibiyle ilgilidir yani bencilcedir. Ne zaman rüyamda başka bir insanı görsem, kendi egomun özdeşim yoluyla bu diğer kişinin arkasına gizlendiğini rahatlıkla varsayabilirim.

10. Sopa, ağaç gövdesi, şemsiye, bıçak, mızrak, tırnak törpüsü ve tüm silahlar penis sembolü olarak; kutu, sandık, dolap, gemi, ve her türlü kap da vajina sembolü olarak rüyalarda yer alabilir.

11. Düşte merdiven inip çıkmak cinsel ilişkiyi sembolize eder. Duvarlar erkek, odalar ise kadın sembolüdür.

12. Düşte iğdiş; kellik, saç kesimi, diş düşmesi ve kelle uçurmak gibi sembollerle temsil edilir.

13. Düşte görülen küçük hayvanlar ve haşarat küçük çocukları, örneğin istenmeyen kardeşleri temsil eder.

14. Cinsel organlar rüyalarda vücudun diğer kısımlarıyla da temsil edilebilir. Örneğin penis yerine el ya da ayak; vajina yerine ise ağız, kulak, hatta göz yer alabilir.

15. Ölümün düşlerdeki en yaygın sembolü yolculuğa çıkmaktır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
munevver-yaglibel

#4 düşündürdü. Eski sevgiliyi rüyada görünce de insan bir tuhaf oluyor. tanıdık bir yabancı gibi. Yaşadığımız her şey bilnçaltımıza kaydediliyor ve yaptıklarımızın yanında yapmak istediklerimiz rüya olarak yansıyor çoğu.

evilofdarkness

eğer bunları yazmışsa bence psikiyatristliği bırakıp fantastik roman yazsaymış daha iyi olurmuş.Çünkü oldukça uçuk bu şeyler.

viomatrix

Kendine has rüya yorumları var. müthiş adam

saranghaehangul

Alfred Adler'de okuyun Freud'un yanında.

meaculpa

adam farklı bir yorum getirmiş rüyalara ...3 teki anlatım çok uygun bence

orhanipek925

kesinlikle :)

Görüş Bildir