Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Oldukça Güçlü ve Çıplak Pozlar Vererek Bedenlerini Korkusuzca Sergileyen Feminist Kadınlar

 > 
5.6bPAYLAŞIM

Avustralyalı oyuncu Caitlin Stasey'in yeni projesi olan herself.com, kadınların bedenlerini korkusuzca kabul edebildikleri bir platform oluşturuyor. Feminist bir internet sitesi olan herself.com, her kadın bedeninin güzel olduğu fikrini temele alarak hiçbir ölçü gözetmeden kadınlara bedenlerini sevmeleri yönünde cesaret veriyor. Boyut, biçim, etnik köken, cinsel tercih veya toplumsal cinsiyet dayatmaları gözetmeden, her kadının bedenini sevmesi gerektiğinin altı çiziliyor.

Not: Bu içerik çıplak fotoğraflar içermektedir.

Kaynak: http://www.buzzfeed.com/jennaguillaume/c...

1. Röportaj yapılmış ve çıplak fotoğrafı çekilmiş kadınların profillerinden oluşan platforma her hafta yeni bir kadın profili eklenecek.

"Herself.com kadınlar tarafından yine kadınlar için yaratılmış bir internet sitesi. Erkek egemen toplumun baskıları ve dayattığı kimlikler olmadan, kadın bedeninin tüm dürüstlüğü ve yalınlığı ile ortaya konulabileceği eşsiz bir platform. Bu sitede profili bulunan kadınlar, gösterişsiz ve korkusuz bir şekilde var olduklarını ortaya koyuyor ve fotoğraflarla bunu ölümsüzleştiriliyor."

2. Please Like Me isimli komedi dizisinin yıldızı olan Stasey, bu platformu yaratmaktaki amacının tüm kadınların özgürce bedenlerini kucaklayabilecekleri bir ortam yaratmak olduğunu söylüyor.

Cinsiyet değiştirmeyen, transseksüel, lezbiyen, erdişi veya her ne olurlarsa olsunlar, tüm kadınlar bu platform üzerinden seslerini duyurabiliyor ve oldukları kişi olmaktan utanmadıklarını herkese gösterebiliyor.

"Hayatın köşelerini itilmiş ve umudunu yitirmeye zorlanmış kadınlar için bir ışık olmak istedim. Bu kadınlara, diğer kadınlarla dayanışma içinde olabilecekleri ve sürekli utanmaya zorlandıkları bedenlerini korkusuzca sevebilecekleri bir platform sunmak en büyük hedefimdi ve sanırım bunu başardım."

3. Proje başlatıldığında, birçok kadının çıplak poz verirken bedenleri yüzünden özür dilemesi Stasey'i oldukça şaşırtmış.

"Kadınların bedenleri kendilerine ait. Yüzyıllar boyunca kadın bedeni alındı, satıldı, sahiplenildi ve bir köşeye atıldı. Fakat şimdi, kadınlar olarak kendi bedenlerimize sahip olmanın özgürlüğü ellerimizde. Projeme katılan kadınlar bedenlerinde kusur olarak gördükleri şeyler için özür diliyorlardı fakat bunlar kusur değil, yalnızca erkek egemen toplumun dayattığı şeyler ve ben bunu tüm kadınlara anlatmayı kendime amaç edindim." 

"Bir aktör olarak çalışmak beni her zaman nasıl göründüğüm, diğer insanların nasıl göründüğü ve aslında hepimize nasıl görünmemiz gerektiği konusunda dayatılan kurallar hakkında dikkatli olmaya yöneltti. Bir genç kız olarak çevremde olup bitenlerin farkındaydım fakat eğlence sektörünün içine girdiğimde kadın ve erkek arasında bulunan gerçek adaletsizliğin daha iyi farkına vardım."

4. Sitede bulunan tüm fotoğrafları sanatçı Jennifer Toole çekti.

Kadınların bedenlerini özgürce ortaya koymak konusunda cesaretlendirilmeleri gerekiyordu ve bu noktada fotoğrafçı Toole'ye oldukça fazla iş düşüyordu.

"Jennifer'ın oldukça sakinleştirici ve her şeyin yolunda gittiğini hissettiren bakışları var. Fotoğraf çekimlerini onunla yapmak işimizi oldukça kolaylaştırdı ve poz veren kadınları da rahatlattı. Fotoğrafları kendim çekseydim, eminim ki bazı sorunlar yaşardık çünkü utangaçlığımı poz veren kadınlara yansıtabilirdim. Çekimlerin ardından gözlemlediğim bir şey var: Poz vermek için soyunurken oldukça çekingen tavırlar sergileyen kadınlar, çekimlerin ardından kendine güveni olan ve bedenlerini korkusuzca dünyaya sunan güçlü kadınlardı."

5. Projeye katılanların başlangıçta gözlerinde bulunan cesaret kırıcı ifadeye rağmen, Stasey hayatında ilk defa kadınları bir arada bu kadar mutlu gördüğünü söyledi.

6. "Umarım başlattığım bu proje diğer tüm kadınlara da cesaret verir ve hayatlarını özgürce yaşamalarına yardımcı olur."

7. "Sevgili kadınlar, bedenlerimizi kucaklayalım ve bizim üzerimizden kazanç sağlamaya çalışan erkek egemen topluma meydan okuyalım."

Kadınların güçlü fotoğraflarını ve bedenleri hakkında sorulan sorulara verdikleri cevapları görmek için Herself.com'u ziyaret edebilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pamukcupasagil

tüm kadınlara yardımcı olup olmayacağını bilemem ama erkeklere kesinlikle yardım edecektir

kubranur-avci

Sahip olduğumuz zayıf ya da kilolu beden sadece bizi ilgilendirir başka kimseyi değil. Fakat ben dinim gereği böyle pozlar veremesem de başkalarının inanışlarıyla ilgili bir sıkıntısı yoksa böyle pozlar vermeleri de bana batmamalı. Ancak benim takıldığım yer başlıkta feminist kelimesinin geçmesi, ne alaka?

azra-ozkaynak

yorumuna kesinlikle katılıyorum aynı fikirdeyim beynimi okudun😂

dzvezda

çok güzel kısa bir şiirle özetliyim. dam üstünde uneler dombul dombul memeler.

thesameoldblues

Memintolar da tombiktoymuş.

ayseari

Teşhirin adı sanat olmuş

kingsley

400 Yıl öncede İsmi sanattı yeni değişmiş birşey değil yani..

Görüş Bildir