Görüş Bildir
Haberler
Salda Gölü'nün 'Beyaz Adalar' Bölgesinde Göle ve Plaja Giriş Yasaklandı

Salda Gölü'nün 'Beyaz Adalar' Bölgesinde Göle ve Plaja Giriş Yasaklandı

Millet Bahçesi yapılmak istendiği için iş makinelerinin girerek talan ettiği, vatandaşların ise çamur banyosu için çukurlar açtığı Salda Gölü ile ilgili koruma amaçlı önemli bir karar alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü'nün 'Beyaz Adalar' bölgesinde 15 Ekim itibarıyla göle girilemeyeceğini, yüzülemeyeceğini ve plajın kullanılamayacağını bildirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Salda ve çevresinde yapılaşmayı da yasakladıklarını söyleyen Kurum, 

'Bölgedeki kaçak yapıları yıktık ve sadece vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını gidereceği, doğal malzemelerden oluşan kullanım alanları oluşturduk. Göl yakınına araç park edilmesini engelledik. Göl çevresini dumansız hava sahası ilan ettik. 24 saat aktif kamera sistemi ile bölgeyi koruma çemberine aldık ve vatandaşlarımızın da www.saldagolu.gov.tr adresinden anbean takip etmesine olanak sağladık.' dedi.

"Kurulun tavsiyesiyle tedbirlere bir yenisini daha ekledik"

"Kurulun tavsiyesiyle tedbirlere bir yenisini daha ekledik"

Salda'nın korunması için akademisyenler ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan Çevre ve Tabiat Varlıkları Kurulunun tavsiyelerini uygulamaya geçirdiklerini ifade eden Kurum, şunları kaydetti:

Kurulun yeni tavsiye kararı doğrultusunda Salda Gölü ve çevresinde aldığımız tedbirlere bir yenisini daha ekledik. Salda Gölü'nü diğer göllerden ayıran en önemli özellik eşsiz beyaz kumsalıdır. Bu kumsal rengini hassas bir ekolojik etkileşime borçludur. Vatandaşlarımızın büyük bir bölümü bu alanı ziyaret ediyorlar. Dolayısıyla göl çevresinde en büyük tahribat bu alanda oluşuyor.

"Beyaz Adalar'da göle girilmeyecek"

"Beyaz Adalar'da göle girilmeyecek"

Beyaz Adalar bölgesi, endemik türlere ev sahipliği yapan ve adeta göle rengini veren yapıların kuluçka merkezidir. Bilimsel araştırmalar ve raporlar doğrultusunda aldığımız kararla bu yapıların ezilerek azalmasının önüne geçiyoruz. Buna göre, 15 Ekim itibarıyla 'Beyaz Adalar' kısmında göle girilmeyecek, yüzülmeyecek ve plaj kullanılmayacaktır. Bakanlık olarak, Beyaz Adalar bölgesinde yaklaşık 1,5 kilometrelik sahil şeridindeki taşıma kapasitesine bağlı olarak ziyaretçi sayısını belirleyecek çalışmamızı da başlattık.

"Tek gayemiz bu güzelliği korumak"

"Tek gayemiz bu güzelliği korumak"

Bu yeni karar ve çalışmanın Salda Gölü Çevre Koruma Projesinin bir parçası olduğunu belirten Kurum, 

'Bu kararla Salda'nın eşsiz güzelliğini daha da korunaklı hale getiriyoruz. Tek gayemiz bu eşsiz güzelliği koruyarak gelecek nesillere aktarmak.' ifadesini kullandı.

Salda Gölü, son dönemlerde maruz kaldığı tahribatlarla gündemdeydi. Gölün korunması için sık sık çağrılar yapılıyordu. 👇

NASA, doğa harikası gölün Mars'taki Jezero Krateri ile benzerlikler taşıdığını açıklamıştı. 👇

Fotoğraflar: saldagolu.com & Ajanslar

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
94
14
8
5
4
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
lilithtrinity

gördüğümüz güzelliği mahvedene kadar durmuyoruz arkadaş yaaa

mahir riha

Ekimden sonra göle giren var mı ki? Bu karar önümüzdeki sene bütün yaz ayında da uygulanmalı.

Erhan Armada Ozsoy

neden bu kadar vandalız ya :S