Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sigara Tiryakilerine Alışkanlıklarını Sorgulatacak Bir Akciğer Hastalığı: KOAH

-

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'nın kısaltması olan KOAH, genellikle sigara ve solunan havadaki zararlı gazlar nedeniyle akciğerde meydana gelir. İşte sigara tiryakilerine alışkanlıklarını sorgulatacak KOAH hastalığı!

1. KOAH'ın en önemli sebebi sigara

KOAH özellikle sigara bağımlılarında ortaya çıkar. Sigaranın içerisindeki zararlı maddeler akciğerdeki hava keseciklerine dolmaya başlar. Seneler boyunca sigara içen bireylerde hava keseciklerinin yapısı bozulmaya başlar, bu durum ise KOAH olarak adlandırılır. Çalıştığı iş nedeniyle hava keseciklerinin yapısını bozacak zararlı gazlar soluyan bireylerde de KOAH'a sıkça rastlanır.

2. KOAH'ın bir çeşidi Amfizem

KOAH iki farklı şekilde ortaya çıkabilir. Bunlardan biri olan Amfizem, normalde elastik bir yapıda olan ve genişleyip daralan hava keseciklerinin bu özelliğini kaybetmesidir. Sürekli şişmiş konumda kalan hava kesecikleri alınan nefesin verilememesi ile şişer ve nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi belirtiler göstermeye başlar. Genellikle uzun süredir sigara içen 45 yaş üzeri bireylerde görülür.

3. Amfizem'in önemli belirtileri

Eğer göğüs ağrısı, yorgunluk, nefes darlığı, hızlı nefes alıp verme, el ve ayak derisinde kalınlaşma açık sarı, açık kahverengi, yeşil balgam, akciğerlerdeki büyüme ile beraber göğüs bölgesinde genişleme gibi belirtiler ortaya çıkıyorsa en kısa sürede bir doktora danışmalısınız. Bunlar Amfizem'in en önemli belirtileri olmasına rağmen ilerlemiş Amfizem hastalarında dudak ve tırnağın mavimsi bir renk alması, taşikardi(hızlı kalp atışı, nefes almakta zorlanma gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.

4. Kronik bronşit şeklinde ortaya çıkan KOAH

KOAH hastalığı kendini Kronik Bronşit şeklinde de gösterebilir. Amfizemden farklı olarak Kronik Bronşit hastalarının hava kesecikleri esnekliklerini kaybetmezler, onun yerine akciğerlerindeki bütün küçük ve büyük hava kanalları iltihapla dolar. Mikrobik olmayan bu iltihap akciğer tıkanıklığı ve öksürüğe neden olur.

5. Kronik Bronşit'in belirtileri

Hava kanallarının iltihapla dolması ile Amfizem'de olduğu gibi nefes darlığı, göğüs ağrısı baş gösterir. Bununla beraber Amfizem, Kronik Bronşit'e göre çok daha kurudur. Kronik Bronşit'te seneler boyunca süren balgam akıntısı ve öksürük en önemli belirtiler arasında.

6. Belirtiler arasındaki farklar

Amfizem'de bireyler genellikle öksürük ya da balgamdan çok, nefes darlığından şikayet ederler. Özellikle yokuş ya da merdiven çıkarken büyük zorluk çeken Amfizem hastaları, Kronik Bronşit şeklinde KOAH hastası olan bireylere göre daha uzun zamanlar boyunca hastalıklarının farkına varmazlar. Kronik Bronşit hastaları öksürük krizleri nedeniyle sık sık hastaneyi ziyaret ederler bu nedenle teşhisleri daha kısa sürede koyulur.

7. C Tipi KOAH

Amfizem (A Tipi), Bronşit (B Tipi) tipi olmak üzere yaygın olarak görülen iki çeşit KOAH hastalığının yanında bazı durumlarda her ikisinin de bir arada ortaya çıktığı C Tipi KOAH da vardır. Öksürükle beraber gelen kan gibi belirtileri olan C Tipi yani Karışık KOAH, A ve B tipi KOAH'la benzer belirtiler gösterebilir.

8. KOAH'ın akciğerlerdeki etkileri

KOAH nadir durumlar haricinde kısa sürede oluşabilecek bir hastalık olmasa da öldürücü sonuçlar doğurabilir. Bazı kişilerde genetik etkilerle, sigara ya da zararlı madde solunumu olmadan da KOAH oluşabilmektedir. Akciğerde oluşan hasar maalesef düzelmez. Uzun süreler boyunca sigara içip bırakan bir kişide, sigarayı bıraktıktan seneler sonra bile KOAH kendini gösterebilir. Esnekliğini kaybetmiş hava keseleri tekrar eski haline dönmese de düzgün ilaç tedavisi ile iltihaplanma ve göğüsteki büyüme mümkün olan en iyi halinde korunabilir.

9. KOAH'ın ilk evresi

KOAH kronik bir hastalık olsa da ilerlemesine göre evrelere ayrılabilir. KOAH'ın ilk evrelerinde hastalık kendini sadece merdiven çıkarken ya da koşarken nefes nefese kalma şeklinde gösterebilir. Bu dönemde hastalığı fark etmek tedavi sürecini hızlandıracak ve hayatınızı minimum seviyede etkileyecektir.

10. KOAH'ın İlerleyen Evreleri

Hastalığınızın başlarında belirtilerin hafifliği nedeniyle doktora başvurmadıysanız ilerleyen safhalarda öncelikle balgam ve öksürük daha sonrasında göğüs ve sırt ağrıları son olarak ise nefes alamama ve öksürükle beraber kan gelmesi gibi durumlar gözlenir. Ne kadar erken doktora giderseniz, hayatınızın devamında o kadar rahat yaşarsınız.

11. KOAH tedavisi

KOAH teşhisi konulan hastalar eğer hala sigara içilmeye devam ediyorsa acilen sigara bırakılmalıdır. Doktorun uygulayacağı tedavi sürecine uygun ilaçlar düzenli bir şekilde alınmalıdır. İleri derece KOAH hastalarında oksijen tedavisi de uygulanabilir.

12. KOAH'sız bir hayat için

KOAH hastalığına yakalanmamak için vücudunuza yapabileceğiniz en büyük iyilik sigara içmemek, içiyorsanız da bırakmak olacak. Bulunduğunuz her ortamı havalandırmaya ve temiz bir hava oluşturmaya önem gösterin. Düzenli beslenme ve spor yardımı ile sağlığınızı koruyabilir, KOAH'sız mutlu bir hayat yaşayabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hastalik-hastasi

bi sorum olcak nargile de dagil mi buna?

berk-andic

20 yıldır içiyordum, e-sigaraya geçtiğim gün bıraktım, bırakış o oldu.

paco-hernandez

tiksine tiksine bıraktım zaten amk sigarasını! o kadar da keyifli değil boş tiryakilik. bırakması zararını çekmekten daha kolay. zaten yaş genç olsa bile en basitinden tekrarlayan boğaz hastalıkları, geniz akıntısının artması ama atılamaması sebebiyle öksürük, merdivende yokuşta kesilme şeklinde sarı kartı gösteriyor insana.

theravenwoman

okurken bir tane daha yaktım

deen-tharkuho

Hoş geldin geleceğin koah hastası :D

Görüş Bildir