Görüş Bildir
Haberler
Şanlıurfa'da Sahur Vakti Ne Zaman? Şanlıurfa'da İmsak Vakti Kaçta?

Şanlıurfa'da Sahur Vakti Ne Zaman? Şanlıurfa'da İmsak Vakti Kaçta?

Müge Kakşi
12.04.2021 - 20:20

İslam’ın beş şartından biri olan Ramazan orucu ile ibadetlerini pekiştiren vatandaşlar sahur saatlerini merak ediyor. Tüm Türkiye'de olduğu gibi Şanlıurfa'da da Ramazan telaşı sürüyor. Peki bugün sahur saat kaçta? Şanlıurfa'da sahura ne zaman kalkılacak? Şanlıurfa imsak vakti ne zaman? İşte Şanlıurfa sahur vakti...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Şanlıurfa Sahur Vakti

Şanlıurfa Sahur Vakti

13 Nisan 2021 Salı (1. Gün)

Şanlıurfa Sahur Vakti: 04:22

Şanlıurfa İftar Vakti: 19:04

Şanlıurfa Teravih Namazı Saati: 20:23

Şanlıurfa'da bugün sahur vakti 04:22'de bitmektedir. Oruçlar ise 19:04'te okunacak olan akşam ezanı ile birlikte açılacaktır. Teravih ve yatsı namazı saat 20:23 kılınacaktır.

İmsak Vakti Ne Demek?

İmsak Vakti Ne Demek?

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın