Görüş Bildir
Haberler
Sedat Peker'in Bahsettiği SADAT Nedir? SADAT Ne Zaman Kuruldu?

Sedat Peker'in Bahsettiği SADAT Nedir? SADAT Ne Zaman Kuruldu?

Müge Kakşi
30.05.2021 - 17:06

Son günlerde Sedat Peker'in Youtube'den yayınladığı videolar ülkemizde oldukça olay olmuş durumda. Part olarak attığı videolarda özellikle siyasi isimlerin birçoğuna değinmesi ve çeşitli itiraflarda bulunması ülke gündemine bomba gibi düşüyor. Bugün 8. videosunu yayınlayan Peker yine gündeme bomba gibi düşerken videosunda bahsettiği SADAT oldukça araştırıldı. Peki SADAT nedir, ne zaman kuruldu? Detaylar haberimizde...

İçeriğin Devamı Aşağıda

SADAT Nedir, Ne Zaman Kuruldu?

SADAT Nedir, Ne Zaman Kuruldu?

Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. veya SADAT A.Ş., Türkiye merkezli bir askeri danışmanlık şirketidir.

Şirket, 28 Şubat 2012 tarihinde emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi tarafından kurulmuş olup uluslararası alanda askeri ve iç eğitim, savunma danışmanlığı ve mühimmat alımı gibi hizmetler sunmaktadır.

Şirket, çeşitli branş ve uzmanlık alanlarından 50 ile 200 arasında emekli TSK görevlisi çalışmaktadır.

Şirketin hizmetleri arasında danışmanlık, eğitim, konvansiyonel askeri eğitim, alışılmadık askeri eğitim, özel kuvvetler eğitimi ve ordu donatımı bulunmaktadır.

SADAT Hangi Alanda Faaliyet Gösteriyor?

SADAT Hangi Alanda Faaliyet Gösteriyor?

Şirketin belirttiği misyon şöyledir: 'Silahlı Kuvvetlerin ve İç Güvenlik Güçlerinin organizasyonu, iç güvenlik ve savunma alanında stratejik danışmanlık, iç güvenlik ve askeri eğitim ile donatım alanlarında hizmet vererek, İslam Ülkeleri arasında savunma ve savunma sanayi işbirliği ortamı oluşturmayı ve İslam Dünyasının kendine yeterli bir askeri güç olarak da Dünya Süper Güçleri arasındaki hak ettiği yerini almasına yardımcı olmaktır.'

SADAT A.Ş.'nin Adnan Tanriverdi tarafından kurulan daha siyasi bir odağı olan ASSAM adında kardeş bir kuruluşu bulunmaktadır. ASSAM, stratejik bir araştırma merkezi işletmekte ve yıllık sözleşmelere ev sahipliği yapmaktadır.

SADAT NASIL KURULDU, NE İŞ YAPAR?

SADAT, model olarak, ABD'nin paralı ordusu olarak bilinen Black Water'a benzer şekilde kuruldu. Black Water Irak'ta ve Suriye'da halen faal. İlk özel ordu olarak biliniyor.

SADAT, 2021'in ilk günlerinde resmi sitesinden 'suikast tekniği' ve 'gayri nizami harp' hizmetleri verdiğini duyurmuş, Adnan Tanrıverdi, şirketin kurulduğu dönemde, SADAT'ı, AK Parti hükümetinde yer alan yetkililerin isteği üzerine kurduklarını açıklamıştı.

SADAT'ın kurucusu Adnan Tanrıverdi, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı yaptığı dönemde, İstanbul'un başkent, resmi dilin Arapça olduğu bir İslam devleti oluşumu önermişti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
4
3
3
3
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın