Görüş Bildir

Şiddetli Geçimsizlik Sona Erdi: İngiltere AB'den Resmen Ayrıldı

Anasayfa > Gündem

İngiltere'nin Brexit sonrası başlayan geçiş sürecinin bitmesiyle Avrupa Birliği'yle (AB) yaklaşık 50 yıldır sürdürdüğü tarihi birliktelik sona erdi.

İngiltere'nin AB'den tamamen ayrılması, saat 23.00'te başknet Londra'nın ünlü Big Ben çanının çalınmasıyla duyuruldu. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri nedeniyle herhangi bir etkinlik düzenlenmedi.

İkili ilişliler yeni anlaşmalarla belirlendi

İkili ilişliler yeni anlaşmalarla belirlendi

1973'te AB'ye üye olan ve 31 Ocak 2020'de birlikten ayrılsa da Brüksel kurallarına tabi olmayı sürdüren İngiltere için yeni bir dönem başladı.

İki taraf arasındaki ticaret, seyahat, göç, hukuk ve güvenlik gibi konularda yeni düzenlemeler yürürlüğe girdi.

Bundan sonra taraflar, 30 Aralık'ta imzalanan serbest ticaret anlaşmasına göre ticari ilişkilerini sürdürecek, İngiltere AB mahkemelerinin yetki alanının dışında kalacak.

Başbakan Johnson: "Özgürlüğümüzü elimize aldık"

Başbakan Johnson: "Özgürlüğümüzü elimize aldık"

İngilizler, AB ülkelerinde süresiz oturma ve çalışma izni hakkını kaybetti. AB üyesi ülkelerin vatandaşları da İngiltere'de ancak gerekli göç koşullarını karşılamaları durumunda yaşayabilecek.

İngiliz ekonomisinde önemli bir yere sahip olan bankacılık ve hizmet sektörlerinde ne olacağı konusunda hala belirsizlik bulunuyor.

Bu arada Başbakan Boris Johnson yeni yıl mesajında, AB'den ayrılığa ilişkin 'Bu, ülke için harika bir an. Özgürlüğümüzü elimize aldık ve bundan mümkün olduğunda en iyi şekilde yararlanmak bize bağlı' dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
21
4
2
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Ziya Akbaş

Darısı AKP ile Ülkemin başına...

Emre Öztürk

biz boşuna girmek istemiyormuşuz bak adamlar kaçıyor :P

Deli Desidero

Başbakan Johnson: "Özgürlüğümüzü elimize aldık"