Şanışer ve Birçok Rap Sanatçısının Ortak Çalışması Olan Susamam Şarkısını İnceledik!

1.1bPAYLAŞIM

Dünden beri yaralarımızın kanı durmuyor...

Dün gece rap sanatçıları Ezhel ve Şanışer ayrı ayrı Türkiye gündemine bomba gibi düşen iki klip yayınladı.

Ezhel'in klibinin detaylarını sizlere bu içeriğimizde anlattık. 👇

Cesaret Böyle Bir Şey! Ezhel'in "Olay" Klibi Türkiye ile İlgili Hafızanızı Tazelerken Tüylerinizi Diken Diken Edecek - onedio.com
Cesaret Böyle Bir Şey! Ezhel'in "Olay" Klibi Türkiye ile İlgili Hafızanızı Tazelerken Tüylerinizi Diken Diken Edecek - onedio.com

Kısa sürede binlerce kişi tarafından dinlenen şarkıların sözleri ve klipleri oldukça dikkat çekici. Her iki sanatçı da Türkiye'nin kanayan yaralarına parmak basmış.

Şanışer'in başını çektiği ve birçok sanatçının da yer aldığı "Susamam" isimli şarkının klibi tam 14 dakika.

Biz de Müziğin bir şeyler değiştireceğine inanan Şanışer, Fuat, Ados, Hayki, Server Uraz, Beta, Tahribad-ı İsyan, Sokrat St, Ozbi, Deniz Tekin, Sehabe, Yeis Sensura, Aspova, Defkhan, Aga B, Mirac, Mert Şenel, Kamufle'nin rahatlıkla "eser" diye nitelendirebileceğimiz bu ortak çalışmasının detaylarına bakalım istedik.

Öncelikle yılların rap sanatçısı Fuat'la başlıyoruz. Fuat, son günlerde artan orman yangınlarıyla ilgili birçok şey söylüyor. #Doğa etiketiyle üç denize sıçan bir nesil olduğumuzu yüzümüze vura vura anlatıyor. Tabiatın gözleri kan ağlar dediğinde insanlığın gerçekten parazit olduğunu anlamamızı sağlıyor.

Doğa eleştirisinin üzerine Ados da #kuraklık meselesine parmak basıyor. Yıllardır söylenen şeyleri bir de ondan dinledik. Al okullarda çocuklara dinlet bu bölümü. Daha ne kadar yapma etme, denizi kirletme denilecek ve bu uyarılar aklımıza kazınacak? İleride nelerle karşılaşabileceğimizi net biçimde bize gösteriyor.

Neleri yok ettiğimizi bir de Ados'tan dinleyelim.

Şanışer de #hukuk etiketiyle ülkedeki hukuksuzluğa tepki verilmediğinden bahsediyor. Haksız tutuklanmaların ya da serbest bırakılmaların suçlusunun sadece hukuk sisteminin olmadığını hatırlatıyor. Vaziyetimizin eseri belki de biziz!

Tutuklu gazetecilere de değiniyor bölümünde Şanışer.

Hayki de #adalet etiketinde açmış ağzını yummuş gözünü. Adaletin kulağının tıkanıklığından bahsediyor.

Server Uraz da Şanışer gibi #Hukuk etiketi altında müzik sektöründeki en çok da rapçilerin başını yiyen sansürden bahsediyor. "Müzik yapmak dışında bir bok yemedim" diyor...

Genel olarak #Türkiye'de yaşamaktan bahseden Beta da Türkiye'de başına bir şey gelmeden yaşamanın zorluğundan bahsediyor. Katakulliye gitmeden yaşamına devam etmek çok zor değil mi...

Türkiye'den bahsetmek olur da 7 tepe #İstanbul'u anlatmamak olur mu? Tahribad-ı İsyan da İstanbul'un nasıl ömür törpüleyen bir yer olduğunu, taşı toprağı altın olsa da elini kolunu kaptırıyorsun neye yarar? Zehrini her defasında salan İstanbul'un zorluklarını bir kez daha kafamıza işliyorlar.

Sürekli dönen şu torpil meselesini de unutmamışlar.

Her şeyin başı #eğitim diyoruz ya Sokrat St da unutmamış. En etkileyici cümlesi ise; "Sokak başı üniversite köy okulları çok terste!" oldu. Her şeyi anlatıyor sanki. Eğitimin asıl amacının rant olduğunu da unutmuyor. İnşaatla aynı. :)

Ozbi de belki de Türkiye'deki birçok insanın zamanla unuttuğu #sorgulamak etiketiyle parçada. En azından bu nereden geldiğini bi sorgula diyor. E sonra da uç uçabildiğin kadar!

Ve geldik #kadın hakları etiketine. Belki de en güzel bölümlerden biri Deniz Tekin'in olduğu bölüm. Olması gerekeni söylüyor ya tüyler diken diken oluyor. Dinlerken derin bir iç çekiyorsun.

