Salgın Süresince Sinema da Evde: BluTV - Başka Sinema Aracılığı ile İzleyebileceğiniz Filmler

15PAYLAŞIM

COVID-19 salgınından en çok etkilenenlerden biri de sinema sektörü oldu. Milyonlarca kişiye ulaşmayı bekleyen filmler, kapatılan sinema salonları nedeniyle gösterim tarihlerini ertelediler veya online yayın platformlarıyla anlaşma kararı aldılar.

Sinema sektörü içerisinde en büyük darbeyi de tabii ki zaten kısıtlı bir izleyici kitlesi olan bağımsız filmler aldı.

Bağımsız film denince ilk akla gelen; "Başka Sinema" ise filmlerini izleyicilerle buluşturmak için online dizi/film yayın platformu olan BluTV ile anlaştı.

“Başka Çarşamba” ve “Başka Sinema” konseptiyle BluTV üzerinden izleyicisiyle buluşan filmlerin yayınlarından elde edilen gelirin bir kısmı da Başka Sinema’nın anlaşmalı olduğu sinema salonlarıyla paylaşılıyor.

BluTV bu anlaşmayla birlikte salgın nedeniyle sinema salonlarında izleyemediğiniz ödüllü filmleri evinize getiriyor.

BluTV bu anlaşmayla birlikte salgın nedeniyle sinema salonlarında izleyemediğiniz ödüllü filmleri evinize getiriyor.
BluTV bu anlaşmayla birlikte salgın nedeniyle sinema salonlarında izleyemediğiniz ödüllü filmleri evinize getiriyor.

Her hafta yeni filmler vizyona giriyor, gerçek sinema mantığıyla 2 hafta yayında kaldıktan sonra yerlerini başka filmlere bırakıyorlar. 

Bu filmleri bu linkten görebilir, ve "Kirala" seçeneğini tıklayarak izleyebilirsiniz.

BluTV ve Başka Sinema aracılığı ile bu hafta izleyebileceğiniz filmler ise şöyle;

6. Antalya Film Festivali’nden 11 ödülle dönen, yönetmen koltuğunda Ali Özel’in oturduğu Bozkır (2019)

Köye yapılan baraj tüm köyün tahliyesini gerektirmekte; ama Ahmet, yeğenlerinin bütün ısrarlarına rağmen taşınmaya yanaşmamaktadır. Amcalarını ikna edemeyen yeğenleri, Ahmet’in yıllardır konuşmadığı oğlu Harun’u köye gelmeye razı ederler. Fakat oğlu tarafından karısının ölümünden sorumlu tutulan bir baba ve tüm karşı çıkışlarına rağmen annesinin cenazesini evin önündeki bahçeye defnedilmesine engel olamamış bir oğlun uzun zaman sonra yeniden bir araya gelişleri sorunsuz olmayacaktır.

(30 Nisan'a kadar ulaşılabilir.)

2019 BAFTA En İyi Erkek Oyuncu ödüllü; dostluk, müzik ve başkaldırı üzerine evrensel bir hikayeyi konu alan Beats (2019)

1994 yılında bir İskoç kasabası... İki en yakın arkadaş, hayatları başka yönlere gitmeden önce son bir ‘çılgın’ gece geçirmeye karar verirler ve kaçak bir partiye katılmak için hayatlarını riske atarlar. Gece; müzik, anarşi ve özgürlüğün buluştuğu, asla unutamayacakları bir deneyime dönüşür. BAFTA’dan En İyi Oyuncu, Britanya Bağımsız Film Ödülleri’nden ise En İyi Sinematografi ve En İyi Ses ödülleriyle dönen yapım, izleyiciyi; dostluk, müzik ve başkaldırının evrensel hikayesiyle buluşturuyor. Yönetmen koltuğunda, Black Mirror serisinden tanıdığımız Brian Welsh ve yapımcı koltuğunda Oscarlı yönetmen Steven Soderbergh’ten iz bırakacak bir hikaye.

(30 Nisan'a kadar ulaşılabilir.)

56. Adana Altın Portakal Film Festivali, Cahide Sonku ödülünün sahibi Kronoloji (2019)

Kronoloji’de dışarıdan bakınca mutlu bir çift gibi görünen Hakan ile Nihal’in hikayesi anlatılıyor. Genç mimar çiftin sorunları ise Nihal’in birdenbire ortadan kaybolmasıyla açığa çıkmaya başlıyor. Bir taraftan polis, bir taraftan kocası Nihal’i ararken içten içe çürüyen ve sona yaklaşan beraberliklerinin gerçek yüzünü görmeye başlıyoruz. Türkiye’nin en büyük sorunlarından olan, kadının evlendikten sonra silikleşerek hem özel hem sosyal hayatta görünmez bir nesne haline gelmesini Nihal üzerinden işleyen Kronoloji, erkek egemen kültürün acımasızlığını çarpıcı bir gerilimle anlatıyor.

(7 Mayıs'a kadar ulaşılabilir.)

Oscar adaylığı bulunan Willian Nicholson'ın yazıp yönettiği Hope Gap (2019)

Oscar adayı Annette Bening ve BAFTA ödüllü Bill Nighy, Gladyatör’ün Oscar adayı yazarı yönetmen William Nicholson’ın bu dokunaklı filminde bir araya geliyor. Grace (Annette Bening) ve Edward (Bill Nighy) 33 yıldır evli bir çifttir. Oğulları Jamie (Josh O’Connor) yaşadıkları kasabada onları ziyarete gelir ve ertesi gün Edward, oğluna annesini terk etmek istediğini açıklar. Sonrasında bu üç kişinin yaşadığı şok, öfke ve çeşitli çözülmelere tanık oluruz. Ancak hiçbir şeyin kolay bir cevabı ya da telafisi için basit bir yolu yoktur.

(7 Mayıs'a kadar ulaşılabilir.)

BluTV ve Başka Sinema ortaklığı ile bambaşka bir sinema deneyimi evinizde.

Siz de festival filmlerini evinizden izlemek için hemen tıklayın.

Görüş Bildir