Bunun üzerine de geçtiğimiz günlerde çocuğunun önünde eski kocası tarafından öldürülen Emine Bulut'un sesini duyuyoruz ve erkekler tarafından öldürülen kadınların isimlerini görüyoruz...

Deniz Tekin'i merak edenler de bu içeriğimize bakabilir. 👇

''Ben Hiç Öldürülmedim!'' Susamam Şarkısında Hepimizi Ağlatan ve Derinden Etkileyen Dupduru Bir Ses: Deniz Tekin - onedio.com
''Ben Hiç Öldürülmedim!'' Susamam Şarkısında Hepimizi Ağlatan ve Derinden Etkileyen Dupduru Bir Ses: Deniz Tekin - onedio.com

Sehabe ve Yeis Sensura da kadınlara şiddet uygulayan erkeklere bir güzel seslenmiş. Erkeklerin tüm alanları zapt ettiklerine de değiniyorlar.

Beşiktaş'ta şiddet olayının görüntülerine de yer vermişler. Yani diyorlar ki; İnsan olmak da biraz ciğer meselesi.

Elbette sorun sadece Türkiye'de değil. Aspova da savaş görüntüleri eşliğinde #dünya etiketiyle içini döküyor nefesim diyerek.

#Gurbet ile de Defkhan, yurt dışında özellikle gençlerin yaşadıkları sorunlar, şiddet ve uyuşturucu meselesindeki sitemini dile getiriyor.

Yine karşımızda Şanışer var. #hayvanhakları etiketiyle minik dostlarımızı unutmamış. Bu canların bize emanet olduklarını anlatıyor. Anlatıyor da yıllardır söyleniyor kim anlıyor? Şanışer de diyor ki bi empati yapsanız onlarla?

Hayvanlara tecavüz ve işkence etmenin cezasının sadece paradan ibaret olduğunu maalesef hatırlatıyor.

Aga B de #faşizm konusunu faka basacağız diyerek anlatmış. :)

#İntihar ederek bir bir yok olan insanlarımızı da unutmamış Sokrat St. Gitme diyor dünyayı değiştirebiliriz...

#Sokak diyen Mirac da ekmek parasını sokaktan çıkarmaya çalışan insanlardan, çıplak ayak gezinen çocuklardan bahsetmiş.

Sokak demişken zabıta terörünü de es geçmemiş Mirac.

Kamufle de #trafik meselesiyle ilgili bazı söylenmeyenleri söylemiş. Her an trafikte ölümle burun buruna olduğumuzu dile getiriyor. Bu bölüm kamu spotu gibi olmuş gerçekten.

Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Şanışer kim diye merak ediyorsanız. Kendisiyle ilgili içerik de hazırladık. Buradan okuyabilirsiniz.👇

Müziğin Bir Şeyler Değiştirebileceğine İnanan ve Susamam Şarkısıyla Adından Bir Kez Daha Söz Ettiren Rapçi: Şanışer! - onedio.com
Müziğin Bir Şeyler Değiştirebileceğine İnanan ve Susamam Şarkısıyla Adından Bir Kez Daha Söz Ettiren Rapçi: Şanışer! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ozgur-gunerhan

bu rap tam olarak ötelikiştirmiş . basit demek istemiyorum ama beyaz türk ne demek . .

esra-tekin2

beyaz türk derken "tırnak içinde" ifade kullanmış. yani ironi yapmış :)

him-him

Helal olsun. Sanat böyle olur. Sanatçı böyle olur. #susamam

theonu

Bu şarkıdan önce aralarından sadece Şanışer ve Fuat'ı tanıyordum. Meğerse ülkede ne çok rapçi varmış... Ben çok beğendim. Sanatçıların ya da kendi sanatçı olarak görenlerin görevlerinden biri de toplumun sorunlarına ayna tutmak, o sorunları gündeme getirmektir. Çünkü sanatçının sesi sıradan vatandaştan daha çok çıkar ve daha hızlı yayılır. Bu insanlar bu parçayla şarkıcı değil sanatçı olduklarını gösterdiler... Giriş kısmı Mr. Robot'u anımsattı. Arkadaş söyle bir şarkı yapıyonuz Saian niye yok bu grupta? Bu ülkede bu işi en iyi yapan adamlardan biridir Saian... Benim en çok merak ettiğim konu bakalım bu bu gruptakilerden ilk kim tutuklanacak. Var mı iddiaya giren? Ben Defkhan derim.

munzuradam

Gulup gulup her ne idiyse bu tam tersi.

erci-e

Evet, "rap serseri müziğidir, sanatsal değeri yoktur hatta müzik bile değildir" diye çemkiren andavallar, SİZDEYİZ?

Görüş Bildir